Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnoprawnej jest polisą obowiązkową w polskim porządku prawnym. Może się jednak zdarzyć, że właściciel danego samochodu nie posiada ważnego ubezpieczenia. Chcąc kupić takie auto, należy liczyć się z koniecznością zakupu nowej polisy OC. W przypadku kolizji lub wypadku konieczne jest upewnienie się, że sprawca zdarzenia ubezpieczył swoje auto. Na szczęście czynność tę można wykonać zaledwie w kilka sekund za pośrednictwem portalu UFG, dysponując numerem VIN lub numerem rejestracyjnym.

Dlaczego warto wiedzieć, czy dany samochód ma ważne OC?

Bez względu na to, czy samochodem jeździ się codziennie, czy też od miesięcy stoi on nieużywany w garażu, zgodnie z polskim prawem każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC służy przede wszystkim do zabezpieczenia zwrotu kosztów ze strony ubezpieczyciela na poczet koniecznych napraw mienia ruchomego lub nieruchomego (np. płotu, barierki itp.) w sytuacji zdarzenia komunikacyjnego. Praktyczna wiedza dotycząca tego, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, przydaje się przede wszystkim w dwóch sytuacjach. Warto także dodać, że nie liczy się samo posiadanie OC, ale to, czy ubezpieczenie komunikacyjne jest aktualne.

Pierwszy scenariusz dotyczy właśnie zdarzeń komunikacyjnych. Z pewnością wielu kierowców miało okazję doświadczyć sytuacji, w której po kolizji sprawca bezkarnie odjechał z miejsca zdarzenia lub nie chciał podać numeru ubezpieczenia OC. Sprawdzenie, czy jego samochód jest ubezpieczony, staje się wówczas koniecznością. Zwykle bowiem to od ubezpieczyciela sprawcy powinno się otrzymać zwrot kosztów napraw spowodowanych wyrządzeniem szkód.

Drugą sytuacją, w której zdecydowanie warto wiedzieć, czy samochód posiada ważne ubezpieczenie OC, jest zakup pojazdu. Brak OC może prowadzić do wątpliwości dotyczących dotychczasowego użytkowania auta przez sprzedającego. Czasem, gdy pojazd wyposażony jest w bardzo pojemny silnik, brak ubezpieczenia OC wiąże się z wyższymi kosztami już na początku, które nabywca musi wkalkulować w zakup i rozważyć jego opłacalność. Jak widać, posiadanie wiedzy o ubezpieczeniu pojazdu jest więc bardzo istotne.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Ośrodek informacji UFG

Do niedawna dostęp do danych o ubezpieczeniu samochodu miały wyłącznie towarzystwa ubezpieczeniowe. Współcześnie jednak każda osoba może skorzystać z bazy informacji ubezpieczeniowych za pośrednictwem strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Korzystając z portalu, bez trudu można sprawdzić nie tylko ważność polisy OC samochodu lub motocykla, ale także historię jego ubezpieczania.

Jak więc sprawdzić polisę OC w UFG? Konieczne jest posiadanie co najmniej jednej z dwóch informacji: numeru rejestracyjnego samochodu lub VIN, czyli unikalnego numeru producenckiego, znajdującego się na nadwoziu, zwykle pod pokrywą silnika. Po podaniu na stronie UFG wybranej informacji, wprowadzeniu bieżącej daty i potwierdzeniu, że nie jest się robotem, w przeciągu kilku sekund uzyskuje się dostęp do następujących informacji:

  • numer ważnej polisy OC lub informacja o braku ubezpieczenia,
  • marka pojazdu,
  • nazwa firmy ubezpieczeniowej,
  • dane adresowe ubezpieczyciela.

Tak więc sprawdzenie ważności polisy OC jest bardzo proste. Zdecydowanie warto to robić każdorazowo podczas nabywania auta lub zdarzenia komunikacyjnego.


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Fachowiec przy pracy

Bezpieczna Przyszłość

  • Grupowe ubezpieczenia na życie
  • Ochrona pracowników i ich bliskich
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x