Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Od kilkunastu lat Chorwacja cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród polskich turystów. Piękne plaże, przystępne ceny za apartamenty oraz sieć dostępnych autostrad sprawiają, że każdego lata tysiące Polaków spędza tam urlop. Marzysz o podróży do Chorwacji? Poradnik na pewno ci pomoże.

Opieka medyczna. EKUZ w Chorwacji

Od 2013 roku Chorwacja znajduje się w Unii Europejskiej, w związku z czym w placówkach medycznych, które zawarły umowę z HZZO – Chorwackim Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego, honorowana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Chorwacja oznacza publiczne ośrodki zdrowia specjalnym znakiem, po którym bardzo łatwo je rozpoznać.
Warto zaznaczyć, że w Chorwacji pacjenci partycypują w kosztach leczenia. I tak, za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu trzeba zapłacić 10 HRK (ok. 6 PLN). Za wizytę u stomatologa też wnosi się taką symboliczną opłatę. Konsultacja stomatologiczna obejmuje wtedy tylko podstawowe świadczenia, za świadczenia spoza koszyka usług gwarantowanych, pacjent musi już sam zapłacić. Ubezpieczenie w Chorwacji nie gwarantuje więc pełnej ochrony.
Leczenie ambulatoryjne jest dostępne dla pacjentów tylko w nagłych przypadkach i wymaga przedstawienia skierowania od chorwackiego lekarza. Podobnie jest ze szpitalem.
Pobyt w placówce medycznej jest częściowo odpłatny. Maksymalną opłatą, jaką pacjent musi wyłożyć z własnej kieszeni, nie może przekraczać 60,13% podstawy budżetowej lub 2000 HRK – podobnie jest w przypadku współpłacenia za wizytę u specjalisty. EKUZ w Chorwacji pozwala korzystać z takiej opieki medycznej.
Transport medyczny do szpitala (także wodny i lotniczy) jest bezpłatny, oczywiście tylko w uzasadnionych przypadkach. Jednak w przypadku ratownictwa górskiego fundusz zdrowia nie pokrywa kosztów akcji, w tym transportu górskiego. W takiej sytuacji koszty pokryje ubezpieczenie turystyczne. Dużym plusem tamtejszej służby zdrowia jest to, że nawet w małych miejscowościach działają całodobowe przychodnie, połączone z pogotowiem ratunkowym (w związku z czym obok budynku znajdują się karetki), dzięki czemu w razie nagłej potrzeby dużo łatwiej jest o szybką pomoc.
Przed wyjazdem zadbaj o zaopatrzenie swojej apteczki w niezbędne leki, ponieważ w chorwackich aptekach są one droższe niż w Polsce. Postaraj też uchronić się przed możliwymi urazami, żeby nie było konieczności korzystania z opieki zdrowotnej w Chorwacji. Zastanówmy się również, jakie ubezpieczenie do Chorwacji będzie najlepsze.

Polisa podróżna, czyli jakie ubezpieczenie w Chorwacji?

Wspomniane ratownictwo górskie czy transport medyczny to tylko niektóre z sytuacji, kiedy karta EKUZ w Chorwacji nie pokrywa kosztów pomocy. Wtedy niezbędne okazuje się posiadanie polisy podróżnej. Takie ubezpieczenie w Chorwacji ma dużo szerszy zakres działania niż karta EKUZ, bowiem m.in.
• Pokrywa koszty leczenia zarówno w publicznych, jak i prywatnych ośrodkach zdrowia. A warto wiedzieć, że nie w każdej miejscowości turystycznej są publiczne placówki.
• Zapewnia organizację transportu medycznego do Polski, jak również pokrywa jego koszty.
• Pokrywa koszty akcji ratowniczej w górach i na morzu.
• Finansuje także leczenie stomatologiczne, które musi odbyć się natychmiast za granicą.
Jakie ubezpieczenie wybrać w podróż do Chorwacji? Takie wzbogacone o dodatkowe opcje – nie tylko związane z problemami zdrowotnymi. Kupując polisę na wakacje, w zależności od tego co planujesz robić i jak będziesz się przemieszczać możesz skorzystać z rozszerzenia ochrony o:
• Odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym – bardzo ważne w sytuacji gdy my lub nasze dzieci czy zwierzęta wyrządzą komuś lub czemuś krzywdę (np. piłka zbije szybę w hotelu, rowerem wjedziemy w zaparkowany samochód i go zarysujemy).
• Ubezpieczenie bagażu – chroni walizki i inne torby od finansowych konsekwencji zgubienia bagażu, ale także zmieszczenia w nim rzeczy (np. laptopa, aparatu fotograficznego, tabletu)
• Ubezpieczenia kosztów odstąpienia od podróży – jeśli z nieoczekiwanych i bardzo ważnych przyczyn trzeba zrezygnować z wycieczki, polisa zapewni częściowy zwrot wydatków poniesionych w związku z wykupioną usługą turystyczną.

Samochodem do Chorwacji

Z Warszawy do Dubrownika jest około 1600 km, a czas przejazdu zajmuje około 16 godzin. Mimo to Polacy często wybierają samochód jako środek transportu do Chorwacji. Powodów jest zapewne kilka: niezależność i możliwość przemieszczania się na miejscu, niższy koszt przejazdu w porównaniu z zakupem biletu lotniczego (chyba, że uda się kupić bilet lotniczy w super cenie). Warto w takim przypadku pomyśleć o ubezpieczeniu samochodu na wyjazd do Chorwacji.
Podróż do Chorwacji autem w tym roku wydłuży się i wzrośnie jej koszt. Wynika to z dwóch kwestii:
• Zmiany zasad przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen, do której Chorwacja nie należy. Unia Europejska, w kwietniu 2017 roku, wzmocniła kontrole na granicach ze względu na wysokie zagrożenie terrorystyczne w Europie. Aktualnie osoby przekraczające granicę strefy Schengen podlegają elektronicznej weryfikacji danych i to zarówno przy wjeździe, jak i przy wyjeździe ze strefy. Turyści, w tym obywatele UE, powinni posiadać przy sobie ważne dokumenty tożsamości, także dla dzieci.
• Zmieniły się też opłaty za przejazd autostradami. Nowa ustawa wprowadza wzrost cen za przejazd autostradą o 5 proc. Przewiduje także możliwość podniesienia opłaty w sezonie letnim nawet o 10 proc.
Przy planowaniu trasy przejazdu do Chorwacji nie należy także zapominać, żeby kupić winiety na przejazd autostradami w krajach przez które będziemy przejeżdżać (czyli w zależności od wybranej drogi, będą to niektóre z następujących krajów: Czechy, Austria, Słowacja, Węgry, Słowenia). Więcej o opłatach za autostrady przeczytasz w artykule Samochodem po Europie.
Nie zapomnij także wykupić ubezpieczenia samochodu na wyjazd do Chorwacji. To ważna część przygotowań. Poczytaj o odpowiednim przygotowania auta na wyjazd zagraniczny – dowiedz się jak najwięcej o ubezpieczeniu oraz innych ważnych kwestii dotyczących Twojego auta z artykułu OC czy Zielona Karta. Zielona Karta w Chorwacji może być bowiem bardzo przydatna.

Chorwacja. Poradnik podróżnika

Jeżeli jednak planujesz dostać się do Chorwacji samolotem, a nie autem, masz do wyboru kilka opcji na podróżowanie na miejscu:
• Taksówka – z niej skorzystaj najlepiej tylko na trasie lotnisko-hotel, ze względu na fakt, że to najdroższa forma transportu.
• Sieć pociągów jest słabo rozwinięta, połączeń jest mało i tylko między większymi miastami, w związku z czym nie nastawiaj się na poruszanie się po kraju w ten sposób. Wyjątkiem są okolice Zagrzebia, do którego codziennie kursuje pociąg Eurocity z Wiednia (do którego bez większych problemów dojedziemy koleją z Polski).
• Autobusy – są zdecydowanie najtańszym środkiem transportu w Chorwacji. Nie tylko dlatego, że ceny biletów są niskie – jeżdżąc autobusami, odpadają nam też opłaty związane z paliwem i płatnymi parkingami. Kursują one między miasteczkami stosunkowo często, należy tylko wcześniej sprawdzić ich rozkład.
• Promy – są nieodłącznym środkiem podróżowania wzdłuż wybrzeża, zarówno samochodowe, jak i osobowe. Umożliwiają dostanie się na liczne wyspy i wysepki – Chorwacja posiada ich ponad 1200, aczkolwiek tylko około 50 z nich jest zamieszkanych. Informacje o rozkładzie i cenach promów w różnych regionach można znaleźć na stronie przewoźnika (np. www.jadrolinija.hr).

Co jeszcze warto wiedzieć. Chorwacki poradnik

• Oficjalnym językiem jest oczywiście chorwacki, ale na miejscu można porozumieć się także w języku niemieckim lub angielskim, czasami także w rosyjskim.
• Obowiązującą walutą są kuny, jednak w miejscowościach turystycznych nie powinno być problemu z płatnością w euro.
• Oferta sportów wodnych jest bardzo bogata – będziesz mógł wybierać między nurkowaniem, kajakami, żeglowaniem i nartami wodnymi. Możesz też wybrać się na rejs statkiem lub wypożyczyć motorówkę, łódkę lub skuter wodny. Ceny za ten ostatni oscylują wokół 100 euro za dzień, ale w przypadku większej żaglówki czy jachtu sięgają już kilku tysięcy.
• Amatorzy wspinaczki również znajdą coś dla siebie. Park Narodowy Paklenica jest miejscem, które powinien odwiedzić każdy z nich, wybierając się na wakacje do Chorwacji. Gdyby jednak doszło do wypadku, to koszty ewentualnej akcji ratowniczej w górach są w odpłatne w Chorwacji. Poza tym proces leczenia, związany z wypadkami spowodowanymi uprawianiem sportu, może być refundowany w mniejszym stopniu, niż gdybyśmy np. spadli ze schodów. Jeżeli jednak jesteśmy ubezpieczeni dodatkowo, poza NFZ, koszty pokryje za nas nasz ubezpieczyciel. Dlatego też tak ważne jest solidne ubezpieczenie w Chorwacji.
• Ze względu na panujące w tym kraju wysokie temperatury, często dochodzi do udarów słonecznych i poparzeń, nie zapominajmy więc o odpowiednim nakryciu głowy, kremach do opalania i piciu dużej ilości wody. Kąpiąc się w morzu, zwracajmy uwagę na to, co pływa dookoła nas w wodzie. Gdy zostaniemy poparzeni przez meduzę, zazwyczaj skutkuje to tylko zaczerwienieniem i swędzeniem, ale jeśli jesteśmy uczuleni, skutki mogą być bardziej poważne, a wówczas jak najszybciej trzeba udać się do lekarza.
• Do swojej walizki włóż także specjalne obuwie na plażę i do wody, nie tylko ze względu na kamieniste (lub żwirowe) plaże, lecz także z powodu żyjących na dnie morza jeżowców, których kolce wypełnione są jadem.

Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x