Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ

6 grudnia 2019 roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące jazdy na suwak i formułowania korytarza życia. Są one konsekwencją opublikowanej w Dzienniku Ustaw 14 listopada 2019 roku nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Kierowcy muszą pamiętać o tym, aby z lewego skrajnego pasa zawsze zjeżdżać w lewą stronę, a ze wszystkich innych – w prawą. Oprócz tego należy przyswoić sobie zasady jazdy na suwak. Nie zastosowanie ich może być karane, chociaż nie wiadomo, jaką kwotą.

Korytarz życia – przepisy. Nowe, jednoznaczne zasady

Szybkość przejazdu pojazdów uprzywilejowanych, jadących na sygnale, w większości przypadków ma znaczenie dla ludzkiego życia. Liczy się każda sekunda, dlatego czas, w jakim np. straż pożarna lub karetka dotrze na miejsce, nie może być opóźniany. Niestety, czasami dochodzi do takich sytuacji z winy innych użytkowników ruchu.

Od 6 grudnia 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ruchu drogowym. Zakłada ona ujednoznacznienie zasad dotyczących formułowania korytarza życia. Chodzi tu o jeden wolny pas na drodze przeznaczony dla pojazdów uprzywilejowanych. Do utworzenia wystarczającej ilości miejsca na trasie konieczna jest znajomość zasad i zaangażowanie wszystkich kierowców. To także istotne, by prowadzący auta mogli ze sobą współpracować, nie ryzykując stłuczek w trakcie tworzenia korytarza – nawet posiadając najlepsze ubezpieczenie komunikacyjne, lepiej ich przecież unikać.

Nowe przepisy doprecyzowują proces, w jakim użytkownicy drogi muszą utworzyć wolny pas na drodze. Jak formułować korytarz życia? Zasada jest prosta: kierowcy jadący skrajnym lewym pasem zawsze muszą zjechać na lewo, a wszyscy pozostali – na prawo. Taki sposób dotyczy wszystkich dróg: zarówno tych dwupasmowych, jak i trójpasmowych i czteropasmowych.

Aby w łatwy i skuteczny sposób przyswoić sobie powyższe reguły, warto wykorzystać metaforę dłoni – kciuk prawej dłoni oznacza jazdę po skrajnym lewym pasie. Odległość między nim a pozostałymi palcami wyznacza korytarz życia.

Co to jest jazda na suwak?

O ile ujednoznacznienie korytarza życia nie budzi kontrowersji wśród kierowców, o tyle wymóg jazdy na suwak jest tematem trudniejszym. Nowelizacja zakłada bowiem, że „w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości” konieczna jest właśnie jazda na suwak. Przypomnijmy, że termin ten oznacza sytuację, w której kierowca musi przepuścić inny samochód, gdy jego pas się kończy. Jeśli zanikają dwa pasy, kierowca jadący tym, który się jeszcze nie kończy, ma obowiązek przepuścić dwa pojazdy.

Celem zmian w przepisach jest jasne sprecyzowanie współpracy, jaka powinna zachodzić pomiędzy uczestnikami ruchu drogowego. Oczywiste jest, że samochód znajdujący się na kończącym się pasie musi mieć możliwość sprawnego włączenia się do ruchu na pasie obok. Kontrowersje dotyczą jednak przedstawionego powyżej fragmentu, tj. warunków znacznego zmniejszenia prędkości. Dla jednych kierowców będzie to 40 km/h, a dla innych 70 km/h. W tym aspekcie trudno zatem mówić o funkcji faktycznej ujednoznaczniającej przepisy.

Od 6 grudnia 2019 roku kierowcy muszą liczyć się także z możliwością nałożenia na nich nowych kar za niezastosowanie się do powyższych przedmiotów nowelizacji – sposobu tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak. Prawdopodobnie wiele będzie zależało od indywidualnej interpretacji policjanta, ponieważ jak dotąd kwoty za złamanie nowych przepisów nie zostały podane w taryfikatorze.

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Fachowiec przy pracy

Bezpieczna Przyszłość

  • Grupowe ubezpieczenia na życie
  • Ochrona pracowników i ich bliskich
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x