Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Ferie to czas beztroski, zabawy i przede wszystkim odpoczynku od szkoły. W wolnym czasie poświęconym rozrywce nie trudno zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa, nie trudno też o nieszczęśliwy wypadek. Rozbity łuk brwiowy, złamana ręka lub noga, stłuczenia lub skręcenia to jedne z najczęstszych zdarzeń, na które narażeni są uczestnicy zimowych aktywności, zarówno dzieci jak i dorośli. O czym należy pamiętać, aby w razie przykrego zdarzenia móc liczyć na szybką pomoc i opiekę i nie martwić się o ich stronę finansową? 

Jeśli czas zimowych ferii spędzamy w Polsce warto zadbać o polisę ubezpieczenia Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Taka polisa może być krótkoterminowa i zawarta tylko na czas wyjazdu. Dobrze jest pomyśleć o tego typu ochronie, ponieważ ubezpieczenie NNW szkolnego, które przeważnie zawiera się w szkole dziecka, często nie obejmuje aktywności sportowych, a czasami wyłącza z zakresu ochrony zdarzenia, które wydarzyły się poza placówką szkolną lub  w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.

Na co więc należy zwrócić uwagę przy zawieraniu polisy NNW na okres ferii? 

1. Suma ubezpieczenia

Im wyższa tym większe ewentualne odszkodowanie. Podstawowy zakres ubezpieczenia to wypłata za uszczerbek na zdrowiu (czyli na przykład złamanie) w wysokości 1% sumy ubezpieczenia za 1% uszczerbku, oraz wypłata za zgon ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego w wysokości 100% sumy ubezpieczenia. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe oferują często dodatkowy zakres, o który można rozszerzyć polisę. Warto przemyśleć taką możliwość, bo często są to świadczenia, dzięki którym proces zdrowienia po wypadku będzie pozbawiony zmartwień na tle finansowym.

2. Składka

 Im wyższa suma ubezpieczenia tym wyższe odszkodowanie, które uzależnione jest od jej wysokości. Nie warto więc oszczędzać kilku złotych na składce wybierając niższą sumę, bo różnice w kwocie, jaką należy zapłacić za polisę dla kilku osób na kilka czy kilkanaście dni będą niewielkie, a wartości w odszkodowaniu mogą osiągać różnice kilkuset, a nawet więcej, złotych.

3. Zakres

Co roku słyszymy o wypadkach, które mają miejsce na śliskich ulicach. Przewrócony autokar z uczestnikami zimowisk, śmiertelny wypadek na autostradzie z powodu złych warunków pogodowych, czy nieszczęśliwe wypadki na stokach narciarskich, podczas których narciarze lub snowboarderzy najczęściej cierpią urazy głowy, barków czy kolan. Proces zdrowienia jest żmudny i często związany z nakładami pieniężnymi. Dzięki ubezpieczeniu poszkodowany może uzyskać nie tylko wsparcie finansowe związane z odniesionym uszczerbkiem ale także z leczeniem. Przykładowo jeśli uraz głowy jest szacowany przez lekarza na 5,5% uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczony z polisy zawartej na 10000 zł otrzyma 550 zł. Ale jeśli złamie tylko palec i lekarz oceni złamanie na 1% uszczerbku na zdrowiu to wypłata odszkodowania będzie wynosiła tylko 100 zł, jeśli jednak suma ubezpieczenia wyniesie 50000 zł, to za złamany palec dostaniemy już 500 zł a za uraz głowy 2750 zł. Dlatego warto ubezpieczyć się na wyższą kwotę, aby zapewnić sobie za nią odpowiedni komfort na czas choroby.

Najważniejszym świadczeniem wśród zakresu dodatkowego jest zwrot kosztów leczenia. Dzięki niemu poszkodowany dostanie zwrot wydatków poniesionych na leczenie. Często, aby powrócić do pełnej sprawności, trzeba skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej. Czy to w przypadku szybkiej diagnozy specjalisty, czy rehabilitacji. Właśnie takie wydatki, niezbędne w związku z leczeniem poszkodowanego, a nawet jego transportem do placówek medycznych, zostaną pokryte w polisy NNW.

Kolejnym świadczeniem, na które warto zwrócić uwagę i o które można rozszerzyć polisę następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) na czas zimowego szaleństwa, jest zasiłek dzienny lub świadczenie szpitalne. Są to takie rozszerzenia ubezpieczenia, na podstawie których poszkodowany otrzyma dodatkowe pieniądze za czas spędzony na leczeniu. 

4. Ograniczenia i wyłączenia

Przed wyborem polisy trzeba zapoznać się z ograniczeniami oraz wyłączeniami. Zwróćmy uwagę na limity związane z wypłatami świadczeń a także w jakich przypadkach ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania. Najczęstszymi zapisami są te, mówiące o zdarzeniach, na które wpływ miało spożycie alkoholu przez poszkodowanego oraz wyłączające sporty ekstremalne z zakresu ubezpieczenia. Jeśli więc nasz czas wolny przewiduje tego typu zajęcia sportowe (np. jazda śnieżnym skuterem po stoku) to warto dowiedzieć się o możliwość rozszerzenia ochrony. Przeważnie jest to możliwe, ale za zwyżką składki, której wysokość zazwyczaj wynosi 50 - 80% wartości składki końcowej. 

Oczywiście, w przypadku wyjazdu zorganizowanego za pośrednictwem biura turystycznego lub agencji, będziemy mieli możliwość wykupienia ubezpieczenia razem z wycieczką. Należy jednak zapoznać się  warunkami polisy oferowanej w ten sposób, ponieważ przeważnie jej zakres jest bardzo wąski a suma ubezpieczenia niska i nie pokryje wydatków związanych z finansowymi obciążeniami, jakie wiążą się z koniecznością leczenia po wypadku. 
Warto więc przed wyjazdem na ferie zadbać o dobrą ochronę życia i zdrowia dla siebie, dzieci czy bliskich osób. Dobre ubezpieczenie pozwoli uniknąć kłopotów finansowych i skupić się tylko na tym, aby uzyskać jak najlepszą pomoc lekarską, a stronę związaną z płatnościami pozostawić towarzystwu ubezpieczeniowemu. 

Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Poradnik ubezpieczeniowy na ferie zimowe


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x