Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Bez względu na to, czy samochód jest nowy, dopiero zakupiony w salonie, czy raczej kilkuletni każdy z nich powinien mieć zabezpieczenie w postaci polisy ubezpieczeniowej. Zanim jednak wybierzemy jedną z najdogodniejszych opcji, powinniśmy zadać sobie kilka ważnych pytań. Takich, które pozwolą wybrać ofertę dopasowaną do naszych potrzeb. Co do nich należy?


Ubezpieczenie OC – najważniejsze fakty

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Wysokość składki zależy od stażu kierowcy i jego bezwypadkowej jazdy. OC jest przypisane do pojazdu i należy pamiętać, aby opłacać składki regularnie, gdyż za zwłokę naliczana będzie kara finansowa. Pomocnym może być Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, w którego rejestrze możemy sprawdzić (znając numer rejestracyjny sprawcy wypadku) czy ma on wykupione OC.

Warto o tym pamiętać, zwłaszcza wtedy, gdy uczestniczysz w wypadku,  a sprawca uciekł z miejsca zdarzenia. Informacja ta jest dodatkowo bardzo korzystna wtedy, gdy przymierzasz się do zakupu auta. Także i wtedy możesz zdobyć potrzebną Ci informację, która zapewni Ci spokój i gwarancję bezpiecznej transakcji. Nadal zastanawiasz się – jakie ubezpieczenie samochodu? Poznaj inne ważne aspekty!

Poznaj jego zakres

Poszukiwania idealnego ubezpieczenia zacznij od analizy zakresu ochrony w proponowanych pakietach ubezpieczeń. W przypadku AC ubezpieczyciel powinien brać odpowiedzialność za uszkodzenie pojazdu w wypadku drogowym, spowodowanym siłami przyrody oraz w przypadku kradzieży. Najlepiej wybierać pakiety, które chronią w formule tzw. „allrisk”. Zakłada ona, że ochrona auta obejmuje wszystkie przypadki, które nie zostały wyraźnie wyłączone w warunkach umowy. Im szerszy zakres ochrony, tym większe poczucie bezpieczeństwa dla Was.

Udział własny w szkodzie OC

Przed podpisaniem umowy, zastanów się, czy chcesz mieć tzw. wkład własny. Jest to nic innego jak zadeklarowana kwota, którą jesteś gotowy zapłacić przy każdej szkodzie, którą poniesiesz. Może to być np. 5% kwoty całej szkody, czyli w każdym przypadku ubezpieczyciel zapłaci za resztę. Zaleta jest jednak taka, że im większy wkład własny, tym niższa składka za ubezpieczenie. Jeżeli cena takiego ubezpieczenia jest dla Ciebie jedną z kluczowych kwestii, koniecznie upewnij się, jak kształtuje się kwestia wkładu własnego. I jaki jest jego związek z pojedynczą składką. Udział własny w szkodzie OC – to jedna z kluczowych informacji!

Części oryginalne, czy zamienniki?

Wycena szkody może być obliczana w dwojaki sposób. Dlatego, by uniknąć przykrych niespodzianek, dowiedz się, czy wycena szkody będzie wyliczana na podstawie cen części oryginalnych, czy zamienników. Warto kupować ubezpieczenia, które zagwarantują Ci, że wymieniane części będą opatrzone symbolem Q, O lub P.

Symbol O oznacza, że to część, na której widnieje logo producenta samochodu. Część z symbolem Q oznacza, że jest taką samą częścią, pochodzącą od tego samego dostawcy części, ale bez znaku producenta auta. Symbol P oznacza, że mamy do czynienia z częścią zamienną o porównywalnej jakości. Każdy z tych rodzajów będzie wiązał się z innym kosztem. Zapytaj o to, a efekt wyceny kosztów nie będzie dla Ciebie żadnym zaskoczeniem.

Jakie ubezpieczenie samochodu? Poznaj opcje dodatkowe

Oprócz tego masz możliwość skorzystania z dodatkowej ochrony. Chodzi tutaj konkretnie o ubezpieczenie Assistance. To swego rodzaju ubezpieczenie uzupełniające standardowe i obowiązkowe OC. Tutaj jednak chronione jest dobro Twoje i Twoich pasażerów. Dzięki niemu zapewnisz sobie pomoc, zawsze wtedy, gdy przydarzy Ci się awaria lub wypadek na drodze. Assistance oferuje holowanie, samochód zastępczy, a nawet dostarczenie paliwa, gdy Twój bak okaże się pusty.Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
  • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: +48 801 597 597
tel: +48 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż warsztat

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x