Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
Na pewno każdy miał taki okres w życiu, kiedy marzył o tym, żeby zrobić sobie dłuższą przerwę od otaczającej rzeczywistości. Spakować plecak i ruszyć przed siebie. Jednak wiele osób poprzestaje na marzeniach, często jako główny powód podając aspekt finansowy. „Nie stać mnie” - mówią najczęściej.

Skąd my wzięliśmy na to pieniądze? Nie będę oryginalna, mówiąc, że z oszczędności. Kiedy kilka lat temu poznaliśmy się z Mikołajem, temat „wielkiej podróży” już gdzieś krążył, nie był sprecyzowany a pomysły były różne, ale budżet na ten cel już powoli powstawał. 

Mieszkanie

To trudny temat, bo dotyczy każdego. Każdy chce dobrze mieszkać. My na szczęście nie musieliśmy kupować mieszkania. Ale jeśli pojawia się w życiu taki moment, że trzeba wybrać: kredyt na dom czy wynajem, to wtedy przychodzi pora na poważne zastanowienie się nad przyszłością.
Bo wzięcie kredytu ogranicza swobodę finansową (oczywiście nie zawsze i nie u każdego, ale raczej w większości mi znanych przypadków tak się dzieje), a także swobodę w przemieszczaniu się. Jeśli za pięć, czy dziesięć lat chcesz mieszkać w tym samym lokum, co teraz i nie planujesz rezygnować z pracy oraz stałej pensji, to podróże nie są argumentem przeciwko kredytowi. Jeśli jednak w myślach masz wciąż wyprawę dookoła świata, chcesz pomieszkać trochę w jednym kraju, trochę w drugim, to może lepiej jest wynająć małe mieszkanko lub pomieszkać kątem u rodziców i odłożyć jakąś sumę na konto, aby dzięki niej móc później realizować swoje marzenia.

Pamiętaj o ubezpieczeniu mieszkania

Przy okazji mieszkania warto wspomnieć, że trzeba je ubezpieczyć – nieważne czy wynajmowane czy własne. Szkody, które mogą się przydarzyć mogą skutecznie pochłonąć oszczędności przeznaczone na podróże. Dlatego w przypadku własnego domu należy ubezpieczyć zarówno mury, elementy stałe jak i ruchomości, a w przypadku wynajmowania mieszkania przede wszystkim ruchomości. 
Nie zapomnijmy o OC, czyli odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Przez nieuwagę możemy wyrządzić komuś szkodę (zalać mieszkanie pod nami, uderzyć rowerem i uszkodzić czyjeś lusterko samochodowe) lub mogą zrobić to nasi bliscy czy zwierzęta (dzieci zbiją szybę sąsiadowi, pies kogoś ugryzie). Lepiej by było, gdyby  odszkodowanie za to zdarzenie zostało pokryte z polisy ubezpieczeniowej, a nie z naszej kieszeni. A warto wiedzieć, że polisa pokryje nie tylko szkody materialne, ale również wydatki za leczenie poszkodowanej przez nas osoby, jeśli byłoby ono konieczne w wyniku obrażeń odniesionych z naszej (nieumyślnej) winy.

Oszczędności domowe

Kwestie banalne, ale jednak tylko częściowo zdajemy sobie z tego sprawę. Warto sprawdzić, czy nie można zmienić umowy z dostawcą gazu czy prądu na tańszą. To samo tyczy się operatora komórkowego, jeśli masz telefon na kartę lub kończy Ci się abonament rozejrzyj się, czy konkurencja nie zaproponuje Ci czegoś tańszego. Często może okazać się, że tak. Przy okazji zgłębiania tematu telefonii komórkowej warto sprawdzić, czy nie masz włączonych niepotrzebnych, kosztownych usług typu „Granie na czekanie”.
Wyłączaj sprzęty, które nie muszą być pod prądem. Elektronika, nawet jeśli wyłączona za pomocą przycisku, nadal jest podłączona do sieci, tylko uśpiona – najlepszy przykład to telewizor wyłączony pilotem lub wyłącznikiem na ekranie. Wyciągając wtyczkę z gniazdka zapobiegasz ciągłemu poborowi prądu i co za tym idzie - oszczędzasz pieniądze. 
Konto oszczędnościowe
Są różne rodzaje kont. Należy sprawdzić, czy to, w którym chcesz odłożyć pieniądze to inwestycyjne czy oszczędnościowe. Inwestycyjne ma to do siebie, że jest pewnym rodzajem gry na giełdzie, ale to nie Ty grasz, tylko firma. Nie zawsze jej wybory mogą okazać się trafne. Poza tym często obowiązują opłaty za wcześniejsze wycofanie pieniędzy z konta, niż termin deklarowany w umowie. 
Konta oszczędnościowe proponują raczej niezbyt wysokie oprocentowanie, ale nie występuje tu ryzyko straty, tak jak w przypadku konta inwestycyjnego. Za to zysk jest przeważnie dużo niższy. Ale im więcej pieniędzy tam ulokujesz, tym więcej dostaniesz odsetek. 

Samochód

Auto bardzo ułatwia życie, ale jest też skarbonką bez dna. Nie chcę tutaj radzić, żeby kompletnie zrezygnować z samochodu, bo ja sama nie raz żałowałam, że go nie mam, ale wystarczy sobie podliczyć wydatki na paliwo, przeglądy, ubezpieczenia, naprawy i inne kosztowne prace, które trzeba wykonać przy aucie, żeby z przyjemnością zdać sobie sprawę, że bez niego wszystkie te pieniążki zostają w naszej kieszeni. 
Czy naprawdę tego potrzebuję
Czy muszę codziennie kupić kawę w drodze do pracy zamiast wypić w domu lub biurze? Czy potrzebuję kolejną bluzkę? I następny żel pod prysznic, chociaż stoją już dwa otwarte i trzeci w kolejce? Bardzo ciężko jest odmówić sobie przyjemności i mnie też nie było łatwo, jednak kiedy już podjęliśmy decyzję, że jedziemy, zaczęłam dużo bardziej zastanawiać się nad kupowanymi przedmiotami. Czy rzeczywiście są mi niezbędne? Czy naprawdę ich potrzebuję? Czy będę tego używać? Oczywiście, czasami coś kupowałam, bo tak chciałam. Bo piękne, bo dawno nie kupiłam sobie nic ładnego, pachnącego, fajnego. I nie ma nic w tym złego, ale też za każdym razem, gdy wracałam z pustymi rękoma, wartość rzeczy, których nie kupiłam przelewałam sobie na konto oszczędnościowe. I to była bardzo duża przyjemność. 
Karty lojalnościowe i lista zakupów
Zaskakujące, ale jednak działa. Z kartami „stałego klienta” mamy często dodatkowe zniżki, co czasem pozwoli nam oszczędzić kilka do kilkudziesięciu złotych.
Oprócz karty lojalnościowej miejmy zawsze listę zakupów. To pozwoli nam w sposób uporządkowany kupić, to, czego rzeczywiście potrzebujemy, bez zbędnego spacerowania między półkami sklepowymi – to wtedy najwięcej „dziwnych” rzeczy ląduje w naszym koszyku.

Wyjścia na miasto

Tak samo jak z zakupami, ciężko jest sobie odmówić czasem małych przyjemności. Jednak kupowanie samodzielne dobrych składników i gotowanie smacznych potraw to frajda, zwłaszcza wspólnie. Takie chwile nie dość, że zbliżają i mogą być dobrą zabawą to jeszcze pozwolą zaoszczędzić kilka złotych, a do tego możecie obejrzeć sobie ulubiony film do pysznej kolacji.
To samo dotyczy lunchów. Czasami szybciej i łatwiej jest w biegu złapać kanapkę ze stacji benzynowej niż wieczorem lub rano przygotowywać coś do pracy. Ale dzięki temu, że poświęcisz chwilę swojemu posiłkowi, możesz mieć pewność co do jego składników i tego, że będzie zdrowsze niż lunchbox z półki w markecie.
W przypadku wyjść do kina warto rozważyć seanse w tygodniu zamiast w piątki i weekendy. Bilety są tańsze, a ludzi mniej. Same korzyści.
Sprzedaj zbędne rzeczy

Ja ostatecznie nie podjęłam się tego zadania, ale czytałam w wielu poradnikach i w wielu relacjach podróżników, że to świetny pomysł na uwolnienie się od niepotrzebnych rzeczy – książek, ubrań, sprzętów. Okaże się, że nie używasz czegoś, czego ktoś potrzebuje, a przy okazji możesz zarobić kilka złotych. 
Powyżej przytoczyłam tylko kilka pomysłów na oszczędzanie. Warto czasem przeanalizować swoje potrzeby, wydatki, zachowania i zastanowić się, co można zrobić, aby ograniczyć związane z nimi niepotrzebne obciążenia finansowe. Nagle może okazać się, że z łatwością co miesiąc odłożysz znaczną sumę pieniędzy i za jakiś czas będziesz mógł pozwolić sobie na podróż marzeń, albo po prostu, zaoszczędzisz trochę na inne przyjemności.

Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Relacja z wyprawy rowerowej po Europie


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

  • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
  • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, OC, ochrona bagażu, sprzętu sportowego
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x