Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Przytaczamy kilka krajów, w którym pomimo karty EKUZ będziesz musiał zapłacić część kosztów z własnej kieszeni.

koszty leczenia Europa

Belgia

W Belgii pacjent najpierw sam pokrywa opłatę za konsultację lekarską, lekarstwa lub świadczenia udzielane w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a następnie składa wniosek o zwrot części kosztów w lokalnej kasie chorych. W przypadku wizyty u lekarza może ubiegać się zwrot od 60 do 80% ceny wizyty. Jeśli chodzi o specjalistyczne leczenie ambulatoryjne, refundacja kosztów waha się między 30, a 60%. Za tydzień w szpitalu zapłacimy prawie 140 euro (za pierwszy dzień pobierana jest opłata wysokości ok. 43 euro, za każdy kolejny 16 euro.


Francja

W Francji najpierw pacjent sam pokrywa całość kosztów związanych z leczeniem, a następnie ma prawo ubiegać się w miejscowej kasie chorych o zwrot.

W przypadku wizyty u specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu refundacja jest na poziomie 70% wartości kosztów wizyty tj. 17 EUR (podstawowa cena wizyty wynosi odpowiednio 25 oraz 23 EUR). Niektórzy lekarze pobierają jeszcze dodatkową kwotę za wizytę, która nie jest zwracana.
gdy świadczenia medycznego udziela pomocniczy personel medyczny refundowane jest 60% opłaty.
Za pobyt w szpitalu przysługuje zwrot 80% kosztów (pacjent może ubiegać się o zwrot 100% kosztów, ale wtedy samodzielnie musi pokryć opłatę ryczałtową, wynoszącą 18 EUR za dzień).


Węgry

Na Węgrzech podstawowa opieka medyczna jest bezpłatna (przeczytaj o tym Jak przygotować się do wakacji na Węgrzech). Nie zapłacisz w związku z tym za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, ani za pobyt w szpitalu, ani za  ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Aby skorzystać z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, trzeba posiadać skierowanie od lekarza. Nie jest ono wymagane, jeśli chcesz udać się do: dermatologa, ginekologa, urologa, otolaryngologa, okulisty, onkologa i chirurga ogólnego. 

Leczenie stomatologiczne też jest bezpłatne w publicznych placówkach. Jedynie koszty niektórych materiałów stomatologicznych będziesz musiał pokryć we własnym zakresie. Partycypuje się w kosztach protez stomatologicznych oraz aparatów ortodontycznych.

Lekarstwa są wydawane nieodpłatnie w przypadku pobytu szpitalu lub leczenia niektórych chorób przewlekłych. Za pozostałe leki sam pacjent płaci od 10% do 75% ceny.

Grecja

W Grecji  za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa czy leczenie szpitalne zapłacisz z własnej kieszeni maksymalnie 25%. Za lekarstwa na receptę zapłacisz do 25% ceny, a leki na choroby przewlekłe i poważne są refundowane w 90% lub 100%.
Więcej informacji znajdziesz w poradniku wakacyjnym o Grecji.

Chorwacja

W przypadku Chorwacji turyści mogą korzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych (lub odpłatnych w małym stopniu) w bardzo niewielkim zakresie, jedynie w nagłych i wymagających szybkiego leczenia przypadkach i wtedy z własnej kieszeni musisz pokryć koszty tzw. partycypacji (jest to ok. 1 – 4% kosztu danej usługi)

Udając się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, a także do specjalisty lub dentysty, przyjmujących na kasę chorych, będziesz zobowiązany wyłożyć 10 HRK (5,66). Dzień w chorwackim szpitalu to koszt 100 HRK (56,67 PLN) , jednak suma, którą zapłacisz za cały pobyt nie może przekroczyć 2000 HRK (1133 PLN).

Koszt podstawowej prywatnej konsultacji lekarskiej to ok. 20 – 30 EUR (84-126 PLN). Transport wodny i lotniczy w uzasadnionych przypadkach nie jest płatny, jednak już górskie akcje ratownicze nie są refundowane.

Więcej porad o planowaniu wakacji w Chorwacji przeczytasz w artykule Jak przygotować do wakacji w Chorwacji?


Włochy

Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu we Włoszech kosztuje ok. 37 EUR (155 PLN). Opieka dentystyczna we Włoszech należy do najdroższych w Europie. Przykładowo, za samo wstawienie plomby trzeba zapłacić ok. 135 EUR (567 PLN), nie wspominając o bardziej skomplikowanych zabiegach. Więcej o tym przeczytasz w Jak zaplanować wyjazd do Włoch?


Niemcy

W Niemczech płatna 10 EUR (42 PLN) jest pierwsza konsultacja u specjalistą i każdy dzień pobytu w szpitalu, przy czym jeśli będziesz przebywać tam dłużej, niż 4 tygodnie, zostaniesz zwolniony z dalszych opłat. Transport do szpitala jest refundowany w całości, gdy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia życia, w pozostałych przypadkach za przewiezienie do placówki pokryć musi 10% kosztów (nie mniej niż 5 euro i nie więcej niż 10 euro).


Bułgaria

Legitymując się w publicznej przychodni EKUZ, za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty lub dentysty zapłacisz tutaj 1% minimalnej pensji w Bułgarii, czyli 2,90 BGN (ok. 6,50 PLN). Lista usług oferowanych przez ośrodki stomatologiczne w ramach publicznej służby zdrowia jest bardzo krótka (jako posiadacz EKUZ masz prawo do dwóch wypełnień zębów i jednej ekstrakcji rocznie), za większość zabiegów będziesz musiał więc zapłacić samodzielnie. Dzień pobytu w szpitalu to 5,80 BGN (12,41 PLN), doliczyć do tego trzeba ceny badań i zabiegów – tuż po przybyciu do szpitala podpiszesz specjalne oświadczenie, że zgadzasz się na dodatkowe koszty. Transport karetką do szpitala jest bezpłatny jedynie w sytuacji, gdy zagrożone jest życie pacjenta, natomiast akcje ratownicze w górach i takie, które wymagają użycia helikoptera, nie są finansowane przez publiczną służbę zdrowia w ogóle i jeżeli znajdziesz się w sytuacji, w której konieczne będzie zaangażowanie go, poniesiesz koszty wysokości kilkunastu tysięcy złotych.Podsumowując. Kiedy planujesz wyjazd za granicę, pomyśl nie tylko o odpowiednim spakowaniu walizki i harmonogramie zwiedzania. Zapoznaj się także z tym, jakie świadczenia, których koszty pokryje w całości ubezpieczenie NFZ, będą Ci udzielone w ramach EKUZ, a za które zapłacisz sam. Jeżeli podczas wyjazdu masz zamiar uprawiać sport (w szczególności ekstremalny) sprawdź koniecznie, jakie są zasady finansowania akcji ratowniczych i późniejszej opieki medycznej. Ułatwi Ci to dopasowanie do Twoich potrzeb odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, dzięki któremu Twoje wakacje będą naprawdę beztroskie.

Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x