Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

W razie nieszczęśliwego wypadku za granicą z pomocą przyjdzie nam ubezpieczenie turystyczne. A jeśli w wypadku spowodowanym przez nas ucierpi osoba trzecia, to ubezpieczenie podróżne rozszerzone o ryzyko odpowiedzialności cywilnej pokryje koszty związane z wyrządzonymi szkodami osobowymi oraz w mieniu.


Ubezpieczenie sprzętu sportowego

Sprzęt sportowy, który zabieramy ze sobą na ferie, jest często bardzo drogi a może paść ofiarą złodzieja, zaginąć podczas transportu lub zostać uszkodzony. Finansowe zabezpieczenie od jego utraty zapewni ubezpieczenie sprzętu sportowego. To jedno z rozszerzeń polisy ubezpieczenia podróży zagranicznej, które oferują towarzystwa ubezpieczeniowe. Czasami może być to też samodzielna polisa. Suma ubezpieczenia takiego świadczenia to przeważnie kilka tysięcy złotych, tyle, ile może kosztować sprzęt sportowy. Należy wybrać taką wysokość sumy ubezpieczenia, za ile, w razie konieczności, jesteśmy w stanie odkupić analogiczny sprzęt, który używamy i ubezpieczamy. Pamiętajmy, że należy wziąć pod uwagę wartość całego zestawu, czyli na przykład narty wraz z kaskiem, goglami i ubraniem.


Czy i jak należy wybrać ubezpieczenie sprzętów sportowych? 

Przede wszystkim upewnijmy się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, że to co my rozumiemy pod pojęciem sprzętu sportowego tak samo jest definiowane przez ubezpieczyciela. Może się okazać, że w zapisach wymienione są tylko konkretne przedmioty takie jak narty czy deska snowboardowa, a nie ma tam pozostałych rzeczy, które dla nas są oczywistą częścią sprzętu sportowego.


Zakres ubezpieczenia sprzętu zimowego

Ochrona ubezpieczeniowa sprzętu działa zarówno w trakcie wyjazdu jak i podczas transportu, są jednak pewne ograniczenia. W razie, gdy oddajemy sprzęt na przechowanie, to należy uzyskać pokwitowanie, a jeśli jest on przewożony, to za pośrednictwem profesjonalnego pośrednika. Przechowywanie ubezpieczonego sprzętu sportowego musi odbywać się w pomieszczeniu do tego przystosowanym, zamykanym na klucz, zamek mechaniczny lub elektroniczny (w zależności od zapisów OWU). 

Jeśli sprzęt sportowy jest w użyciu, to musi znajdować pod opieką właściciela (lub użytkownika, który go wypożyczył). Nie można go zostawić samego na przykład przed restauracją, bo w razie kradzieży niestety nie zostanie na przyznane odszkodowanie. 
Od czego jednak jest ubezpieczony taki sprzęt, poza kradzieżą? Od zniszczenia wszelkiego rodzaju w przypadku zdarzeń losowych, takich jak na przykład lawina czy wichura, w wypadkach komunikacyjnych oraz najważniejsze, od zniszczenia do którego doszło podczas nieszczęśliwego wypadku, oczywiście pod warunkiem, że był właściwie użytkowany.


Sytuacje, w których ubezpieczenie na sprzęt nie zadziała

Należy wiedzieć jednak, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania za zniszczenie sprzętu, które będzie wynikało ze zwykłego użytkowania. 
Kiedy już dojdzie do szkody, to należy ją zgłosić ubezpieczycielowi jak najszybciej. Dobrze jest też udokumentować powstałe zniszczenia (warto mieć również zdjęcia sprzętu sprzed zdarzenia). Sprzęt zostanie wyceniony i jeśli nadaje się do naprawy, to wartość odszkodowania będzie zgodna z fakturą za naprawę. Jeśli jednak sprzęt został skradziony (należy mieć dowód na zgłoszenie kradzieży na policji) lub nie nadaje się do naprawy, to zostanie wyceniony według aktualnej wartości, za jaką można kupić tego typu przedmioty na rynku.  

Przed zakupem ubezpieczenia sprzętu sportowego należy zapoznać się nie tylko z definicjami ale także z limitami odszkodowań, jakie ubezpieczyciel wyznaczył w razie zajścia poszczególnych zdarzeń. Może się okazać, że na przykład za naprawę sprzętu otrzymamy tylko 50% ustalonej sumy ubezpieczenia. Również zapisy związane z wyłączeniami należy dokładnie przeczytać. Ubezpieczyciele często wyłączają zniszczenia powstałe podczas uprawiania ekstremalnego lub wyczynowego sportu. 
Ubezpieczenie sprzętu sportowego kosztuje przeważnie kilka złotych na kilka dni. Wyjeżdżając z przedmiotami służącymi zimowej zabawie, lub wypożyczając je na miejscu, warto przemyśleć takie ubezpieczenie, aby w razie wypadku ubezpieczyciel pokrył koszty, często wysokie, związane z zakupem nowego sprzętu sportowego lub jego naprawą.

Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Poradnik ubezpieczeniowy na ferie zimowe


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x