Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Każdemu, kto często podróżuje, zdarzyło się na pewno cierpieć z powodu opóźnionego lub odwołanego lotu. Taka sytuacja może frustrować. Godziny na lotnisku są naprawdę męczące, jedzenie horrendalnie drogie, siedzenia niewygodne. Nie wspominając o czasie, który marnujemy na czekanie. I nagle egzotyczne wakacje zamieniają się w nużące oczekiwanie na dobre wieści. Niestety – bywa i tak, że na opóźnieniu się nie kończy i transport zostaje anulowany. Co wtedy?

Opóźniony lot? Odszkodowanie się należy

28 czerwca 2018 padł rekord. Na niebie, w tym samym czasie, znajdowało się ponad 19 tysięcy samolotów. Każdej doby kilkadziesiąt tysięcy maszyn wzbija się w powietrze, by dowieźć pasażerów w wybrane przez nich miejsca. Niestety, bywa i tak, że zaplanowana przez nas wycieczka nie dochodzi do skutku. Powodem bywają opóźnienia i kasacje transportów. Miesięcznie tysiące ludzi zmagają się z takim lotniskowym problemem. Na szczęście odwołany lot nie musi oznaczać utraty pieniędzy.

Kupując bilet na podróż, zawieramy z liniami lotniczymi umowę, w której przewoźnik zobowiązuje się dostarczyć nas w konkretne miejsce. Jeśli się z tego porozumienia nie wywiąże, musi ponieść konsekwencje. A jedną z nich jest zwrot pieniędzy. Firma ma obowiązek oddać nam sumę, za którą kupiliśmy bilety na feralny przewóz. Ma na to 7 dni. Drugą możliwością jest zmiana planu podróży, czyli zaoferowanie wyprawy w to samo miejsce na możliwie najbardziej zbliżonych warunkach lub odtworzenie naszego wyjazdu w innym, zaakceptowanym przez nas, terminie.

Pomoc na miejscu

Oprócz samych anulacji zdarzają się także spore opóźnienia w podróży. Co wtedy? W zależności od tego, jak długa jest zwłoka, pasażerowi przysługują bezpłatne posiłki i napoje, nocleg w hotelu, transfer na lotnisko, możliwość bezpłatnego komunikowania się z bliskimi i, co równie ważne, informacja. Prawo do informacji to podstawa funkcjonowania w takiej kryzysowej sytuacji. Dopiero świadomość problemu pozwala podjąć walkę z nim.

Linie mają obowiązek pełnego zaopiekowania się pasażerami. Niestety – zdarza się, że przewoźnik nie kwapi się do udzielania pomocy. W takiej sytuacji należy zachować wszystkie rachunki za zakupy dokonywane w czasie oczekiwania na samolot. Staną się one podstawą do ubiegania się o ewentualny zwrot kosztów.

Odwołany lot – co robić?

Odszkodowanie za odwołany lot przysługuje wszystkim tym, którzy zechcą się o nie ubiegać i którzy ucierpieli na skutek takiej sytuacji. Jego wysokość zależy od tego, na jaką trasę mieliśmy bilet. Krótsze podróże to niższe zadośćuczynienie. Ale żeby dostać taką rekompensatę, trzeba o nią zawalczyć. Gdyby pasażerowie wiedzieli, jak dociekać swoich praw, firmy byłyby zmuszone wypłacić odszkodowania liczone w milionach euro. Odwołany lot? Co robić? Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po tym, jak nasz transport został anulowany, jest skontaktowanie się z przewoźnikiem. Niektóre linie lotnicze udostępniają na swoich stronach internetowych specjalne formularze. Można również zdecydować się na wypełnienie unijnego wzoru skargi.

Zanim zaczniemy się ubiegać o zwrot za opóźniony lot, musimy zapoznać się dokładnie z wszystkimi wytycznymi i zasadami. Warto zaznajomić się ze swoimi prawami już na etapie planowania podróży. Świadomość przepisów to pierwszy krok do ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot.

Odwołany lot – odszkodowanie

Przed wyjazdem najlepiej się również ubezpieczyć. UNIQA ma w swojej ofercie polisę podróżną dostępną w trzech różnych wariantach: MINI, MAXI i MEGA. Każdy z nich gwarantuje opiekę w różnych trudnych sytuacjach, np. przy nieszczęśliwym wypadku, chorobie, wybuchu wojny czy ataku terrorystycznym. Tutaj także otrzymamy pomoc w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu. Trzeba dokładnie zapoznać się z kolejnymi wariantami i wybrać ten, który najbardziej będzie nam odpowiadać. Ubezpieczenie podróżne to gwarancja bezpieczeństwa w różnych kryzysowych momentach. Bo te także mogą się zdarzyć na wakacjach. By nie dać się zaskoczyć losowi, warto solidnie się do wyjazdu przygotować. Opóźniony lot? Odszkodowanie nam się należy.

 

 

 

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
  • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x