Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Polacy chętnie wykorzystują wolny czas, z jakim wiąże się okres ferii zimowych, na zagraniczne wycieczki. Włochy, Austria albo Wyspy Kanaryjskie to jedne z najpopularniejszych kierunków wyjazdów. Jednak nieszczęśliwe wypadki mogą przydarzyć się wszędzie, nawet za granicą, dlatego warto zadbać o ochronę swojego życia i zdrowia (oraz budżetu) i wykupić odpowiednią polisę ubezpieczenia podróży zagranicznej, która pozwoli cieszyć się urokami wolnego czasu i da komfort korzystania z urlopu, abyśmy w razie choroby czy wypadku nie musieli martwić się o to, w jaki sposób pokryć koszty związane z leczeniem. 

Ubezpieczenie turystyczne to właśnie przede wszystkim świadczenie zwrotu kosztów leczenia za granicą. Pomoc medyczna poza terenem Polski może być bardzo droga, dlatego należy zawrzeć polisę, która swoim zakresem będzie w stanie pokryć wszelkie wydatki związane z ratowaniem życia lub zdrowia poszkodowanego. W małych, turystycznych miejscowościach często najbliższą placówką medyczną są prywatne gabinety, w których wizyta może jednorazowo kosztować nawet kilkadziesiąt euro a zabieg dużo więcej. Nie wspominając już o akcji ratowniczej, której koszty wynosić mogą nawet i kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Czy EKUZ wystarczy na ferie zimowe?

Karta EKUZ nie pokryje wszystkich kosztów związanych z leczeniem (np. transportu, wydatków związanych z lekami, honorariami, wizytami w prywatnych placówkach medycznych). Ponadto w niektórych krajach (np. we Francji) trzeba pokryć z własnych środków część kosztów związanych z leczeniem. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że to co w Polsce jest za darmo, w innych krajach może kosztować dodatkowe pieniądze. 
Przypomnijmy chociażby wypadek który miał miejsce w Austrii. Czternastu narciarzy zignorowało ostrzeżenia oraz zakaz korzystania ze stoku po godzinie otwarcia stoku i wjechało w linę rozciągniętą na stoku, do której podczepiony był pracujący ratrak.  Na szczęście nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń. Skutki tego typu wypadków zwykle tragiczne. Mogą zakończyć się złamaniem kręgosłupa lub odcięciem głowy. Na pomoc poszkodowanym przychodzą wtedy specjalne służby pogotowia, które udzielają pierwszej pomocy i transportują do najbliższego szpitala. Już sama ta pomoc może wynieść kilkanaście  tysięcy złotych, zwłaszcza, jeśli konieczny jest transport helikopterem. Dalsze koszty hospitalizacji to często kolejne kilka tysięcy złotych i być może konieczność transportu ubezpieczonego do kraju – czyli następny koszt. Łącznie akcja ratunkowa może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych a czasem nawet i więcej.

Jaka suma ubezpieczenia na ferie zimowe?

Przystępując do zawarcia ubezpieczenia turystycznego należy odpowiednio dobrać sumę ubezpieczenia, pamiętając, że często jest to kwota na jedno i wszystkie zdarzenia, co oznacza, że na całe leczenie, podczas pobytu za granicą, musi nam wystarczyć wybrana suma. Jej wartość należy dobrać odpowiednio do miejsca w którym będziemy spędzać urlop. W krajach takich jak Włochy, Austria czy Szwajcaria służba zdrowia jest bardzo droga i lepiej wybrać jedną z wyższych sum ubezpieczenia dostępnych przy zakupie. 

Składka za dzień ubezpieczenia turystycznego to czasem tylko kilkadziesiąt groszy, dlatego nie warto oszczędzać na sumie ubezpieczenia, bo w razie przykrego zdarzenia te kilka oszczędzonych złotych nie będzie w stanie pokryć kosztów związanych z leczeniem i zdrowieniem. 

W zakresie kosztów leczenia powinny znaleźć się przynajmniej takie zdarzenia jak leczenie szpitalne, ambulatoryjne, transport pacjenta do placówki medycznej oraz między placówkami medycznymi, honoraria lekarskie, wydatki na leki czy transport zwłok. Świadczenia tego typu nie powinny zakładać podlimitów, to znaczy, że odpowiedzialność ubezpieczyciela za koszty poniesione z ich tytułu będzie do pełnej sumy ubezpieczenia. 

Należy też wziąć pod uwagę rozszerzenia związane ze sportem. Część ubezpieczycieli stosuje dodatkową zwyżkę składki w przypadku, gdy polisa miałaby objąć aktywność sportową związaną z jazdą na nartach czy snowboardzie lub sport ekstremalny czy wyczynowy. W ubezpieczeniu podróżnym Radość Odkrywania w UNIQA nie ma dodatkowej zwyżki w składce za amatorskie uprawianie sportów np. narciarstwa czy jazdy na snowboardzie.

Dodatkowym ważnym punktem ubezpieczenia podróży zagranicznej jest ochrona związana z chorobami przewlekłymi. Osoby cierpiące na tego typu dolegliwości powinny wykupić wariant polisy rozszerzony właśnie o zdarzenia związane z nagłymi zaostrzeniami chorób przewlekłych, tak aby na przykład w razie napadu astmy lub wstrząsu anafilaktycznego uzyskać pomoc medyczną. Także ten zakres często wiąże się z wyższą składką u wielu ubezpieczycieli, ale w UNIQA nie ma także dodatkowej opłaty za ten zakres.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest ochrona przed niespodziewanym wybuchem wojny czy aktami terrorystycznymi. Niestety w obecnych czasach taki zakres ubezpieczenia stał się standardem i  należy się upewnić, że znajduje się on również w wybranej przez nas ofercie. Tego typu ochrona często jest ograniczona do kilku niezbędnych świadczeń, takich jak wizyta u lekarza i transport do placówki medycznej, czasami w niższych niż standardowo limitach. Ubezpieczony jest też zobowiązany jak najszybciej opuścić teren na którym doszło do tego typu konfliktów społecznych. 


Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem polisy podróżnej?

Polisa ubezpieczenia turystycznego to nie ubezpieczenie zdrowotne. Nie jest to polisa w ramach której możemy się leczyć na choroby o których wiemy, że nam dolegają i z premedytacją wykonujemy badania i zabiegi za granica. To polisa, która ma zabezpieczyć nasze finanse w razie nieprzewidzianych zdarzeń oraz chorób, które zmuszają poszkodowanego do skorzystania z opieki zdrowotnej.

Biura podróży często proponują zawarcie polisy turystycznej razem z wykupieniem wycieczki. Tego typu oferty mają jednak przeważnie dość wąski zakres ubezpieczenia, niskie sumy ubezpieczenia oraz niskie limity świadczeń. W razie prawdziwego nieszczęścia (np. udaru i konieczności wielodniowej hospitalizacji) mogą nie być w stanie pokryć wszystkich wydatków związanych z leczeniem i wtedy poszkodowany musi resztę kosztów opłacić sam. 

Dlatego ubezpieczmy siebie i swoich bliskich na czas zimowych szaleństw na zagranicznych stokach. Cieszmy się wolnym czasem, wspaniałą pogodą i miejmy ten komfort, że w razie nieszczęśliwego wypadku czy choroby nie musimy się przynajmniej martwić o pieniądze i o to, za co uratujemy życie lub zdrowie swoje lub drugiej osoby.


1 http://www.travelplanet.pl/blog/ferie-2017-duzy-wzrost-wyjazdow/ 
https://www.skiinfo.pl/wiadomosci 
3 https://polskicaravaning.pl/artykuly/wypadek-na-stoku-kto-i-ile-za-to-zaplaci


Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Poradnik ubezpieczeniowy na ferie zimowe


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x