Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ
 1. Statystyczny Polak na wakacjach 

  Przeprowadzone przez IPSOS Polska wiosną ubiegłego roku badanie urlopowych preferencji Polaków pokazało, że większość z nas (55 proc.) na urlop wyjeżdża między czerwcem a wrześniem. Rośnie jednak grupa osób, które decydują się na wypoczynek wiosną, szczególnie, jeśli planują wyjazd do egzotycznego kraju. Urlop przed sezonem to nie tylko niższe koszty, ale też szansa, że w kurorcie będzie odrobinę mniej tłoczno. Spośród osób ankietowanych przez IPSOS, nieco ponad 27 proc. (4,5 mln osób – spadek w porównaniu do roku 2015 o 150 tys. osób) przyznało, że na urlop wyjedzie poza Polskę. Były to najczęściej osoby w wieku 25-39 lat, zamieszkujące w średnich i dużych miastach, o dochodach miesięcznych gospodarstw domowych wynoszących ponad 4 tys. zł netto. 

 2. Wyjazd na własną rękę lub z biurem podróży

  Liczba Polaków wyjeżdżających na wakacje stale się powiększa. W ubiegłym roku było to blisko 17 mln osób. To o 1,5 mln więcej osób, aniżeli przed dwoma laty. Polacy udający się na wypoczynek za granicę najczęściej decydują się na wczasy w Chorwacji (14 proc. ankietowanych), a w dalszej kolejności w Hiszpanii, Włoszech i Grecji. Napięta sytuacja międzynarodowa spowodowała, że Egipt, niegdyś na szczycie listy, teraz uplasował się dopiero na ósmej pozycji. Południe Europy i basem Morza Śródziemnego to wciąż najpopularniejsze kierunki zagranicznych wakacyjnych wojaży Polaków, ale swoich amatorów mają też kraje wyjątkowo egzotyczne, jak na przykład Tajlandia, Wietnam, Kuba, Wyspy Zielonego Przylądka lub Zjednoczone Emiraty Arabskie (Dubaj). Jeśli chodzi o organizację wyjazdów na zagraniczne wczasy, 51 proc. ankietowanych przez IPSOS robi to na własną rękę, zaś 49 proc. korzysta z usług biur podróży

 3. Kłopoty w tropikalnym raju

  Wakacje na Środkowym lub Dalekim Wschodzie, Afryce, albo w Ameryce Południowej to dla wielu przygoda życia. Taki wyjazd jest okazją, aby nie tylko zrelaksować się na egzotycznej plaży i zobaczyć na własne oczy zabytki znane z książek i ekranu telewizora, ale też obcować z zupełnie inną kulturą. Urlop w egzotycznym zakątku świata ma jednak swoją ciemniejszą stronę. Wypoczynek w krajach egzotycznych to nie tylko tropikalna pogoda i przyroda, ale też ryzyko złapania tropikalnej choroby. Jeśli taka przytrafi się turyście z Europy, wówczas zaczynają się kłopoty. Jak pokazują statystyki, na 100 tys. mieszkańców Zachodu, którzy wyjadą do krajów tropikalnych, aż połowę dotknie na miejscu niewielki problem zdrowotny. 10 proc. spośród tej grupy, czyli ok. 5 tys. osób, spędzi z powodu choroby większość urlopu w hotelowym łóżku. Do szpitala trafi 300 zagranicznych turystów. , a dla 1 osoby na 100 tys. wakacje w tropikach zakończą się śmiercią. Choroby, wśród których wymienić można tak groźne przypadłości, jak: dur brzuszny, malaria, żółta febra, cholera lub WZW typu B, to nie jedyne, co może zrujnować egzotyczne wczasy. Nieroztropny turysta może paść ofiarą oszustów lub złodziei łasych na pieniądze lub bagaż. Zwiedzanie na własną rękę za kierownicą wypożyczonego samochodu lub skutera rodzi ryzyko wypadku, tym większe, że Europejczycy nie znają kultury jazdy w Afryce czy krajach arabskich.

 4. Bez szczepienia się nie obejdzie

  Jednym ze sposób na uniknięcie zachorowania na tropikalne choroby jest zaszczepienie się przed wyjazdem na urlop. Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajduje się lista szczepień, które podróżny powinien przyjąć przed udaniem na tropikalne wakacje. Dawkę zwykle podaje się na 4 do 6 tygodni przed wylotem. Część szczepionek jest obowiązkowa przed udaniem się w dany region (np. przeciwko meningokokom w przypadku wyjazdu do Arabii Saudyjskiej), pozostałe natomiast są zalecane jako dodatkowa ochrona, ale nie powinno się z nich rezygnować, szczególnie w przypadku szczepionek przeciwko chorobom układu pokarmowego.

 5. Zanim wyjedziesz w tropiki – ubezpiecz się!

  Wśród Polaków, którzy wyjeżdżają za granicę, 60% kupuje ubezpieczenie podróżne samodzielnie (dane: VII Ogólnopolskie Badanie Assistance, 2016). Podróżni zwracają przede wszystkim uwagę na zakres ubezpieczenia turystycznego (78%) oraz składkę za polisę (50%). Polacy najczęściej zawierają ubezpieczenie turystyczne u agenta (58%) lub w biurze podróży (32%). Najbardziej przydatne świadczenia wg badanych to organizacja i pokrycie kosztów leczenia (85%) i transport medyczny (63%).

  W przypadku wczasów w tropikach, wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego nabiera jeszcze większej wagi. Ubezpieczenie powinno przede wszystkim zagwarantować pokrycie kosztów udzielenia pomocy medycznej i hospitalizacji na miejscu. W związku z tym minimalna kwota kosztów leczenia powinna opiewać na 200 - 300 tys. zł. Dla porównania w przypadku wakacji w Europie wystarczy często suma ubezpieczenia na koszty leczenia w wysokości 100 tys. zł. Wynika to z tego, że koszty dobowego pobytu w szpitalu są bardzo zróżnicowane zależnie od zakątka świata, do którego Polacy udają się na wakacje. W RPA to 80 dolarów, ale już w Angoli aż 1700 dolarów, czyli ponad dwudziestokrotnie więcej. Z kolei w Ameryce Południowej dzienna hospitalizacja to średnio 300-400 dolarów. Biorąc pod uwagę fakt, że jakość służby zdrowia na drugim końcu świata może odbiegać od europejskich standardów, bardzo ważne jest, aby polisa obejmowała transport medyczny do Polski oraz pokrywała dalsze leczenie już po powrocie do kraju. Polisa podróżna powinna też zapewniać jej posiadaczowi pomoc na wypadek kradzieży dokumentów, pieniędzy i kart płatniczych oraz uszkodzenia bagażu. Ważne jest też, aby w zakres ubezpieczenia wchodziło też OC. To szczególnie ważne, jeśli turysta z Polski planuje zwiedzanie zza kierownicy wynajętego samochodu. W razie spowodowania wypadku to towarzystwo ubezpieczeniowe przejmie odpowiedzialność finansową i wypłaci zadośćuczynienie poszkodowanemu z winy swojego klienta. Kompleksowa polisa ubezpieczeniowa sprawi, że, gdy turyście przydarzy się pech i tropikalne wakacje zamienią się w katastrofę, przynajmniej pod kątem finansowym nie poniesie on strat. 

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x