Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Powodów do odwiedzenia Portugalii jest mnóstwo. Fatima, Porto, wyspy Madery i Lizbona to tylko niektóre z nich. Ojczyzna piłkarza Ronaldo zapewnia ponad 300 słonecznych dni w roku. Nic więc dziwnego, że Portugalia jest w czołówce najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków urlopowych. Zachwycająca Portugalia – co warto wiedzieć przed podróżą?

Wakacje w Portugalii: kultura, język i atrakcje

Oficjalnym językiem w Portugalii jest oczywiście portugalski, ale jeżeli znasz zbliżony do niego hiszpański, powinieneś bez większych kłopotów porozumieć się z Portugalczykami. Poziom angielskiego, zwłaszcza wśród młodych ludzi, pozwala również na bezproblemową komunikację w tym języku. W 2002 roku w euro zastąpiło tu wcześniejszą walutę, escundo. Co może okazać się ważne przy okazji wakacji w Portugalii, inaczej niż w sąsiedniej Hiszpanii, nie ma tu sjesty. Oznacza to, że sklepy czy urzędy będą czynne w godzinach popołudniowych.

Portugalia. Co warto wiedzieć o opiece zdrowotnej?

W Portugalii pomoc za okazaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego otrzymasz w placówkach, której mają podpisaną umowę z systemem publicznej służby zdrowia (Centro de Saúde). Publiczne przychodnie zazwyczaj są czynne od 8:00 do 20:00. W większych miastach niektóre placówki są otwarte całą dobę. Listę ośrodków w interesującej Cię okolicy możesz sprawdzić na stronie http://www.saude24.pt/ lub zadzwonić na czynną całą dobę infolinię – 808 242424.  Jeżeli Twój stan wymaga leczenia szpitalnego, będziesz potrzebował skierowania od lekarza, chyba że wymagasz natychmiastowej pomocy udzielanej w szpitalu (Serviço Nacional de Saúde). Leczenie w szpitalu jest bezpłatne, z wyłączeniem stanów nagłych, kiedy pobierana jest opłata od 10,35 do 20,65 EUR (od 43 PLN do 87 PLN).

Za wizytę nie tylko w szpitalu, ale w innych placówkach publicznej służby zdrowia, będziesz musiał też uiścić opłatę administracyjną od 5 do 10 EUR (w zależności od placówki). Z opłaty tej zwolnione są dzieci oraz kobiety w ciąży. 

W Portugalii, co warto wiedzieć, opieka stomatologiczna jest zazwyczaj w pełni odpłatna, choć niektóre publiczne placówki zdrowotne zapewniają bezpłatne konsultacje u dentysty (nie dotyczy to oczywiście zabiegów stomatologicznych, jednak czas oczekiwania na taką wizytę jest bardzo długi). Co istotne, w Portugalii jest rozwinięta sieć prywatnych placówek medycznych. Koszt standardowej konsultacji wynosi ok. 80 EUR (ok. 340 PLN). 

Posiadając kartę EKUZ, możesz bezpłatnie (z wyłączeniem powyżej wspomnianych opłat) korzystać z publicznej opieki zdrowotnej. Trzeba jednak pamiętać, że EKUZ uprawnia jedynie do niezbędnej pomocy medycznej. W związku z tym polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych[1], jak również Narodowy Fundusz Zdrowia[2] zalecają wykupienie dodatkowo ubezpieczenia turystycznego.

Dzięki polisie turystycznej będziesz miał opłacone leczenie na miejscu, również w prywatnej placówce. Jeśli potrzebny będzie transport medyczny do Polski, ubezpieczyciel pokryje jego koszty. A dodatkowo, w zależności od opcji wybranych podczas zakupu polisy podróżnej, będziesz mieć ochronę od odpowiedzialności cywilnej, następstw nieszczęśliwych wypadków czy zgubienia bagażu. Także w sytuacjach, gdy będzie taka potrzeba, ubezpieczyciel zorganizuje i opłaci pomoc tłumacza, czy zorganizuje całodobową opiekę dla dzieci, gdy Ty nie będziesz mógł zająć się nimi (np. z powodu pobytu w szpitalu). Przeczytaj więcej o różnicach między EKUZ, a ubezpieczeniem turystycznym na naszym blogu.

Podróż do Portugalii i transport na miejscu

Jeśli rozważasz podróż samochodem z Polski do Portugalii, to przygotuj się na trasę ponad 3300 km (Warszawa-Lizbona) i około 31 godzin jazdy. Nie zapomnij też, aby sprawdzić czy OC samochodu nie skończy się w trakcie wyjazdu. Za brak aktualnej polisy OC możesz otrzymać mandat w wysokości od 500 do 2500 EUR (2100 - 10 500 PLN). Co więcej, policja może także zatrzymać samochód do czasu, aż wykupisz nową polisę. Trzeba też pamiętać, by – podróżując samochodem po Portugalii – bezwzględnie stosować się do lokalnych przepisów ruchu drogowego.

Jeżeli masz w planach wybrać się do Portugalii samolotem, masz do wyboru trzy międzynarodowe lotniska: jedno (to największe) znajduje się oczywiście w Lizbonie, dwa kolejne są w Porto i Faro. Już na miejscu możesz skorzystać z oferty portugalskiej kolei, dzięki której bez problemu będziesz mógł poruszać się pomiędzy miastami. Czasem to wygodniejsza opcja niż poruszanie się po Portugalii samochodem.

Autostrady, czyli samochodem po Portugalii

Sieć portugalskich autostrad jest bardzo dobrze rozwinięta, minusem jest jedynie fakt, że system płacenia za nie może wydać się dosyć skomplikowany. Osoby jeżdżące na portugalskich numerach po drogach z elektronicznym system identyfikacji pojazdów mogą albo korzystać z transpondera Via Verde (dzięki któremu opłata za przejazd autostradą będzie pobierana z ich konta), albo już po przejechaniu trasy udać się na pocztę lub oddział PayShop w określonym terminie, w celu uiszczenia opłat związanych z przejazdem. Turystów również obowiązują elektroniczne sposoby płatności i są one następujące:

EasyToll – przed wjazdem na autostradę, na specjalnym stanowisku dla pojazdów zagranicznych, możemy się zarejestrować. Numer rejestracyjny zostanie na 30 dni połączony z kartą kredytową (możliwe jest anulowanie rejestracji w systemie przed ich upływem), a właściciel pojazdu otrzyma kwitek, który należy mieć przy sobie. Za każdy przejazd opłata będzie pobierana z Twojej karty.

TollCard – karty, które możesz nabyć na poczcie, stacji benzynowej przy autostradzie lub online (na stronie http://www.tollcard.pt). Dostępne są wartości 5, 10, 20 lub 40 euro, aktywuje się je poprzez SMS, podając numer rejestracyjny pojazdu. Za każdy przejazd zostanie odliczona określona kwota z karty, a o niskim saldzie zostaniesz poinformowany za pośrednictwem SMSa.

TollService – jest to dobry sposób, jeżeli będziesz w Portugalii przez krótki czas. Po zapłaceniu 20 EUR możesz korzystać ze wszystkich autostrad objętych elektronicznym systemem płacenia przez 3 dni.

Niektóre z wypożyczalni samochodowych oferują też wynajem urządzenia Via Verde. Ekonomiczniej jest jednak wypożyczyć urządzenie Via Verde Visitors bezpośrednio u operatora. Zaletą tej opcji jest możliwość korzystania z pasów dla posiadaczy Via Verde. Unikniesz dzięki temu stania w kolejce na bramkach (problem korków na bramkach pojawia się przy autostradach opłacanych „tradycyjnie”). Więcej o tym, jak przygotować samochód do podróży przeczytaj w artykule: Planujesz podróż po Europie samochodem? Sprawdź, jak się do niej przygotować. Warto przed wyjazdem dowiedzieć się, czy podróże samochodem po Portugalii są wymagające i jak należy się do nich przystosować.

Bezpieczeństwo. Czy do Portugalii potrzebny jest paszport?

Portugalia jest krajem raczej bezpiecznym, choć kradzieże kieszonkowe, jak i włamania do aut zaparkowanych w miejscach publicznych zdarzają się nierzadko. Kradzieże należy zgłosić policji (warto wiedzieć, że w niektórych miastach znajdują się specjalne, przeznaczone dla turystów posterunki – PSP Esquadra de Turismo) i dodatkowo w polskim konsulacie w przypadku, gdy skradziono Ci paszport oraz dowód osobisty. Wiele osób zastanawia się, czy do Portugalii potrzebny jest paszport. Teoretycznie nie, ale lepiej jest zabrać ze sobą oba dokumenty i nie nosić ich przy sobie jednocześnie. Umożliwi Ci to powrót do Polski bez konieczności ubiegania się o paszport tymczasowy w konsulacie.

Poważne zagrożenie

Ze względu na panujące latem wysokie temperatury i małą ilość opadów, Portugalia narażona jest na częste pożary. W tegorocznym pożarze w czerwcu zginęły 62 osoby, kilkadziesiąt zostało rannych. Koniecznie więc przed wyjazdem zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat pożarów w regionie, do którego się wybierasz (możesz je znaleźć na tej stronie: http://www.prociv.pt/en-us/Pages/default.aspx).
Gdy kąpiesz się w oceanie, zachowaj wyostrzoną uwagę – prądy wodne mogą nie być zauważalne na pierwszy rzut oka, a potrafią być bardzo niebezpieczne.Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x