Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj
Kiedy wyjeżdżaliśmy na urlop nie poświęcaliśmy zbyt wiele czasu temu, jak zabezpieczyć nasze mieszkanie.
Wiadomym było, że należy zakręcić zawór z wodą, zamknąć okna, sprawdzić czy kurki od gazu są zakręcone no i podrzucić komuś kwiatki do opieki. Drzwi zamykaliśmy na wszystkie zamki i ruszaliśmy przed siebie.
 

Kiedy jednak zapadła decyzja, że wybierzemy się w podróż dłuższą niż dwa, trzy tygodnie zaczęliśmy tworzyć listę spraw, o które trzeba zadbać, żebyśmy mieli gdzie wrócić. Chcecie wiedzieć, o czym pamiętać, żeby mieć spokojną głowę?


1. Zadbaj o polisę

Przede wszystkim polisa na mieszkanie. Musi być zawarta na odpowiednio długi okres ubezpieczenia. Przynajmniej trzyletni, możesz ją opłacić od razu lub rozłożyć płatność na przykład na trzy coroczne raty (możesz też na więcej, to kwestia do uzgodnienia) ale ubezpieczyciele oferują również umowy zawierane bezterminowo – wtedy składka jest płatna co miesiąc. 
Ważne, żeby zakres ubezpieczenia był jak najbardziej optymalny – czyli najlepszy będzie tzw. All Risk. To taki zakres, który powinien chronić od wszystkiego (ale zawsze zapoznaj się z OWU przed zawarciem umowy). Zatem, jeśli zaleje Cię sąsiad z góry, dzieciaki na podwórku wybiją szybę w Twoim oknie, wybuchnie pożar, statek kosmiczny spadnie na Twój dom, porwie go trąba powietrzna, to za wszystko ubezpieczyciel powinien odpowiedzieć i wypłacić Ci odszkodowanie za poniesione koszty. 


2. Kaloryfery

Rzecz o której nikt nie myśli, a to sprawa, która może przysporzyć problemów. Jedni radzą zostawić zakręcone, a inni odkręcone, żeby nie zamarzły rury. My zdecydowaliśmy się zostawić zakręcone, ale mamy ten komfort, że mieszkanie będzie pod nadzorem rodziców i w razie potrzeby ktoś odkręci zawór. Aczkolwiek zamarzanie rur w bloku raczej nie grozi. 


3. Gaz

Możesz rozważyć rozwiązanie umowy z gazem, my zdecydowaliśmy się ją pozostawić. Po negocjacjach z gazownią udało się obniżyć prognozy, a wychodząc z domu zakręcimy zawór.


4. Prąd

Również w kwestii prądu udało nam się obniżyć prognozowane rachunki. 
Dodatkowo przed wyjazdem należy pamiętać, aby wszystkie urządzenia elektryczne odłączyć z gniazdek. Po pierwsze, żeby nie czerpały prądu a po drugie, żeby zapobiec ewentualnemu spięciu w  instalacji.
Warto również wyłączyć bezpieczniki, pozwoli to na odcięcie prądu w urządzeniach, które ciężko odłączyć albo o których łatwo zapomnieć, na przykład wtyczki antenowe czy piekarnik. Anteny stanowią dodatkowe zagrożenie, bo są częstym nośnikiem wysokich napięć wywoływanych wyładowaniami atmosferycznymi.


5. Woda

Wodę trzeba zakręcić i o tym trzeba pamiętać zawsze, nawet, kiedy wyjeżdżamy na krótki czas. Należy zakręcić główny zawór przy wodomierzu.  A jeśli nie możemy tego zrobić, to należy zakręcić przynajmniej kranik doprowadzający wodę do pralki, zawory od zmywarki,  bo to są miejsca, które najczęściej przeciekają. 


6. Lodówka

Lodówkę zamierzamy opróżnić. Poza tym oczywiście ją odłączymy z prądu i  zostawimy otwartą. Otwartą dlatego, że w zamkniętej lodówce bardzo szybko się zaczyna tworzyć się brzydki zapach i pleśń. 


7. Rachunki

Warto opłacić rachunki, przynajmniej te z najbliższym terminem płatności, żeby nie wypadł on na początku naszej wyprawy, kiedy jesteśmy podekscytowani i nie w głowie nam takie przyziemne sprawy ;) A sposobem na kolejne terminy jest ustawienie polecenia zapłaty. 
Polecenie zapłaty ma to do siebie, że nie musimy się martwić o to, czy wysokość rachunku zmieni  się w trakcie naszej nieobecności. Kwotę, która jest ściągana z konta ustala usługodawca (na przykład dostawca gazu) i za pośrednictwem naszego banku dana należność jest ściągana w odpowiedniej wysokości.  


8. Okna i rolety oraz żaluzje

Jedni radzą zostawić część rolet lub żaluzji zaciągniętą, inni nie. A jeszcze kolejni, żeby część zasłonić a część odsłonić. W zasadzie nie wiem, która opcja jest lepsza. 
Dzięki temu, że do naszego mieszkania ktoś zajrzy co jakiś czas, to układ rolet się zmienia i to pewnie jest najlepsze rozwiązanie.  
Niektórzy montują jeszcze programator do światła, dzięki czemu zapala się i gaśnie samo, o ustalonych porach. Taki wynalazek chyba kosztuje małe kilkadziesiąt złotych, wystarczy go włączyć do gniazdka i podłączyć jakąś lampkę do niego. Proste i tanie a daje pewien komfort. 
Okna należy oczywiście zamknąć, żeby nikomu nie wpadło do głowy dostać się przez nie do domu. A także po to, żeby wichura nie wyrwała okna z zawiasów, czy nie spowodowała stłuczenia szyby, ani żeby deszcz nie zalał mieszkania. 


9. Listy, ulotki, reklamy

Warto poprosić kogoś, aby opróżniał skrzynkę na listy, wyjmował ulotki z drzwi czy z furtki. Nasi rodzice zostaną obdarowani kluczami do skrzynki i będą mieli za zadanie systematycznie je opróżniać. 


10. Pupile i kwiatki

Niektórzy wyjeżdżają ze swoimi pupilami i uważam, że to super sprawa :) my niestety nie mamy żadnego psa a kot już od dawna mieszka u mamy, dlatego oddajemy tylko kwiatki. 
Na szczęście nie jestem z nimi bardzo związana i jeśli miałabym ich już nigdy nie zobaczyć, to otrę łzę i jakoś się z tym pogodzę. Jeśli jednak masz rośliny, które są Twoim oczkiem w głowie, to warto zadbać, aby miały odpowiednią opiekę. 


11. Drzwi 

Warto pomyśleć o dobrych drzwiach antywłamaniowych. Takie drzwi to jednak pewien wydatek, ale przyznam, że odkąd wymieniliśmy drzwi właśnie na takie porządne, to spokojniej śpię ;) 


12. Opieka nad domem

Tak naprawdę to najważniejsza rzecz. My jesteśmy w tej wygodnej sytuacji, że nasi rodzice będą zaglądać do domu, ale jeśli nie masz takiej możliwości, nie masz też zaufanych znajomych czy sąsiadów to możesz zastanowić się nad wynajęciem mieszkania. 
My raczej się nie zdecydujemy na taki krok, bo chcemy mieć możliwość powrotu w każdej chwili oraz spokojną głowę, że nikt właśnie nie demoluje nam domu ;) 
Ale wielu podróżników podejmuje się wystawienia mieszkania na wynajem. Ma to swoje plusy, bo nie dość, że ktoś pokrywa koszty związane z opłatami to jeszcze właściciel ma stały dopływ gotówki. 

Zamykając drzwi zawsze jest ta niepewność, czy aby na pewno wszystko zamknięte i trzeba sprawdzić każde miejsce po dwa razy. Ale kiedy już się upewnimy, że o niczym nie zapomnieliśmy, wtedy ruszajmy ze spokojną głową :)

Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

  • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
  • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, OC, ochrona bagażu, sprzętu sportowego
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x