Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj

Obozowanie pod namiotem może być wspaniałą przygodą, trzeba tylko się do niego umiejętnie przygotować. Jak to zrobić i co zabrać na kemping?

Co zabrać na kemping? Sprzęt

Kiedy planujesz spanie w namiocie, musisz mieć odpowiedni sprzęt, dlatego zrób sobie listę rzeczy, które należy mieć ze sobą. Gadżety na kemping? Oto one!

Namiot

Upewnij się, że jego wielkość jest wystarczająca. Nie może być ani za mały ani za duży. Za mały sprawi, że w razie złej pogody, gdy będzie trzeba w nim siedzieć, będzie Ci bardzo niewygodnie, a do tego istnieje ryzyko, że ścianki namiotu dotkną tropiku (czyli wodoodpornej warstwy materiału) i zacznie przeciekać. Z kolei za duży będzie zbyt ciężki. 

Dobrze by było, gdyby namiot miał osobno zakładany tropik i sypialnię. To daje komfort rozłożenia tylko jednej albo tylko drugiej części. Są miejsca, gdzie jest tak gorąco, że dodatkowy materiał w postaci tropiku sprawia, że w nocy w namiocie jest bardzo duszno. A z kolei zimną nocą tropik zatrzyma ciepło z wnętrza namiotu. Warto o tym pamiętać, gdy wybierasz się na kemping. Europa ma też inne warunki pogodowe niż np. Azja czy Afryka. Weź to pod uwagę!

Przedsionek i wejście

Na to nie do końca masz wpływ, jeśli sam namiot Ci odpowiada, to czasem trzeba się pogodzić, że wejście może być trochę zbyt małe i trzeba z namiotu wychodzić w dziwnych pozycjach. Natomiast im większy przedsionek, tym większą masz swobodę na działanie w osłonięciu przed deszczem. Możesz na przykład coś ugotować lub po prostu coś wygodnie schować.

Kuchenka turystyczna

Kuchenka może być benzynowa lub gazowa. Do gazowej potrzebne są kartusze dostępne w większości sklepów sportowych. Gorzej, gdy sklepu nie ma w pobliżu, a Ty nie masz odpowiedniego zapasu. Poza tym kuchenka gazowa jest mało stabilna. Podstawka, na której stawia się garnek, z reguły jest dość mała, a denko garnka szerokie. Wtedy łatwo o wypadek. Gadżety na kemping muszą być przede wszystkim bezpieczne.  

Co zabrać na kemping? Do kuchenki benzynowej używamy benzyny ekstrakcyjnej, którą można dostać w większości sklepów budowlanych, ale w razie konieczności, może być też zwykła benzyna ze stacji benzynowej. O stację łatwiej niż o sklep outdoorowy. Minusem jest to, że złej jakości paliwo może zatkać dysze.

Materac

Każdy podróżnik ma jakieś swoje patenty, aby wygodnie przespać noc. Jedni śpią na karimatach, inni na samopompujących się karimatach typu Therm-a-rest, a jeszcze inni na małych materacach. My akurat stosujemy materace sześciokomorowe – każda komora to osobny ustnik do pompowania. Ich zaletą jest to, że jeśli jedna z komór się przebije, pozostałe nadają się wciąż do użytku. Pole namiotowe i kemping to miejsca, gdzie zdarzają się różne rzeczy – warto być przygotowanym na wszystko.

Śpiwór

Wszystko zależy od tego, jaką masz tolerancję na zimno i dokąd jedziesz. Możesz kupić cienki śpiwór z syntetycznych materiałów, albo leciutki, puchowy, który trzyma świetnie ciepło, ale jest droższy. Największą wadą puchowych śpiworów jest to, że należy uważać na wilgoć – konkretnie na wodę. Mokry puch skleja się i traci swoje właściwości ocieplające. Można go jednak rozłożyć na słońcu. Szybko schnie, tylko musimy mieć odpowiednie i suche miejsce. A na polu namiotowym i kempingu bywa z tym różnie.

Ubiór

Warto zadbać o coś ocieplającego. Świetnie nadaje się do tego wygodna kurtka puchowa. Wspaniale trzyma ciepło i ratuje życie każdego zmarźlaka, gdy trafiają się chłodne wieczory. Poza tym warto wziąć skarpety i długie spodnie – nawet latem może się okazać, że po zachodzie słońca jest chłodno i wtedy dobrze jest mieć odzież, dzięki której zapewnisz sobie komfort termiczny. Dopasuj strój do miejsca, do którego się wybierasz. Kemping w Europie różni się od tego w Azji czy Ameryce Południowej.

Jak wybrać miejsce na nocleg na polu namiotowym i kempingu?

Jeśli jesteś typem spontanicznym, zaśniesz tam, gdzie akurat skończą Ci się siły witalne. Jeśli jesteś typem uzależnionym od planowania i elektroniki (jak ja), sprawdzisz w internecie kempingi lub kwatery w interesującym Cię miejscu.

Często zdarza się, że kempingi są niewiele tańsze od noclegów pod dachem. Warto też sprawdzić opinie dla danego obiektu. Czasami można doszukać się różnych wskazówek, takich jak to, że WIFI jest dodatkowo płatne, nie ma cienia w miejscu dla namiotów czy że standard łazienek pozostawia wiele do życzenia. Wybór gadżetów na kemping będzie się różnić w zależności od warunków.

Gdzie rozbić namiot?

Jeśli będzie to miejsce „na dziko”, pamiętaj, że musisz mieć odpowiedni zapas wody ze sobą albo rozbić się przy rzece lub jeziorze. Pamiętaj też, że nie w każdym kraju obozowanie w niewyznaczonym miejscu jest dozwolone.

Jeśli decydujesz się na kemping, znajdź miejsce płaskie i takie, w którym rano będzie odpowiednio dużo słońca. Ziemia, na której rozbijesz namiot, powinna być pokryta trawą – to znak, że gleba jest miękka i szpilki od namiotu wejdą w nią bez problemu. Wieczorem i rano trawa lubi być wilgotna.

Druga sprawa to toalety i prąd – wygodnie, gdy nie są zbyt daleko. Trzecia, to miejsca do siedzenia. Czasami ławki i stoły już są przygotowane pod wiatą, a czasem nie ma nic i pozostaje goła ziemia oraz ból pleców. 

Pamiętaj, żeby po zakończeniu obozowania, posprzątać po sobie i zostawić okolicę w takim stanie, w jakim była, zanim się tam zjawiłeś.

Ubezpieczenie

Co zabrać na kemping? Żeby się świetnie bawić, musisz zadbać o swoje bezpieczeństwo. Wyjeżdżając za granicę na urlop zadbaj o to, aby mieć polisę turystyczną. Sumę ubezpieczenia dopasuj do długości wyjazdu. Z reguły będzie to 100 000 zł albo 200 000 zł. Dlaczego nie wystarczy EKUZ? Dlatego, że w miejscach idealnych do obozowania często nie ma publicznych placówek medycznych, a najbliższy lekarz to właśnie prywatna klinika. Leczenia tam nie pokryje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, tylko właśnie polisa turystyczna. Bądź przygotowany tak, aby najtrudniejsze chwile były możliwe łatwe. 

Kiedy jesteś już gotowy, spakuj swój sprzęt i ruszaj na spotkanie z przygodą. :-)Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

  • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
  • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x