Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj
Jednym z podstawowych problemów jakie stanęły przed nami, po podjęciu decyzji o rocznym wyjeździe, był temat opieki zdrowotnej. 
Okazało się, że jeśli przestaniemy opłacać składki na ZUS to EKUZ nam nie przysługuje, a właściwie przysługuje, ale tylko przez miesiąc, odkąd przestaniemy płacić. Pozostało więc opierać się tylko na polisie turystycznej. 


1. Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim ustaliliśmy na początek, co jest dla nas najważniejsze w takim ubezpieczeniu. Szybko stało się jasne, że suma ubezpieczenia. 

 • Suma ubezpieczenia -  zdecydowaliśmy się na wysokość 500 000 zł na osobę na rok. Wydaje nam się, że to wartość wystarczająca na roczną podróż po terytorium Europy. Gdybyśmy rozważali Azję lub Amerykę pewnie zastanawialibyśmy się nad wyższą kwotą, zwłaszcza w przypadku Ameryki Północnej, gdzie koszty leczenia potrafią być olbrzymie.

  Ale wyjeżdżając na urlop, na dwa – trzy tygodnie taka suma powinna być w zupełności wystarczająca i zapewnić komfort ochrony w każdym zakątku świata.

  Przed podjęciem decyzji o wyborze sumy ubezpieczenia i towarzystwa ubezpieczeniowego, warto przejrzeć internet w poszukiwaniu zestawień kosztów leczenia poniesionych za granicą. Przeważnie można znaleźć informacje o tym, ile kosztuje doba w szpitalu lub wizyta u internisty w danym kraju (źródłem najpewniejszych informacji jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych). Łatwo wtedy oszacować ile może kosztować kilkudniowa hospitalizacja, konsultacja z lekarzem czy transport do Polski. Na tej podstawie należy podjąć decyzję o sumie ubezpieczenia.
 • Zakres ubezpieczenia – polisa musi pokrywać przede wszystkim koszty leczenia związane z nagłymi zachorowaniami, nieszczęśliwymi wypadkami i nagłymi zaostrzeniami chorób przewlekłych (a w przypadku kierunków egzotycznych również z chorobami tropikalnymi).
 • W obecnej sytuacji istotne również jest to, aby w zakres ubezpieczenia wchodziły zdarzenia powstałe w przypadku niespodziewanego wybuchu wojny czy ataków terroru. 
  Trzeba być więc pewnym, że polisa pokryje wszystkie koszty związane z leczeniem, począwszy od zwykłych wizyt u internisty czy lekarzy specjalistów (np. stomatolog, dermatolog, ginekolog) po wizyty szpitalne, aż do pokrycia takich kosztów jak transport ubezpieczonego czy osoby bliskiej do miejsca leczenia, do Polski (oraz – rzecz drastyczna, ale bardzo droga – transport zwłok do Polski).
  Szczęśliwie nie musimy być pod stałą opieką medyczną, bo gdyby tak było, to niestety polisa nie obejmie profilaktycznych/prewencyjnych wizyt u lekarza. 

 • Assistance – standardem wśród ofert ubezpieczenia podróżnego jest assistance – to różnego rodzaju usługi pomocowe (np. przedłużenie ochrony prawnej, pomoc finansowa w razie kradzieży pieniędzy), czasem ubezpieczeniowe (typu pokrycie kosztów akcji ratowniczej).

  Dla nas zakres ubezpieczenia typu opieka nad dziećmi, opieka nad psem, pomoc tłumacza nie był istotny, dlatego ostatecznie zdecydowaliśmy się na „najmniejszy” assistance, bo koszty większości zdarzeń medycznych są pokrywane w ramach ryzyka zwrotu kosztów leczenia, a to, czego nie pokrywały uzupełniał właśnie nawet najuboższy zakres assistance (np. koszty transportu osoby bliskiej wezwanej przez ubezpieczonego)

 • Składka – wiadomo, że każdy chce zapłacić jak najmniej. My też, zwłaszcza, że nie będziemy zarabiać przez najbliższy czas. Mimo to nie należy oszczędzać na ubezpieczeniu kosztów leczenia za granicą. Zbyt niska składka powinna sprawić, że zapali Ci się lampka ostrzegawcza. Trzeba wtedy sprawdzić wysokości sum ubezpieczenia, limity, warunki ochrony. 

  Kształt ubezpieczenia turystycznego może być dowolny i zależy tylko od tego, jaki ktoś miał pomysł. To nie to samo co OC komunikacyjne, w którym wszyscy mają taki sam zakres, narzucony przez państwo, więc liczy się tylko wysokość składki. 

2. Rozpoznanie rynku 

Przejrzeliśmy cały rynek ubezpieczeniowy pod tym kątem, również oferty zagraniczne. „Obce” towarzystwa ubezpieczeniowe są trochę bardziej rozwinięte niż polskie, często mają oferty stworzone specjalnie dla podróżników takich jak my. Niestety wiele ofert jest przeznaczonych dla osób będących obywatelami/rezydentami danego kraju. A większość jest po prostu znacznie droższa niż dostępne w Polsce.

Dodatkowym aspektem, na który zależało zwłaszcza mi, było to, aby kontakt z Centrum Pomocy Assistance był po polsku. Nie czuję się na siłach dzwonić na infolinię obcojęzyczną i jeszcze w obcym języku opowiadać o tym, co się stało, dlatego wydaje mi się to ważne. 

Pozostaliśmy więc na polskim rynku i okazało się, że niewielu ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenia z rocznym okresem ochrony, w czasie którego nie trzeba wracać do Polski. A żeby jeszcze do tego była możliwa wysoka suma ubezpieczenia i dobry assistance? Na placu boju pozostały w zasadzie dwie firmy. 
Ostatecznie zdecydowaliśmy się na ubezpieczenie turystyczne Radość Odkrywania w UNIQA ze względu na znany nam sposób obsługi szkód, bardzo dobry zakres ubezpieczenia i odpowiednią sumę ubezpieczenia.


3. Bezgotówkowa obsługa

Bezgotówkowa obsługa to taka rzecz, o której ubezpieczyciele raczej nie piszą w OWU. Informacja o tym znajdzie się prędzej na ich stronie lub w materiałach marketingowych. Dla pewności można się dowiedzieć w najbliższym oddziale ubezpieczyciela albo na infolinii – lub mailowo.
Bezgotówkowa obsługa zapewnia pomoc medyczną w placówce, która nie weźmie pieniędzy za Twoją wizytę. Rozliczenie pozostaje pomiędzy placówką a ubezpieczycielem. Dotyczy to jednak tych miejsc, które mają podpisaną umowę z towarzystwem. W przeciwnym razie będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni i uzyskać ich zwrot na podstawie faktur. 


4. Certyfikat

Bardzo istotną sprawą jest również otrzymanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia w formie certyfikatu. To taka karteluszka, na której są zawarte informacje na temat tego, gdzie, na jaki okres i na jaką sumę zawarto ubezpieczenie i że pokrycie kosztów leczenia danej osoby powinno się odbyć za pośrednictwem odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Znalezienie polisy podróżnej, zwłaszcza na taki długi okres czasu to żmudna praca, ale warto poświęcić jej chwilę, żeby później nie żałować :)

Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

 • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
 • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

 • Ubezpieczenie turystyczne
 • NNW, OC, ochrona bagażu, sprzętu sportowego
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x