Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ

Wyjazd na urlop, to bułka z masłem, nawet jeśli ekstremalny.
Obdarowujesz kotem, psem, roślinkami, zakręcasz gaz i wodę, zamykasz drzwi na klucz i ruszasz w świat :)
Ale jeśli wybierasz się na dużo dłużej i do tego jeszcze na rowerach, to jest parę rzeczy, o których warto pamiętać i które warto załatwić zanim wyjedziesz. 


1. Trasa

Zrób sobie listę miejsc, które zawsze chciałeś zobaczyć, zwiedzić i spędzić w nich więcej czasu.
Potem sprawdź, gdzie w okolicy wybranych atrakcji można spać (pomogą Ci w tym strony z wykazem kempingów oraz strony do rezerwacji z mapkami, na których zaznaczone są noclegi pod dachem, a w niektórych krajach legalne jest biwakowanie „na dziko”). I połącz wszystkie punkty ze sobą (mniej więcej, urokiem takiego długiego wyjazdu jest to, że możesz elastycznie i na bieżąco układać swoją trasę).

2. Wypowiedzenie lub bezpłatny urlop

Jeśli masz już swoją trasę przeniesioną na mapę to zastanów się, ile czasu Ci na nią potrzeba? Może jesteś w stanie określić, że zajmie Ci to równo pół roku, lub rok i uda Ci się wynegocjować w pracy bezpłatny urlop? Sabbatical - czyli naprawdę długi wypoczynek na koszt pracodawcy - zdobywa popularność w rozwiniętych krajach Zachodu, może jest szansa, że dotarł i do Twojej firmy. 
Jeśli jednak nie ma takiej możliwości w Twojej firmie lub nie chcesz się wiązać terminem powrotu (bo w takim długim wypoczynku chodzi przecież też o to, żeby czas nie gonił) to raczej pozostaje Ci rozwiązanie umowy z pracodawcą.

3. Polisa ubezpieczeniowa na mieszkanie

Zadbaj, aby polisa ubezpieczeniowa na Twoje mieszkanie była zawarta na odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia. Nie warto zaniżać sumy ubezpieczenia, bo co z tego, że teraz zapłacisz mniej, jak potem, w razie czego, nie będziesz mieć gdzie i za co mieszkać? 
Firmy ubezpieczeniowe mają też wprowadzone wyłączenie o tym, że mieszkanie nie może stać puste (niezamieszkałe) dłużej niż kilkadziesiąt dni (każdy ubezpieczyciel może mieć inną liczbę, ale przeważnie jest to 90). I niestety, ale czyjeś odwiedziny raz na jakiś czas nie wliczają się do tego, że dom nie jest pusty. 
Warto więc postarać się o warunki szczególne do swojej umowy, aby wyłączyć ten zapis.


4. Ubezpieczenie turystyczne 

Jeśli już wiesz, dokąd jedziesz – czy będziesz się poruszał po Europie czy raczej poza nią, wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne (szerzej o polisach podróżnych w kolejnym wpisie! :) )
Zadbaj o odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia i usługi assistance. Określ okres ubezpieczenia (większość ubezpieczycieli zakłada maksymalnie roczny okres ubezpieczenia – więc możliwe, że będziesz musiał zawrzeć po takim czasie drugą polisę, jeśli Twoja podróż będzie trwała dłużej).

 

5. Polisa ubezpieczenia mienia

Zrób listę sprzętu i wszystkiego co zabierasz ze sobą. Wyceń za ile kupisz tego typu przedmiot na dzień dzisiejszy. Ta kwota to będzie jego suma ubezpieczenia. Na przykład w razie kradzieży aparatu fotograficznego ubezpieczyciel wypłaci Ci kwotę na którą go ubezpieczyłeś, żeby mógł odkupić  podobny sprzęt. 
Ubrania też możesz włączyć do ochrony :) To ważne, bo profesjonalna odzież bywa bardzo droga…  


6. Sprzęt

Zadbaj o swój środek transportu. Zrób gruntowny przegląd i wymień wszystkie komponenty, które są na tyle zużyte, że mogą nie przetrwać ciągłej eksploatacji przez dłuższy czas. 
Dobrze jest mieć zaufanego mechanika, który dokładnie zajmie się Twoim rowerem (albo samochodem).


7. Kondycja

Niektórzy dużo biegają, zanim rozpoczną podróż swojego życia, inni dużo jeżdżą na rowerze.  Nie wyobrażam sobie wybrać się na wyprawę rowerową nie mając wcześniej przygotowania kondycyjnego. Musisz znać swój sprzęt, swoje granice i możliwości, a poza tym ślimacze tempo też męczy ;)

8. Mieszkanie

Ci, którzy mieszkanie wynajmują – rozwiązują umowę najmu. Ci, którzy mają własne – wynajmują. Ale może Twoje opłaty za lokal są tak niskie, że po rozwiązaniu umów będzie Cię stać, aby wrzucić jego utrzymanie w koszty wyprawy? 

9. Gaz, prąd, Internet – czyli umowy

Jeśli nie decydujesz się wynająć mieszkania, to zastanów się co z umową za gaz, prąd, internet? Może należy je rozwiązać? 
Okazuje się jednak, że dostawcy prący i gazu potrafią przyjąć do wiadomości, że mieszkanie będzie niezamieszkałe i ręcznie są w stanie obniżyć prognozy rachunków, tak aby nie były obciążeniem dla Twojego budżetu.

10. Zakupy

Jeśli masz już obraz swojej wyprawy w głowie, to zrób spis rzeczy jakie ze sobą chcesz i potrzebujesz wziąć.
Nie możesz wziąć za dużo, bo nie udźwigniesz ;) 
Gdy okaże się, że potrzebujesz jakiegoś wyposażenia, lub to, co masz jest zbyt ciężkie, rozważ zakup odpowiednich, lekkich przedmiotów (na przykład jeansy możesz zastąpić lekkimi spodniami z domieszką strechu). 

11. Wizy i szczepienia

Kiedy zdecydowaliśmy, że nasza podróż, przynajmniej początkowo, będzie przebiegała przez Europę to odpuściliśmy temat wiz i szczepień.
Zanim jednak do tego doszło, poświęciliśmy chwilę, aby zgłębić proces uzyskiwania wiz, który nas mocno zniechęcił. Wizy są kosztowne, niektóre bardzo (USA), niektóre można dostać tylko w konkretnym miejscu (np. tylko w ambasadzie w Warszawie), a inne tylko na granicy. Większość jest wydawana na jakiś określony czas (przeważnie 30 dni). Myśl o tym, że musielibyśmy te wszystkie formalności i terminy zgrać ze sobą sprawiła, że odpuściliśmy. 
Dodatkowym argumentem za porzuceniem tematu był aspekt finansowy związany ze szczepieniami… 

12. Pieniądze

Musieliśmy wziąć pod lupę swoje oszczędności, określić budżet, na jak wysokie wydatki możemy sobie pozwolić w zakresie zakupów, noclegów, płatnych atrakcji. 
Żeby to zrobić oszacowaliśmy nasze wydatki na urlopach. Wzięliśmy pod uwagę ceny w krajach które chcieliśmy odwiedzić (internet jest skarbnicą wiedzy) i ich waluty – kurs walut to niestety dość istotna sprawa.  Musieliśmy pilnować, aby wymienić złotówki po dobrym kursie. 
Innym problemem, z którym musieliśmy się zmierzyć było noszenie przy sobie gotówki. Tyle kasy, zaszyte nawet w skarpetach, to nie jest dobry pomysł.
Dlatego dobrą opcją dla podróżników – nie tylko takich długodystansowych, jest kantor walutowy lub konto walutowe, w którym jest na bieżąco dostęp do kursu walut i można wymienić pieniądze, kiedy tylko uznasz, że nadeszła na to odpowiednia chwila :)
A dodatkowym atutem takiego elektronicznego kantoru – konta jest to, że możesz wyrobić sobie kartę płatniczą, na przykład w euro albo w dolarach. 


A kiedy już wszystko sobie poukładasz i odhaczysz całą listę spraw, do załatwienia, możesz ruszać w drogę! :)

Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x