Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Zanim wyruszysz, sprawdź, jak najlepiej wybrać ubezpieczenie zdrowotne na wakacje. Choć polisa podróżna to prosty produkt, to decyzja o jej zakupie powinna być świadoma. Co zatem warto wiedzieć zanim wybierzesz ubezpieczenie na wakacje za granicą?

Zacznijmy od tego, po co nam w ogóle polisa na wakacje. Najlepiej zobrazuje to przykład.

W czasie wakacji we Francji polski turysta miał wypadek samochodowy, w wyniku którego trafił do szpitala. Został przetransportowany helikopterem. Jego obrażenia były poważne – liczne, rozległe rany, pojawiła się nawet konieczność przeszczepu skóry na ręku. Powrót do Polski był możliwy tylko z opatrunkiem próżniowym, który wymagał specjalistycznego sprzętu medycznego – pompy próżniowej. Koszty takiego zdarzenia były bardzo wysokie i wyniosły: 

 • Helikopter: 22 000 PLN
 • Hospitalizacja: 340 000 PLN
 • Hotel: 1 000 PLN
 • Ambulans: 2 000 PLN
  Łączny koszt: 365 000 PLN

Dane: Mondial Assistance, prawdziwe historie

Takich historii z życia wziętych można przytaczać więcej. W części przypadków poszkodowani nie ponieśli żadnych kosztów z własnej kieszeni, bo mieli polisę turystyczną. Inni, choć mieli ubezpieczenie, musieli dopłacić, bowiem ich polisa była zawarta na zbyt niskie sumy ubezpieczenia, a jeszcze inni musieli ponieść koszty w całości z własnej kieszeni.

Na jaką kwotę powinno być ubezpieczenie zdrowotne na wakacje?


Sumę ubezpieczenia turystycznego należy określić w zależności od celu podróży i regionu świata, w który się wybierasz. W każdym państwie są bowiem różne stawki za leczenie. Rachunek za pobyt w szpitalu może opiewać nawet na kilkaset tysięcy złotych. Ubezpieczenie na wakacje za granicą pomoże uporać się z tymi kosztami.

EUROPA

W przypadku wyjazdów do krajów Unii Europejskiej można i warto zaopatrzyć się w kartę EKUZ. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego oczywiście uprawnia do korzystania z usług zdrowotnych, jednak zapewnia refundację wydatków za leczenie wyłącznie w placówkach z podpisaną umową z odpowiednikiem polskiego NFZ. Co więcej, na takich zasadach, jakie obowiązują w konkretnym kraju (np. może pojawić się konieczność dopłacenia do usługi medycznej). Karta EKUZ nie pokrywa również wszystkich poniesionych wydatków związanych z leczeniem za granicą np. leczeniem stomatologicznym oraz transportem medycznym do Polski.

Przykładowe koszty leczenia szpitalnego w Europie wyglądają następująco: 

 • Francja – wizyta u lekarza specjalisty to koszt pomiędzy 30 a 150 EUR; leczenie w szpitalu kosztuje od 600 do 1500 EUR/dobę.
 • Holandia – konsultacja u lekarza domowego to koszt ok. 25 EUR, wizyta u specjalisty zaczyna się od 40 EUR, a dzienny pobyt w szpitalu waha pomiędzy 300-450 EUR (nie obejmuje to operacji, badań oraz zabiegów, za które pacjent płaci oddzielnie).
 • Austria – wizyta u lekarza internisty waha się od 60 do 200 EUR, doba w szpitalu kosztuje od 800 do 2000 EUR.
 • Chorwacji turyści mogą skorzystać z EKUZ, jednak bezpłatna lub za symboliczną opłatą pomoc medyczna jest udzielana Polakom tylko w ograniczonym zakresie, tj. pierwsza pomoc (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie itp.). Ponosi się tzw. "partycypację" w kosztach (ok. 1-4 proc. ceny usługi medycznej). Koszt prywatnej standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 20-30 EUR, a pobytu w szpitalu – ok. 50 EUR na dobę (bez kosztów ew. operacji oraz leków). 
 • Czarnogórze wizyta u lekarza wynosi od 30 do 50 EUR i nie obejmuje badań diagnostycznych i zabiegów. 
 • Bułgarii honorowane są karty EKUZ, ale nie zawsze karta zapewni pokrycie wszystkich wydatków medycznych. Nie pokryje ona kosztów akcji z udziałem górskiego pogotowia ratunkowego (wprowadzono dodatkową opłatę) – koniecznie trzeba mieć polisę na wakacje wybierając się na szlak górski. 

Wybierając się w podróż po Europie, również do krajów, gdzie leczenie można zrefundować z karty EKUZ, warto mieć ubezpieczenie zdrowotne na wakacje na kwotę minimum 200 tys. zł. Taka suma ubezpieczenia pozwoli na pokrycie trzytygodniowego pobytu w szpitalu i ewentualne wydatki na diagnostykę, zabiegi medyczne, operacje, lekarstwa czy transport medyczny do kraju.


AMERYKA PÓŁNOCNA

Leczenie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie jest jednym z najbardziej kosztownych na świecie. W związku z tym rekomendowana minimalna kwota ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić 300 tys. zł. Taka kwota zapewni pokrycie wydatków medycznych przez około trzy tygodnie leczenia.
Wizyta u lekarza internisty w USA kosztuje od 100 USD (nie licząc badań i zabiegów), a doba w szpitalu od 500 USD do nawet kilku tysięcy dolarów amerykańskich. Jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, ubezpieczenie – i to dobre – jest obowiązkowe.
W Kanadzie wizyta u internisty wynosi od 80 CAD (przy 1 CAD= 2,84 to koszt ok. 230 PLN). Wizyta u stomatologa: usługa założenia plomby zaczyna się od 100 CAD. Pobyt w szpitalu za dobę kosztuje ok. 1500-2000 CAD (z wyłączeniem kosztów operacji i zabiegów). Transport ambulansem i udzielenie pomocy medycznej na pogotowiu może kosztować ok. 500 CAD.


AMERYKA ŚRODKOWA I POŁUDNIOWA

Jeśli chcesz podróżować po krajach Ameryki Południowej i Środkowej bezstresowo, nie martwiąc się o ewentualne koszty leczenia, przyda się polisa na wakacje na sumę 200 tys. zł. Także tutaj ceny pomocy medycznej, podobnie jak na innych kontynentach, są różne w zależności od państwa. Pobyt w szpitalu kosztuje od 40 dolarów amerykańskich w Argentynie (ok. 35 euro, tj. ok. 150 zł) do 200 dolarów w Brazylii (ok. 176 euro, tj. ok. 740 zł), 400 dolarów w Chile (ok. 350 euro, tj. ok. 1500 zł) czy 550 USD w Wenezueli (485 euro, tj. ok. 2000 zł). Podane koszty obejmują tylko jedną dobę̨ pobytu w szpitalu bez pokrycia takich usług jak operacje czy badania medyczne. Lecząc się np. na Kostaryce czy Kubie trzeba się przygotować na koszty rzędu ok. 176 euro, tj. ok 740 zł (Kostaryka) i 130 CUC (ok. 113 euro), tj. ok 470 zł (Kuba). Jeśli dokuczają ci jakieś choroby przewlekłe, ubezpieczenie turystyczne będzie niezbędne.


AZJA

W Azji ceny za hospitalizację to wydatek między 60 a 200 dolarów. Koszt wizyty lekarskiej wynosi około 90 dolarów. Dodatkowo płatne są inne usługi medyczne, badania i lekarstwa. W Singapurze możesz liczyć na bardzo dobrą opiekę zdrowotną, ale jest ona jednocześnie jedną z najdroższych na świecie. Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 80 SGD  (220 zł), a koszt doby w szpitalu od 300 do 5000 SGD (820 – 13 550 zł), w zależności od standardu szpitala i pokoju.


AUSTRALIA

Australia też nie należy do krajów z niskimi opłatami za pomoc medyczną. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD (ok. 2300 zł). Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi ok. 80 AUD (230 zł). Polisa na wakacje tutaj powinna opiewać na minimum 200 tys. PLN.


AFRYKA

Także w Afryce koszty pomocy medycznej są bardzo wysokie, w związku z czym rekomendowana suma ubezpieczenia na polisie powinna wynieść około 300 tys. zł. W Angoli cena wizyty u lekarza to wydatek rzędu od 50 do 100 USD (do ok. 380 zł), hospitalizacja to koszt od 500 do ponad 2000 USD za dobę (nawet do 3800 zł/dobę). Prywatne ośrodki zdrowia oraz szpitale wymagają opłaty zanim przystąpią do leczenia. Publiczna pomoc zdrowotna udzielana jest tylko obywatelom Angoli. W Angoli nie ma pogotowia ratunkowego.
W RPA pobyt w szpitalu kosztuje dziennie ok. 2000 - 5000 ZAR (do 1450 zł), ale nawet drobne zabiegi diagnostyczne lub chirurgiczne ze znieczuleniem są bardzo kosztowne. Ubezpieczenie zdrowotne na wakacje jest więc niezbędne.

Drogi transport

Jak zapewne zauważyłeś, im dalej od domu tym koszty leczenia wyższe. Ta sama zasada dotyczy sytuacji, kiedy konieczny będzie transport chorego do Polski. Transport medyczny to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Przykładowo karetka z Włoch do Polski kosztuje między 9 a 12 tys. zł (dane Mondial Assistance 2016). Wydatek ten może jeszcze wzrosnąć, gdyby okazało się, że potrzebna jest karetka powietrzna lub specjalna asysta personelu medycznego.
Do tego dochodzą też zazwyczaj koszty transportu do miejscowego szpitala. Wysokość wydatku zależy od tego, czy użyta była karetka pogotowia czy konieczny był helikopter. Warto wiedzieć, że koszt akcji ratunkowej w Alpach z udziałem helikoptera może wynieść nawet 12 - 18 tys. zł. 

Choroby przewlekłe – ubezpieczenie

Jeśli chorujesz na chorobę przewlekłą, to zanim wykupisz polisę turystyczną sprawdź czy masz w niej ujęte leczenie związane z pogorszeniem stanu zdrowia na wyjeździe. W wielu zakładach ubezpieczeń zaostrzenie choroby przewlekłej stanowi ponadstandardowy zakres ochrony, za który klient musi dodatkowo zapłacić przy zawarciu polisy turystycznej. Są jednak także dobre praktyki na rynku, które stosuje np. UNIQA, gdzie w ramach standardowego zakresu (bez żadnej dopłaty) ubezpieczony ma zapewniony zwrot kosztów leczenia zaostrzenia choroby przewlekłej na wyjeździe. Jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, ubezpieczenie takie będzie bardzo przydatne.
Choroby przewlekłe to schorzenia potwierdzone diagnostyką lekarską i należą do nich m.in. astma i przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia i wieńcowe, nowotwory, cukrzyca, epilepsja, alergie, choroba Alzheimera czy Parkinsona, a także osteoporoza i niedoczynność tarczycy.

Dobra polisa uchroni od problemów finansowych

Takich kosztów, jak przytoczone powyżej,  można uniknąć dzięki ubezpieczeniu turystycznemu. Nie uchroni nas ono od nieszczęśliwych zdarzeń czy chorób, ale będzie doskonałym zabezpieczeniem dla naszych portfeli.  Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x