Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Assistance na wakacjach niezbędny

Ferie zimowe w Polsce a może za granicą? Zimowe stoki czy może ciepłe plaże Egiptu? Polisa podróży zagranicznej czy po prostu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków?

Bez względu jaką opcję wybierzesz warto zwrócić uwagę, czy oferta, na którą się decydujesz zapewnia Ci usługi assistance. A jeśli nie, to może Twoja polisa mieszkaniowa zawiera je w swoim zakresie? Czym jest assistance i czy naprawdę jest takie ważne?

Assistance to usługi mające na celu oferować określony rodzaj pomocy poszkodowanemu. Często nie zdajemy sobie sprawy jak cenny mają zakres i jak bardzo są w stanie ułatwić nam niektóre sprawy.


Assistance komunikacyjny

Oczywiście najbardziej popularny jest assistance komunikacyjny. Dzięki niemu, w razie, gdyby podróż na zimowe wczasy została przerwana w wyniku wypadku lub awarii możemy otrzymać samochód zastępczy, szybką naprawę pojazdu umożliwiającą dotarcie do najbliższego warsztatu czy holowanie auta. 

Pamiętajmy tylko, że w razie wyjazdu za granicę ubezpieczenie assistance musi być rozszerzone o terytorium Unii Europejskiej lub tereny krajów europejskich. W każdym z tych przypadków musimy się upewnić, jakie państwa konkretnie wchodzą a jakie nie wchodzą w zakres ubezpieczenia. W przypadku pozaeuropejskich terytoriów konieczne będzie osobne ubezpieczenie komunikacyjne, najczęściej możliwe do kupienia na granicy z danym państwem.


Assistance domowy

To pomoc, która może nam się przydać wtedy, gdy z Twoim mieszkaniem dzieje się coś niedobrego. Po  powrocie z zimowego urlopu możesz odkryć, że zamek w drzwiach się zaciął, rury przeciekają, komputer przestał działać a samochód, który stał na mrozie odmawia posłuszeństwa. Wtedy na ratunek przyjdą specjaliści, których koszty pracy i zastosowanych części wymiennych pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe. To usługi, dzięki którym masz zapewnione wsparcie fachowców od wszelkiego rodzaju usterek. 

Usługi Assistance obejmują również pomoc medyczną polegającą między innymi na szybkiej organizacji wizyty lekarskiej czy transportu do placówki medycznej. Przydatna na przykład wtedy, gdy z ferii w górach przyjedziesz z grypą i gorączką. Taki assistance jest często częścią polisy mieszkaniowej, warto więc zajrzeć do OWU i sprawdzić, czy w Twoim ubezpieczeniu też jest zawarty. 


Assistance medyczny

Assistance medyczny jest zawarty w zakresie polisy podróży zagranicznej a czasem również ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków. Podczas wyjazdów na ferie są to nieocenione usługi medyczne, dzięki którym niezbędna pomoc związana z leczeniem zostanie udzielona szybko i sprawnie. W ubezpieczeniu turystycznym assistance może pokrywać różnego rodzaju koszty związane z leczeniem:
  • koszty transportu do placówek medycznych, 
  • koszty sprowadzenia osoby bliskiej do poszkodowanego, 
  • pokrycie kosztów transportu zwłok, 
  • pomoc w odnalezieniu lekarza, u którego wizyta będzie mogła przebiegać bezgotówkowo,
  • pomoc w organizacji transportu do kraju zamieszkania poszkodowanego,
  • pomoc w organizacji opieki nad dziećmi lub zwierzętami poszkodowanego, który z powodu wypadku nie jest w stanie zająć się nimi sam. 

Jak wynika z przykładów z życia wziętych polisa zawierająca zakres assistance pozwoliła wielu ubezpieczonym przejść przez trudne chwile w mniejszym stresie niż gdyby nie posiadali odpowiedniego ubezpieczenia1: Na pewnym wyjeździe wakacyjnym dziecko uległo wypadkowi podczas jazdy na gokarcie. Doszło do urazu ręki, nogi oraz pęknięcia śledziony. Koszt hospitalizacji, transportu dziecka wraz z rodziną oraz kwatery wyniósł prawie 8000 zł. Całość pokrył ubezpieczyciel.


W przypadku wypadku na stoku narciarskim koszty mogą być dużo wyższe. Przykładowo we Francji przewiezienie rannego do szpitala, hospitalizacja i transport powietrznym ambulansem do kraju mogą kosztować ponad 100 000 zł. Koszt leczenia złamanej nogi to wydatek ponad 20 000 zł. Łączna wartość pomocy turyście może wynieść nawet 200 000 zł2. Zdecydowanie lepiej jest więc zainwestować w dobre ubezpieczenie. 

W przypadku polisy następstw nieszczęśliwych wypadków, która swoim zasięgiem ochrony obejmuje przeważnie tylko zdarzenia na terenie Polski, assistance to usługi również ograniczające się do tego obszaru. Ale nawet na nartach w polskich Tatrach, jeśli przydarzy nam się nieszczęście, to ubezpieczyciel, na podstawie części assistance naszej polisy, zorganizuje szybki transport medyczny, pokryje jego koszty czy posłuży pomocą prawną w przypadku, gdy sytuacja będzie tego wymagała. 


Jak kupić assistance?

Usługi assistance to integralna część polisy. Czasami dobrowolna jak w ubezpieczeniach NNW, a czasami obligatoryjna, jak w polisie ubezpieczenia podróży zagranicznej. Często do wyboru mamy pakiety tych usług obejmujące różnego rodzaju pomoce w różnych limitach. Warto zwrócić na nie uwagę i zapoznać się z zapisami ogólnych warunków ubezpieczenia wybranej oferty, tak aby dostosować zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb, na przykład ustalając wysokość sumy ubezpieczenia na pokrycie kosztów związanych z akcją ratowniczą – osoby wyjeżdżające na ferie zimowe w góry powinny wybrać wariant z maksymalną opcją.
Ponadto niektórzy ubezpieczyciele oferują assistance dla sportowców. Obejmuje on często dodatkową sumę ubezpieczenia na akcję ratowniczą w górach, a także zwrot kosztów związanych z niewykorzystanymi karnetami na trasy narciarskie, które zostaną zamknięte na przykład ze względu złej pogody lub gdy nie możemy z nich skorzystać w wyniku nieszczęśliwego wypadku, któremu ulegliśmy. Wśród usług sportowego assistance możemy też znaleźć świadczenia, które pokryją koszty związane z rehabilitacją po wypadku odniesionym na przykład na stoku narciarskim. 


Czy warto skorzystać z assistance?

Każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy i jakich potrzebuje usług assistance, zwłaszcza w kontekście wyboru jednego z kilku wariantów oferowanych na polisie zawieranej na czas wyjazdu zimowego. Jednak biorąc pod uwagę, że jest to ubezpieczenie w zakresie którego mamy pokrycie różnego rodzaju kosztów związanych z leczeniem, warto przyjrzeć się tej części polisy i wybrać assistance taki, aby świadczenia w nim zawarte mogły w rzeczywisty sposób pomóc nam w trudnej sytuacji. Nie traktujmy usług assistance jak przysłowiowego kwiatka do kożucha, a jako rzeczywiste ubezpieczenie, bo dzięki niemu kryzysowa sytuacja może zostać zażegnana bardzo łatwo i bardzo szybko niewielkim kosztem, ponieważ składka nawet za najwyższy wariant assistance to zaledwie kilka złotych dziennie.


http://www.assistance.tv/wakacje-dla-bogaczy-czyli-jak-moze-skonczyc-sie-wyjazd-bez-ubezpieczenia 
2 http://www.assistance.tv/lekkomyslni-turysci-wciaz-ratowani-na-koszt-podatnikow


Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Poradnik ubezpieczeniowy na ferie zimowe


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x