Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Sport to zdrowie, ale wypadki mogą Cię sporo kosztować

  Majka i Norbert z Poznania wakacje spędzają aktywnie. Od wielu lat wybierają Bałkany jako cel swoich eskpadach. Zimą wyjeżdżają m.in. do Czarnogóry do ośrodków Kolašin lub Žabljak. Letnie wakacje także spędzają np. w Republice Czarnogóry lub Serbii. Doceniają szczególnie Bałkany  m.in. za konkurencyjne  ceny i dobrą bazę hotelową. Do zeszłego roku widzieli same plusy wyjazdów w tamten region Europy. Młodzi poznaniacy nie zdawali sobie bowiem sprawy, ile kosztuje leczenie w Górach Dynarskich.

  W lipcu zeszłego roku Majka i Norbert jechali rowerami górskimi trasę wokół gór Durmitor (Czarnogóra). Majka straciła panowanie nad jednośladem i upadła tak nieszczęśliwie, że stoczyła się ze skarpy o kilka metrów w dół. Skutek? Sińce, otarcia, złamana noga i zrujnowany urlop. No i uszkodzony rower. Jeszcze większe szkody poniósł domowy budżet Majki i Norberta. Obydwoje postanowili oszczędzić na polisie turystycznej obejmującej też urazy wynikające z uprawiania sportu. Oszczędności nie było, a zamiast niej spore koszty – udzielenie pomocy i transport ze szlaku do szpitala kosztowały ich ponad 20 tysięcy złotych. Nie trzeba dodawać, że wykupienie polisy byłoby kilkunastokrotnie niższym wydatkiem. Karta EKUZ nie przydała się, bo Czarnogóra nie należy do krajów UE/EFTA.

 2. Aktywnie spędzasz czas? Nie zapomnij o polisie!

  Opalanie się na plaży w Grecji lub odpoczynek nad hotelowym basenem – taka forma spędzania wakacji nie odpowiada każdemu. Znajdą się bowiem wczasowicze (i jest ich coraz więcej), dla których wyjazd na zagraniczne wakacje to okazja do bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu. Latem to nurkowanie, pływanie na skuterze wodnym, jazda na górskim rowerze lub quadzie, a zimą narciarstwo lub snowboard. Do tego dochodzą oczywiście dyscypliny związane z nieco bardziej ekstremalnym obliczem sportowego hobby: surfing, paralotniarstwo, wspinaczka górska itd. Co je łączy? Oprócz tego, że dostarczają frajdy i adrenaliny, mogą zakończyć się mniej lub bardziej poważnym urazem i wizytą w szpitalu. Wizytą, która – jak przekonali się na własnej skórze Majka i Norbert z Poznania – może wydrenować nasze kieszenie. Urlop będzie więc zepsuty podwójnie. Jak zmniejszyć ryzyko takiego obrotu spraw? Wykupić ubezpieczenie turystyczne dla uprawiających sport.

 3. Sport wysokiego ryzyka i sport ekstremalny - czy to to samo?

  Nie. Ten pierwszy (określany skrótem SWR) to np. wymienione wcześniej nurkowanie czy jazda konna. Aby je uprawiać, trzeba posiadać pewne umiejętności, a ryzyko wystąpienia urazów jest wyższe od przeciętnego.
  Sporty ekstremalne natomiast (SR) to dyscypliny (np. skoki spadochronowe) wymagające ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w niebezpiecznych sytuacjach. W tym wypadku ryzyko wypadku jest już bardzo wysokie. 4. Jaka polisa dla Ciebie?

  Przed wykupieniem polisy, należy sprawdzić w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia), czy uprawiany przez nas sport mieści się w kategorii SWR czy SR według danego towarzystwa ubezpieczeniowego, jak też, czy nie jest wyłączony z ochrony ubezpieczeniowej.
  Polisa zapewni zwrot kosztów leczenia, transportu medycznego i hospitalizacji w sytuacji, gdy w trakcie uprawiania sportu dojdzie do wypadku. Warto pamiętać, że standardowe polisy wakacyjne najczęściej nie obejmują ochrony w wyżej wymienionych przypadkach. Oczywiście nie powinno się z niej rezygnować – ubezpieczenie sportowe ma stanowić uzupełnienie wakacyjnej polisy. Podróżujący do krajów Europy powinni wykupić ubezpieczenie zapewniające refundację kosztów opieki medycznej w wysokości minimum 200 tys. zł, bo gwarantuje ona trzytygodniowy pobyt w szpitalu poza granicami Polski. Aktywnie spędzający wolny czas na wakacjach nie powinni zapominać o ubezpieczeniu OC, które będzie nieodzowne w sytuacji, gdy np. podczas jazdy na rowerze zderzymy się z innym turystą. Polisa OC przenosi odpowiedzialność z ubezpieczonego na ubezpieczyciela i chroni nas nie tylko w przypadku uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego, ale też gdy uszkodzimy jego rzeczy.

 5. Sprzęt sportowy też warto ubezpieczyć

  Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje ubezpieczamy bagaże na wypadek kradzieży, zaginięcia lub uszkodzenia. Tak samo należy postąpić z naszym sprzętem sportowym: rowerami, nartami, snowboardem itd. Są to przedmioty, które nie należą do tanich, a zawsze istnieje ryzyko, że w czasie dalekich wojaży urlopowych może dojść do ich kradzieży lub zagubienia na ruchliwym lotnisku międzynarodowym.
  Ubezpieczenie turystyczne dla osób uprawiających sport w wakacje to rozwiązanie, dzięki któremu zminimalizują koszty związane z leczeniem lub uszkodzeniem sprzętu. W ten sposób, mając świadomość finansowego zabezpieczenia w postaci polisy, można w pełni zrelaksować się w czasie urlopu. Wakacje mają być bowiem czasem odprężenia, a nie zmartwień związanych  z wysokimi kosztami, gdy już spotka nas coś nieprzyjemnego.


Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x