Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Kupujesz wycieczkę first minute? Nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego z możliwością zwrotu kosztów odstąpienia od podróży.

Wycieczka first minute i co dalej?

Do lata pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale biura podróży już kuszą atrakcyjnymi ofertami first minute. Dzięki nim można spędzić niezapomniany urlop w najbardziej egzotycznych zakątkach globu za ułamek podstawowej ceny. Jest tylko pewne ryzyko. Termin wyjazdu kilka lub kilkanaście tygodni po zakupie wycieczki oznacza, że w tym czasie wiele może się zdarzyć i z wczasów trzeba będzie zrezygnować. Co wtedy?

Ile stracisz odwołując wycieczkę w biurze podróży?

Touroperatora nie interesuje dlaczego jego klient musi zrezygnować z wycieczki. Biuro podróży i tak musi pokryć wstępne koszty związane z przygotowaniem wyjazdu (rezerwacja miejsc w samolocie lub autokarze i pokoju hotelowego). Właśnie dlatego organizator imprezy turystycznej nie zwróci wpłaconej kwoty za wycieczkę. Jak duża jest to część? To zależy od tego, w jakim okresie poprzedzającym rozpoczęcie wycieczki, klient rezygnuje z udziału. Każdy touroperator ustala to we własnym zakresie, ale można przyjąć, że odwołanie na 30 dni przed datą wycieczki to zazwyczaj koszt wynoszący 30 proc. ceny wakacji. W przypadku 7 dni to już 80 proc., a jeżeli klient zrezygnuje w przeddzień wylotu, wówczas biuro podróży zwróci mu tylko 10 proc. ceny, a bywa i tak, że w takim przypadku przepada cała wpłacona kwota.

Czy można ubezpieczyć się przed stratą związaną z rezygnacją z wycieczki?

Decydując się na wycieczkę z wyprzedzeniem, warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego z opcją ubezpieczenia kosztów odstąpienia od podróży. Eliminujemy wtedy ryzyko utraty pieniędzy za wycieczkę, jeśli zdarzyłoby się coś bardzo ważnego i nieoczekiwanego, co uniemożliwiłoby nam wyjazd. 

Od rezygnacji z wycieczki czy biletu samolotowego możesz się ubezpieczyć w ramach polisy turystycznej. Jest to opcja dodatkowa w ramach ubezpieczenia, bowiem polisa podróżna to przede wszystkim gwarancja pokrycia kosztów leczenia za granicą oraz udzielenia pomocy w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia np. transport karetką do szpitala, czy nawet powrót transportem medycznym do Polski. Ale to także możliwość ochrony na wypadek kradzieży bagażu czy odpowiedzialności cywilnej w stosunku do osób trzecich. Zakup polisy turystycznej powinien stać się dla wczasowiczów tak rutynową częścią przygotowań do wyjazdu, jak zapakowanie do walizki ładowarki do komórki i przewodnika turystycznego.

Ubezpieczenie turystyczne z kosztami leczenia, Assistance, OC, NNW możesz kupić nawet dzień przed wyjazdem. Jednak ubezpieczenie kosztów odstąpienia od podróży należy kupić najpóźniej w ciągu 48 godzin od momentu rezerwacji wycieczki i dokonać wpłaty części lub całości opłaty za imprezę turystyczną. Na podobnych zasadach można ubezpieczyć się, jeśli wyjazd organizowany jest na własną rękę. Można wykupić wtedy ubezpieczenie kosztów odwołania noclegu lub ubezpieczenie kosztów odwołania biletu.

Jakie mogą być przyczyny rezygnacji z wycieczki zagranicznej?

Wyjazd może nie dojść do skutku z różnych powodów np. odwołania urlopu przez pracodawcę, nagłej choroby. Jednak ubezpieczenie od kosztów odstąpienia od podróży obejmuje tylko uzasadnione przyczyny, np.:

  • - zły stan zdrowia potwierdzony przez lekarza, będący przeciwwskazaniem do uczestniczenia w podróży (powstały w następstwie ciężkiego zachorowania lub hospitalizacji w wyniku nieszczęśliwego wypadku),
  • - reakcja alergiczna na szczepienia obowiązkowe przed rozpoczęciem planowanej podróży zagranicznej,
  • - wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę,
  • - konieczności pozostania w domu po zdarzeniu takim jak kradzież z włamaniem, pożar, huragan lub powódź,
  • - kradzież dokumentów niezbędnych w podróży (paszport, wiza wjazdowa, dowód osobisty),
  • - ciężkie zachorowanie, wypadek wymagający hospitalizacji lub śmierć bliskiej osoby (m.in. partnera, rodzeństwa, dzieci, teściów, zięciów, synowych, ojczyma, macochy, pasierbów).
Ubezpieczenie kosztów odstąpienia od podróży nie zadziała natomiast w sytuacji, gdy biuro podróży odwołało wycieczkę. A także w sytuacji, gdy przyczyna odwołania wyjazdu po stronie klienta była już mu znana w momencie wykupienia polisy.

 

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x