Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Co może Cię spotkać podczas sportowych aktywności na wakacjach?

  Majka i Norbert z Poznania wakacje spędzają aktywnie. Od wielu lat wybierają Bałkany jako cel swoich eskpadach. Zimą wyjeżdżają m.in. do Czarnogóry do ośrodków Kolašin lub Žabljak. Letnie wakacje także spędzają np. w Republice Czarnogóry lub Serbii. Doceniają szczególnie Bałkany  m.in. za konkurencyjne  ceny i dobrą bazę hotelową. Do zeszłego roku widzieli same plusy wyjazdów w tamten region Europy. Młodzi poznaniacy nie zdawali sobie bowiem sprawy, ile kosztuje leczenie w Górach Dynarskich.

  W lipcu zeszłego roku Majka i Norbert jechali rowerami górskimi trasę wokół gór Durmitor (Czarnogóra). Majka straciła panowanie nad jednośladem i upadła tak nieszczęśliwie, że stoczyła się ze skarpy o kilka metrów w dół. Skutek? Sińce, otarcia, złamana noga i zrujnowany urlop. No i uszkodzony rower. Jeszcze większe szkody poniósł domowy budżet Majki i Norberta. Obydwoje postanowili oszczędzić na polisie turystycznej obejmującej też urazy wynikające z uprawiania sportu. Oszczędności nie było, a zamiast niej spore koszty – udzielenie pomocy i transport ze szlaku do szpitala kosztowały ich ponad 20 tysięcy złotych. Nie trzeba dodawać, że wykupienie polisy byłoby kilkunastokrotnie niższym wydatkiem. Karta EKUZ nie przydała się, bo Czarnogóra nie należy do krajów UE/EFTA.

 2. Aktywnie spędzasz wakacje? Nie zapomnij się ubezpieczyć!

  Opalanie się na plaży w Grecji lub odpoczynek nad hotelowym basenem – taka forma spędzania wakacji nie odpowiada każdemu. Znajdą się bowiem wczasowicze (i jest ich coraz więcej), dla których wyjazd na zagraniczne wakacje to okazja do bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu. Latem to nurkowanie, pływanie na skuterze wodnym, jazda na górskim rowerze lub quadzie, a zimą narciarstwo lub snowboard. Do tego dochodzą oczywiście dyscypliny związane z nieco bardziej ekstremalnym obliczem sportowego hobby: surfing, paralotniarstwo, wspinaczka górska itd. Co je łączy? Oprócz tego, że dostarczają frajdy i adrenaliny, mogą zakończyć się mniej lub bardziej poważnym urazem i wizytą w szpitalu. Wizytą, która – jak przekonali się na własnej skórze Majka i Norbert z Poznania – może wydrenować nasze kieszenie. Urlop będzie więc zepsuty podwójnie. Jak zmniejszyć ryzyko takiego obrotu spraw? Wykupić ubezpieczenie turystyczne dla uprawiających sport.

 3. Aktywnie spędzasz czas? Nie zapomnij o polisie!

  Opalanie się na plaży w Grecji lub odpoczynek nad hotelowym basenem – taka forma spędzania wakacji nie odpowiada każdemu. Znajdą się bowiem wczasowicze (i jest ich coraz więcej), dla których wyjazd na zagraniczne wakacje to okazja do bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu. Latem to nurkowanie, pływanie na skuterze wodnym, jazda na górskim rowerze lub quadzie, a zimą narciarstwo lub snowboard. Do tego dochodzą oczywiście dyscypliny związane z nieco bardziej ekstremalnym obliczem sportowego hobby: surfing, paralotniarstwo, wspinaczka górska itd. Co je łączy? Oprócz tego, że dostarczają frajdy i adrenaliny, mogą zakończyć się mniej lub bardziej poważnym urazem i wizytą w szpitalu. Wizytą, która – jak przekonali się na własnej skórze Majka i Norbert z Poznania – może wydrenować nasze kieszenie. Urlop będzie więc zepsuty podwójnie. Jak zmniejszyć ryzyko takiego obrotu spraw? Wykupić ubezpieczenie turystyczne dla uprawiających sport.

 4. Sport wysokiego ryzyka i sport ekstremalny - czy to to samo?

  Nie. Ten pierwszy (określany skrótem SWR) to np. wymienione wcześniej nurkowanie czy jazda konna. Aby je uprawiać, trzeba posiadać pewne umiejętności, a ryzyko wystąpienia urazów jest wyższe od przeciętnego.
  Sporty ekstremalne natomiast (SR) to dyscypliny (np. skoki spadochronowe) wymagające ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w niebezpiecznych sytuacjach. W tym wypadku ryzyko wypadku jest już bardzo wysokie. 5. Sprzęt sportowy też warto ubezpieczyć

  • Refundację kosztów leczenia: czyli wizyty lekarskiej, leczenia ambulatoryjnego, pobytu w szpitalu (wraz z pokryciem opłat za zabiegi chirurgiczne i operacje) 
  • Refundację transportu medycznego z miejsca zdarzenia do szpitala, a następnie z kraju pobytu do Polski. 
  Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kwota refundacji zawarta w polisie powinna wynosić minimum 200 tys. zł, bo ta suma pozwala na sfinansowanie trzytygodniowego pobytu w szpitalu w większości krajów europejskich. W przypadku wakacji w Stanach Zjednoczonych limit powinien wynosić przynajmniej 300 tys. złotych, bowiem opieka medyczna jest tam droższa od tej na Starym Kontynencie. 


 6. Sprzęt sportowy też warto ubezpieczyć

  Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje ubezpieczamy bagaże na wypadek kradzieży, zaginięcia lub uszkodzenia. Tak samo należy postąpić z naszym sprzętem sportowym: rowerami, nartami, snowboardem itd. Są to przedmioty, które nie należą do tanich, a zawsze istnieje ryzyko, że w czasie dalekich wojaży urlopowych może dojść do ich kradzieży lub zagubienia na ruchliwym lotnisku międzynarodowym.
  Ubezpieczenie turystyczne dla osób uprawiających sport w wakacje to rozwiązanie, dzięki któremu zminimalizują koszty związane z leczeniem lub uszkodzeniem sprzętu. W ten sposób, mając świadomość finansowego zabezpieczenia w postaci polisy, można w pełni zrelaksować się w czasie urlopu. Wakacje mają być bowiem czasem odprężenia, a nie zmartwień związanych  z wysokimi kosztami, gdy już spotka nas coś nieprzyjemnego.


 7. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym

  Często zapominamy o wykupieniu tego ubezpieczenia, a jego posiadanie może nas uchronić od bardzo istotnych wydatków finansowych. OC na wakacjach pokryje koszty szkód, które my, nasze dzieci czy zwierzęta nieumyślnie wyrządzimy osobom trzecim. Mogą to być sytuacje, o których nawet nie pomyślimy, np: zbicie szyby w hotelu lub sklepie, zarysowanie karoserii samochodu parawanem, który niesiemy na plażę, wyrzucenie przez dziecko na jezdnię piłki, co spowoduje wypadek komunikacyjny czy wjechanie rowerem w przechodnia. Polisa turystyczna z opcją OC przyda się też, jeśli zamierzamy udać się na wakacje z naszym czworonogiem  - jeżeli pies pogryzie osobę trzecią, ubezpieczenie OC okaże się równie konieczne. Wszystkie te sytuacje, do których my się przyczynimy zobowiązują nas do pokrycia kosztów wyrządzonych strat. O wykupieniu ubezpieczenia odpowiedzialności w życiu prywatnym  powinni też pamiętać wszyscy wyjeżdżający do USA i Kanady – za Atlantykiem ubezpieczenie to jest niezbędne.

 8. Ochrona prawna

  „Ignorantia legis non excusat” („Nieznajomość prawa nie usprawiedliwia”)  - głosi prawna maksyma. Na szczęście, od przykrych następstw braku wiedzy o systemie prawnym obowiązującym w kraju, gdzie zamierzamy spędzić wakacje, także można się ubezpieczyć. Taka polisa może być przydatna np. dla sfinansowania wynajęcia adwokata. Kiedy może pojawić się potrzeba skorzystania z takiego ubezpieczenia? Na przykład podczas pobytu w Singapurze, gdy nieopatrznie wyrzucimy papierek na chodnik – śmiecenie jest tam surowo karane, o czym Europejczyk może nie mieć pojęcia.

 9. Zgubiony bagaż czy sprzęt sportowy 

  To nie problem, bo można się ubezpieczyć i od takiej sytuacji:
  • Wakacyjna polisa powinna chronić w przypadku kradzieży i zagubienia bagażu lub sprzętu sportowego;
  • Warto też ubezpieczyć się na wypadek konieczności zrezygnowania ze zorganizowanego urlopu w ostatniej chwili.
  Kradzież lub zagubienie bagażu na lotnisku lub w hotelu nie jest wcale rzadkim przypadkiem (dlatego najcenniejsze rzeczy – dokumenty, pieniądze – powinny podróżować z nami w bagażu podręcznym). Co w sytuacji, gdy na samym początku dwutygodniowego urlopu utracimy walizki z odzieżą i kosmetykami? Przerwać wakacje czy wydać środki finansowe na najpotrzebniejsze rzeczy? Z pomocą przychodzi polisa wakacyjna z opcją ubezpieczenia bagażu, dzięki której można się w nie zaopatrzyć bez konieczności wydatkowania własnych pieniędzy. Na podobnych warunkach możliwe jest ubezpieczenie sprzętu sportowego: nart, rowerów, czy też desek windsurfingowych. 


 10. Odwołanie wakacji w ostatniej chwili

  Polisa wakacyjna daje także możliwość ubezpieczenia się od rezygnacji z wyjazdu  zorganizowanego przez biuro podróży (np. z powodu nagłej choroby lub sytuacji rodzinnej). Jeżeli dojdzie do tego np. na 24 lub 48 godzin (w zależności od warunków jakie przewidują OWU) przed wylotem z Polski, pechowy wczasowicz utraci wpłacone na poczet touroperatora pieniądze. Polisa wakacyjna pozwala na odzyskanie przynajmniej części wydanych na nieudany wyjazd środków. Podobnie można uzupełnić polisę o wariant, który zakłada wypłatę odszkodowania, gdy do realizacji wykupionych wczasów nie dojdzie z winy biura podróży. 
  Coraz częściej w ostatnich latach zdarza się też, że biura podróży (szczególnie te mniejsze, ale też specjalizujące się w wycieczkach do regionów dotkniętych terroryzmem) upadają, a turyści zostają na lodzie do czasu, aż nie zostaną sprowadzeni do kraju przez urzędy marszałkowskie. Od takiego nieszczęśliwego obrotu spraw także można się ubezpieczyć i na pewno warto rozbudować polisę wakacyjną także i o taki wariant.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x