Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Wypadki

  Rośnie liczba Polaków, którzy spędzają urlop w egzotycznych krajach. Przed rozpoczęciem zwiedzania Dalekiego Wschodu, centralnej Afryki czy Ameryki Łacińskiej należy pamiętać o zaszczepieniu się na tropikalne choroby. Inaczej spełnienie marzenia o wakacjach życia może zamienić się w koszmar na jawie. Z tego samego powodu warto wykupić ubezpieczenie turystyczne – koszty pobytu w szpitalach w krajach Trzeciego Świata  bywają horrendalne.

 2. Statystyki

  15,5 miliona Polaków deklarowało w ubiegłym roku, że w okresie od czerwca do września spędzi urlop poza do-mem (dane zebrane przez KPMG). Aż 68 proc. z nich zamierzało odpoczywać wyłącznie w Polsce, zaś 22 proc. - tylko za granicą. 10 proc. respondentów zadeklarowało z kolei, że wakacje spędzi zarówno w kraju, jak i poza nim. W przypadku osób planujących letnie wojaże poza Polską, dominującym celem podróży są kraje europejskie z basenu Morza Śródziemnego: Chorwacja, Włochy, Hiszpania i Grecja. Z roku na rok powiększa się jednak grono wypoczywających w krajach egzotycznych. I nie chodzi tu o oblegane przez Polaków kurorty Egiptu czy Tunezji, ale np. o Tajlandię, Wietnam, Kubę, Brazylię lub Antypody.

 3. Ryzyko

  Przed udaniem się na taki wyjazd, niezależnie od tego, czy zorganizowany przez biuro podróży, czy przygotowany na własną rękę, trzeba się zaszczepić i ubezpieczyć. Według badań opublikowanych przez europejskich specjalistów z zakresu medycyny podróży : na 100 tys. osób z krajów wysoko rozwiniętych podróżujących w tropiki, aż połowę dotknie niewielki problem zdrowotny, a 8 tys. będzie zmuszonych poszukać pomocy lekarskiej na miejscu, 5 tys.  z powodu choroby przeleży pobyt w łóżku, a 1100 podróżnych nie będzie mogło wrócić do pracy bezpośrednio po powrocie z. Liczba turystów, którzy zostaną hospitalizowani zagranicą lub już po powrocie do kraju wynosi statystycznie 300 osób. Z tych 100 tys. wymienionych na początku, jeden turysta w trakcie takiego wyjazdu umrze. Ryzyko wystąpienia choroby w przypadku 3-miesięcznej podróży do krajów o tropikalnym lub subtropikalnym klimacie wynosi nawet 70 proc. (źródło: Wojskowy Instytut Medyczny, Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej, http://www.medycynatropikalna.pl). Mając na względzie powyższe dane oraz bezpieczeństwo swoje lub rodziny warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Nasza rada: dmuchać na zimne i pamiętać o wszystkich wymaganych szczepieniach, a przed wylotem odwiedzić agenta ubezpieczeniowego.


 4. Szczepienia

  Lista szczepień, którą należy wykonać zależy od kraju będącego celem podróży. Informacje na ten temat znaleźć można np. na stronach internetowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W przypadku wczasów zorganizowanych przez biuro podróży, to w gestii touroperatora jest poinformować klienta, na co winien się zaszczepić. Szczepienia powinno się wykonać na 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem. W przypadku niektórych chorób (np. japońskie zapalenie mózgu) szczepionkę podaje się w więcej niż jednej dawce. Najczęściej zaszczepić należy się przed chorobami układu pokarmowego (biegunka podróżnych, cholera, dur brzuszny), chorobami transmisyjnymi (malaria, żółta gorączka), przenoszonymi drogą oddechową (np. krztusiec), przenoszonymi drogą płciową lub przez kontakt z krwią (np. wirusowe zapalenie wątroby typu B), przenoszonymi przez kontakt ze skażoną wodą (np. tężec). Szczepienia dzielimy na obowiązkowe w przypadku wyjazdu w dany region (np. przeciwko żółtej gorączce przed podróżą do Afryki i Ameryki Południowej; przeciw meningokokom przed udaniem się Arabii Saudyjskiej) oraz zalecane, na której lepiej jednak zdecydować się dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa. Przykładowo zawsze dobrze jest rozszerzyć katalog szczepień chroniących przed chorobami układu pokarmowego, bo te zdarzają się najczęściej podczas wojaży w tropiki, nawet jeśli podstępujemy zgodnie z zasadami profilaktyki: pijemy tylko butelkowane napoje, stołujemy się w sprawdzonym miejscu (hotelowa restauracja) i dbamy o higienę osobistą. Koszty szczepień są różne i wahają się od ok. 40 zł (tężec z błonicą) przez 120-200 zł (np. żółta gorączka, WZW typu A i B) do ponad 400 zł (jedna dawka szczepionki na japońskie zapalenie mózgu).

 5. Polisa

  Niezbędne szczepienia to jedno. Drugim zabezpieczeniem, o które powinniśmy zadbać przed wyjazdem na egzotyczne wakacje jest ubezpieczenie podróżne. Taka dodatkowa polisa może okazać się zbawienna, gdy przyjdzie nam skorzystać z miejscowej opieki medycznej. Wybierając polisę warto przede wszystkim sprawdzić, czy i do jakiej kwoty uwzględnia ona pokrycie pobytu w szpitalu. O ile w przypadku wyjazdów do większości państw europejskich polski MSZ zaleca polisę umożliwiającą refundację kosztów pobytu w szpitalu do kwoty 200 tys. zł (pozwala to na trzytygodniową hospitalizację), o tyle w przypadku podróży na pozostałe kontynenty lepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne z kosztami leczenia na co najmniej 300 tys. zł. Jest tak dlatego, że leczenie szpitalne w krajach Trzeciego Świata  jest kosztowne. Na przykład doba w szpitalu w Chile kosztuje 400 dolarów amerykańskich, a w krajach azjatyckich od 60 do 200 dolarów. Hospitalizacja w Afryce jest jeszcze droższa: w RPA doba w placówce medycznej to „tylko” 80 dolarów, ale już w Angoli nawet 1700 dolarów (!). Trzeba też sprawdzić, czy polisa wakacyjna uwzględnia pokrycie kosztów transportu chorego do Polski i dalszą hospitalizację już w kraju.

 6. Po powrocie

  Po powrocie z wymarzonych wakacji w tropikach trzeba bacznie obserwować stan swojego samopoczucia, bowiem wiele egzotycznych chorób zaczyna dawać objawy dopiero od kilku do kilkunastu dni od zakażenia, a w tym czasie możemy już dawno zakończyć urlop i przestać łączyć objawy z wyjazdem. Są nawet i takie jednostki chorobowe, których okres inkubacji trwa pół roku. Generalnie jednak przez pierwszych sześć tygodni po zakończeniu wakacji w tropikalnym klimacie, należy zgłaszać lekarzowi wszystkie niepokojące objawy i żadnych (nawet najbardziej typowych, jak stany gorączkowe) nie bagatelizować.

Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

 • Ubezpieczenie turystyczne
 • NNW, OC, ochrona bagażu, sprzętu sportowego
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x