Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj
Wybierając się na urlop czy w podróż, jedną z najważniejszych rzeczy, jakie załatwiamy przed wyjazdem, jest kwestia znalezienia noclegu - kwatery, która zapewni nam komfort mieszkania w obcym miejscu. 

Na co warto zwrócić uwagę korzystając z serwisów internetowych? Jak dobrze wybrać dom i o czym jeszcze pamiętać?

Serwisy internetowe:

Język strony - większość stron czy aplikacji oferuje możliwość przetłumaczenia opisu noclegu przynajmniej na angielski, ale często także na polski. Jeśli wybierasz się do kraju, którego języka nie znasz dobrze lub wcale, warto wybrać odpowiednie tłumaczenie. Dzięki temu unikniesz nieporozumień i niejasności, które mogą być podane w opisie miejsca.

Waluta - większość serwisów oferuje przedstawianie cen noclegów w różnych walutach. Oczywiście euro, waluta kraju i polski złoty są przeważnie domyślnymi wartościami. Warto pamiętać, że ceny miejsc za granicą pokazujące się w złotówkach są obciążone kursem walutowym. Nie zawsze korzystnym.

Natomiast zawierając transakcję ze stroną, poprzez którą musisz dokonać płatności, zawsze zwracaj uwagę, czy wybrana przez Ciebie waluta nie zmieniła się aż do końca procesu płatności.

Cena plus opłata serwisowa lub koszty wyłączon
e - to niestety przykra niespodzianka, na którą trzeba zwrócić uwagę. Niektóre miejsca noclegowe (np. hotele) nie wliczają w cenę dodatkowych usług, takich jak sprzątanie, opłata serwisowa czy podatek miejski. Może się więc okazać, że wypatrzone mieszkanie wcale nie kosztuje np. 25 euro za noc,  tylko kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt euro więcej.

Więcej cen pojawi się, gdy zbliżysz mapkę
- serwisy oferują mapki, na których znajdziesz oznaczone noclegi. Warto zbliżać mapkę, nawet kilkukrotnie, bo często pojawiają się nowe oferty, których nie widać przy zbyt dużym oddaleniu mapy.

Mieszkania:

Jeśli wybrałeś już mieszkanie, które odpowiada Ci ceną i swoim usytuowaniem, przyjrzyj się zdjęciom i opisom.

Brak zdjęć - wybieranie takiej kwatery to branie w ciemno i to dosłownie. Na jedną noc można zaryzykować, jeśli nie ma nic innego w pobliżu. Ale na dłużej…? Lepiej tego nie rób.

Bałagan - nie decyduj się na lokal, który jest zabałaganiony na zdjęciach. Jeśli ktoś w ten sposób prezentuje miejsce, które chce wynająć, może oznaczać, że nie jest dobrym gospodarzem.

Okna - zwróć uwagę na typ i stan okien. Może się okazać, że mieszkanie mieści się w suterenie i dostępny jest tylko lufcik, albo w ogóle nie ma okien. Tuż za oknem możesz mieć także estakadę, tory kolejowe czy drugą kamienicę na wyciągnięcie ręki.

Warto też zwrócić uwagę, czy okna wychodzą na więcej niż jedną stronę. Jeśli nie, to należy liczyć się z tym, że mieszkania nie da się skutecznie przewietrzyć, a co za tym idzie, może być w nim duszo i wilgotno.

Zwróć uwagę, czy okna są zasłonięte. Jeśli są, może to oznaczać, że nie ma na co patrzeć i może się okazać, że będziesz mieć nieatrakcyjny widok np. na bar, fabrykę czy fasadę pobliskiego budynku.

Widok na mieszkanie typu „żabie oko”
- jeśli zdjęcie wygląda, jakby odbijało się w szklanej kuli, to znaczy, że jest malutkie.

Rozkład mieszkania - czasami zdjęcia zrobione są tak, że zupełnie nie można sobie wyobrazić, jak mieszkanie wygląda w całości. Gdy chcesz mieszkać w takiej kwaterze dłużej i komfortowo, dowiedz się, czego możesz się spodziewać. Czy są oddzielne pokoje, czy, na przykład, salon z sypialnią i kuchnia to jedno pomieszczenie? 

Kiedy masz już pewność, że wybrane przez Ciebie mieszkanie spełnia wszystkie podstawowe wymogi, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych rzeczy.

Opinie - z opinii poprzednich lokatorów można się bardzo wiele dowiedzieć, zarówno informacji dotyczących gospodarza jak i komfortu mieszkania.

Podawanie numeru karty - w zaufanych serwisach zajmujących się pośrednictwem w krótkoterminowym wynajmie kwater często trzeba podać numer karty kredytowej. Przeważnie służy to temu, aby zabezpieczyć miejsce przed odwołaniem rezerwacji.
 
Weryfikacja - niektóre serwisy informują, że dany właściciel i jego mieszkanie zostały zweryfikowane. Oznacza to, że nie musimy się tutaj obawiać oszustwa. Ktoś sprawdził gospodarza i miejsce, które wygląda tak, jak na zdjęciu.

Można też upewnić się samodzielnie. W przeglądarce „Google Chrome” należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na zdjęciu i wybierać „wyszukiwanie obrazem”. Jeśli pojawi się to samo zdjęcie, ale w innym kontekście, mamy wtedy pewność, ze to oszustwo.

Koniecznie pamiętaj, aby nie kontaktować się z właścicielem mieszkania poza serwisem, w celu udostępniania swoich danych osobowych czy przekazywania mu pieniędzy przed zobaczeniem mieszkania. Są takie portale, na których rozmawia się tylko z ogłoszeniodawcą, bez pośrednictwa serwisu. Takiej osobie zależy wyłącznie na otrzymaniu zaliczki i urwaniu kontaktu, ewentualnie na kradzież danych osobowych (po otrzymaniu skanu paszportu, dowodu osobistego), których rzekomo potrzebuje do sporządzenia np. umowy najmu.

Anulowanie i zwrot pieniędzy. Przyjrzyjcie się też zasadom odwołania/zmiany rezerwacji. W niektórych miejscach uzyskacie zwrot całej kwoty, jeśli rezerwacja zostanie anulowana przez gościa np. do 24 godzin przed rozpoczęciem check-inu. Czasem można dokonać odwołania w każdej chwili, bez poniesienia dodatkowych kosztów, a czasem, pomimo anulowania, hotel czy kwatera i tak pobierze pieniądze w całości lub przynajmniej częściowo. 

Ubezpieczenie wakacyjnego mieszkania

Przebywając w czyimś mieszkaniu czy hotelu, należy zawsze respektować i uszanować cudzą własność. Wypadki jednak się zdarzają…

Warto wiedzieć, że od szkód wyrządzonych przez nas w mieszkaniu wynajętym na krótki czas, właśnie w celach urlopowych, może uchronić nas polisa podróży zagranicznej rozszerzona o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym.

Wybierając sumę ubezpieczenia, nawet 50 000 zł, które przeważnie powinno wystarczyć na pokrycie drobnych szkód w mieszkaniu, mamy pewność, że w razie konieczności, ubezpieczyciel pokryje zniszczenia jakich nieumyślnie dokonaliśmy.

Jeśli jednak wynajmujemy mieszkanie na dłużej niż czas przeciętnego urlopu, warto zawrzeć polisę mieszkaniową, która nie tylko zabezpieczy nasze finanse w związku z odpowiedzialnością cywilną, ale również nasze mienie od kradzieży czy pożaru. Samo mieszkanie – a właściwie jego mury i przedmioty stałe oraz meble - będą zapewne ubezpieczone od zdarzeń losowych, natomiast Twoje rzeczy są wartościowe dla Ciebie i to Ty musisz objąć je swoją polisą.

Jednak gdy już dokonasz właściwego wyboru co do mieszkania i ubezpieczenia, nie pozostaje Ci nic innego, jak cieszyć przyjemnościami płynącymi z wypoczynku w wymarzonym miejscu.

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x