Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
Hiszpania obok Chorwacji jest najczęściej wybieranym przez Polaków kierunkiem wakacyjnym – tak wynika z badania Iposos na zlecenie Mondial Assistance (maj 2017, N=2000). W 2017 roku wyjedzie tam 14% polskich turystów. Jeśli planujesz urlop na Półwyspie Iberyjskim, przeczytaj jak przygotować się do takiego wyjazdu.

EKUZ: Hiszpania krajem akceptującym tę kartę?

W tym państwie, jak we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej w publicznych placówkach medycznych będziesz traktowany na równi z Hiszpanami i NFZ pokryje podstawowe koszty leczenia oraz np. pobytu w szpitalu. Pamiętaj jednak, że EKUZ w Hiszpanii nie pokrywa tak szerokiego zakresu usług medycznych jak ubezpieczenie turystyczne – m.in. nie jest honorowane w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich, czy nie pokrywa kosztów transportu medycznego. Dlatego zarówno NFZ, jak i MSZ rekomendują zakup polisy podróżnej, która stanowi uzupełnienie dla karty EKUZ (na podstawie https://www.ekuz.nfz.gov.pl/ i https://polakzagranica.msz.gov.pl).
Zanim skorzystasz z usług lekarza lub szpitala, upewnij się że będziesz tam przyjęty na kasę chorych, ponieważ część placówek oferuje zarówno publiczną , jak i prywatną opiekę medyczną. W niedużych miejscowościach turystycznych nie ma publicznych ośrodków zdrowia i wyłącznie dostępni są lekarze prowadzący prywatną praktykę. Nie honorują oni EKUZ. Hiszpania, jak i inne kraje znajdujące się w strefie Euro, słynie z wysokich cen prywatnych usług lekarskich. Przykładowo koszt wizyty u internisty wynosi ok. 100 EUR (420 PLN), a doba hospitalizacji ma wartość ok. 180 EUR (bez kosztów badań).
W Hiszpanii opłaty związane z opieką stomatologiczną w całości pokrywa turysta. Już za samą konsultację wstępną u dentysty zapłacisz od kilkudziesięciu euro (w zależności od lokalizacji gabinetu, najdrożej jest w okolicach Alicante i na Teneryfie), za wstawienie plomby nawet 120 EUR (504 PLN) a leczenie kanałowe ok. 200 – 300 EUR (840-1260 PLN). EKUZ nie pomoże nam też, gdy będziemy zmuszeni skorzystać z prywatnej kliniki lub umówić się na wizytę u lekarza poza refundacją.
Jeśli chodzi o zakup leków na receptę, zapłacimy maksymalnie 60% ich regularnej ceny. Podstawowe leki bez recepty warto zabrać z Polski, bo ceny lekarstw są wyższe w Hiszpanii.
Samo wezwanie karetki to wydatek wysokości 480 euro (2020 PLN), chociaż w uzasadnionych przypadkach (zagrożenia życia lub gdy lekarz uzna to za konieczne) transport do szpitala jest bezpłatny. Koszty akcji ratowniczej (zwłaszcza ratownictwo górskie) związanej z uprawianiem sportu nie są w całości refundowane, podobnie transport powrotny chorego do Polski. Od takich kosztów uchroni Cię ubezpieczenie turystyczne.

Co zabrać do Hiszpanii? Ubezpieczenie turystyczne, nawet jeśli masz EKUZ

Polisa podróżna uchroni Cię zarówno od kosztów transportu medycznego do Polski, jak również od kosztów akcji ratowniczej. Oczywiście pokryje też koszty leczenia w placówkach prywatnych, jak również w publicznych ośrodkach zdrowia, których karta EKUZ nie refunduje w całości lub części.
Koszty leczenia są pokryte do sumy ubezpieczenia określonej na polisie turystycznej. Wysokość sumy ubezpieczenia określasz na etapie zakupu ubezpieczenia. Limity kosztów, jakie pokrywa ubezpieczyciel, określane są dla kosztów leczenia, pomocy assistance, a także dla innych dodatkowych opcji jak np. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu.
Warto też pamiętać, że niektóre sporty wymagają ochrony z wyższymi sumami ubezpieczenia. W ubezpieczeniu Radość Odkrywania w UNIQA, masz w standardzie ujęte amatorskie uprawianie sportów. Natomiast jeśli planujesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub sporty ekstremalne, to należy wykupić dodatkową opcję do polisy podróżnej.
Więcej o ubezpieczeniu turystycznym i jego zakresie w porównaniu do EKUZ dowiesz się w tym artykule: Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?

Wyjazd do Hiszpanii – porady logistyczne

Jeżeli wybierasz się do Hiszpanii własnym autem lub zamierzasz wypożyczyć samochód na miejscu, powinieneś się zapoznać z obowiązującymi tam przepisami ruchu drogowego. W tym pierwszym przypadku, sami musimy zadbać o wymagane wyposażenie pojazdu. Co zabrać na wakacje do Hiszpanii, gdy jedziesz samochodem?
• Trójkąt ostrzegawczy
• Zapasowe koło i narzędzia potrzebne, aby je wymienić
• Komplet zapasowych żarówek
• Kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów
Zalecane jest także posiadanie apteczki i gaśnicy, jednak nie są to rzeczy obowiązkowe. Światła mijania trzeba włączyć nocą, w ciągu dnia jedynie w przypadku złych warunków atmosferycznych lub w tunelach.
Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości (dla samochodów osobowych), nie powinniśmy przekraczać:
• 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h poza nim
• 100 km/h na drogach z dwoma pasami w jednym kierunku (ale nie ekspresowych)
• 120 km/h na autostradzie i drogach ekspresowych
Naruszenie przepisów ruchu drogowego jest podzielone w Hiszpanii na 3 poziomy: lekkie, poważne i ciężkie. Mandaty wystawiane są w ramach tych trzech kategorii w następujących wysokościach:
• Lekkie naruszenie - od 100 EUR;
• Poważne naruszenie - od 200 EUR;
• Ciężkie naruszenie - od 5 000 EUR.

Przykładowo: Mandat w wysokości 6 000 EUR (25 200 PLN) za korzystanie z aparatów zakłócających pracę radarów lub innych urządzeń kontrolujących ruch drogowy.

W Hiszpanii nie są wystawiane „mandaty kredytowe”. Po otrzymaniu mandatu należy go jak najszybciej uregulować. Dopóki mandat nie będzie zapłacony, do tego czasu policja unieruchamia pojazd i zatrzymuje dokumenty. Podróż będziesz mógł kontynuować, dopiero po opłaceniu mandatu. Można go opłacić gotówką i to będzie najszybszy sposób.
W przeciwieństwie do wielu europejskich państw, spora część autostrad jest darmowa. Te, za które musisz zapłacić, znajdują się głównie wokół Madrytu, Sewilli, Leon, Malagi, Pamplony i Santiago, wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i południowej trasy z Barcelony do Bilbao[1]. Ponadto, płatną autostradę rozpoznasz po literze „P” w nazwie, tzn. A-33 jest bezpłatna, a za przejazd AP-51 będziesz musiał zapłacić (istnieją dwa wyjątki od tej reguły: C-32 i C-33). Listę opłat za poszczególne odcinki znajdziesz tutaj: https://www.autopistas.com/es/content/precios-y-peajes. Płaci się przy bramkach wjazdowych i wysokość opłaty jest różna, w zależności od trasy i wielkości samochodu, czasem również od pory dnia czy miesiąca (niektóre odcinki są droższe w godzinach szczytu lub od czerwca do września).

Wypożyczone auto w Hiszpanii

Jeżeli do Hiszpanii lecisz samolotem, na miejscu możesz zdecydować się na wynajem samochodu.
Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu udziału własnego w wypożyczanym samochodzie. Możesz je wybrać przy zakupie ubezpieczenia turystycznego Radość Odkrywania w UNIQA. Jest to opcja dodatkowa, o którą warto zapytać agenta. Jeśli bowiem dojdzie do wypadku komunikacyjnego z Twojej winy, koszty związane z naprawą wypożyczonego samochodu pokryje ubezpieczyciel.

Pociągi i autobusy

Możesz podróżować po Hiszpanii też pociągami, choć czasem ceny biletów mogą Cię zaskoczyć. Zwłaszcza jeśli biletów nie kupujesz z wyprzedzeniem lub wybierzesz szybki pociąg (bilet kupowany w dniu odjazdu w jedną stronę z Madrytu do Sewilli będzie kosztować 75 euro – ok. 320 PLN)2. Najlepiej sprawdź rozkład i cennik online, i porównaj z lotem krajowym, który może być tańszy (możesz to zrobić na stronie https://www.goeuro.com). Przykładowo, cena za przelot z Barcelony do Sewilli w jedną stronę zaczyna się już od 140 PLN3, a lot z Madrytu do Barcelony (kupowany z miesięcznym wyprzedzeniem) to 44 euro, natomiast za podróż tego samego dnia pociągiem zapłaciłbyś 50 euro.4
Sieć połączeń autobusowych jest mocno rozbudowana. Z każdego z dwóch głównych dworców (Avenida de América i Estación del Sur)5 w Madrycie odjeżdżają autobusy do praktycznie wszystkich regionów w Hiszpanii, również Barcelona jest świetnie skomunikowana z resztą kraju. Przykładowo, podróż autokarem z Madrytu do Malagi trwa 8 godzin, a z Madrytu do Sewilli 6 godzin i 30 minut. Interesujące Cię połączenie możesz wyszukać np. tutaj: https://www.movelia.es/es/

Ważne telefony, które Ci się mogą przydać podczas podróży do Hiszpanii

Jeśli zastanawiasz się, co zabrać na wakacje do Hiszpanii, z pewnością nie zapomnij wziąć notatnika z zapisanymi numerami do lokalnych służb porządkowych i polskich jednostek dyplomatycznych. Poniżej znajdziesz dane kontaktowe najważniejszych z nich:
• Gdy zdarzy się poważny wypadek, najlepiej zadzwoń pod europejski numer alarmowy – 112 i wtedy konsultant połączy Cię z odpowiednim działem. Możesz też skorzystać z następujących numerów:
o 061 – pogotowie ratunkowe
o 080 – straż pożarna
o 092 – lokalna policja
o 902 102 112 – pomoc dla turystów (w języku angielskim, niemieckim, francuskim i włoskim)
• Gdy zgubisz kartę kredytową lub jeśli zostanie Ci ona skradziona, warto jak najszybciej ją zablokować. Możesz zadzwonić w tym celu do oddziału swojego banku lub pod poniższe numery:
• Master Card: 900 971 231
• Visa: 900 991 124
• Apteki w Hiszpanii są otwarte zazwyczaj od poniedziałku do piątku od ok. 9:00 do 17:00 i krócej w soboty, ale podobnie jak w Polsce, na drzwiach zamkniętej apteki można znaleźć informację o najbliższej czynnej placówce.
• Gdy będziesz potrzebował pomocy polskich władz np. utracisz dokumenty, znajdziesz się w szpitalu lub zaginie któryś z Twoich bliskich, możesz skontaktować się z wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Madrycie lub Konsulatem Generalnym RP w Barcelonie. Gdy chcesz wyrobić np. paszport tymczasowy, zrobisz to w polskim Konsulacie, który zajmuje się sprawami formalnymi, jak właśnie wydawanie dokumentów, nadawanie obywatelstwa i działa jak urząd stanu cywilnego.

• Wydział Konsularny Ambasady RP w Madrycie
Ul. Goya 15 4p.
28001 Madrid
Telefon alarmowy: (+34) 629 864 508 - czynny po godzinach urzędowania i w dni wolne od pracy
Tel.: (+34) 914 362 632 - udzielanie informacji
Tel.: (+34) 914 362 757 - zapisy telefoniczne na spotkania w konsulacie (telefon będzie czynny we wtorki w godzinach od 15.00 do 16.30 oraz w środy od 9.30 do 11.00)
Obsługa interesantów przy okienku - poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 09.30 – 13.30 (wejście do urzędu do 13.00) środa w godz. 11.00 – 15.00 (wejście do urzędu do 14.30)
Informacje telefoniczne - od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 17.00
www.madryt.msz.gov.pl
• Konsulat Generalny RP w Barcelonie
Avda. Diagonal 593-595
08014 Barcelona
Tel.: (+34) 933 220 542 lub (+34) 933 227 234
Fax: (+34) 933 222 907
E-mail: barcelona.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 do godziny 17.00
Przyjmowanie interesantów: od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 14:00
https://www.barcelona.msz.gov.pl
Poza oddziałami konsularnymi w Barcelonie i Madrycie, w razie potrzeby w niektórych miastach działają również Konsulaty Honorowe (honorowe, ponieważ pracujący tam konsul nie pobiera za to żadnej pensji). Więcej informacji na temat zakresu ich działania i dane kontaktowe znajdziesz na stronie: https://madryt.msz.gov.pl/pl/ambasada/ambasada/wydzial_konsularny_ambasady/

Kultura i język w Hiszpanii

Na koniec kilka praktycznych informacji powiązanych z kulturą i zwyczajami hiszpańskimi:
• Hiszpanie, gdy spotykają się po raz pierwszy, nie ściskają sobie nawzajem rąk, a tylko całują w policzki (uwaga: dwa, a nie trzy razy).
• Nie lubią pośpiechu, co za tym idzie ciężko określić ich mianem punktualnych.
• Ze względu na temperaturę, ich życie towarzyskie odbywa się głównie wieczorem i w nocy. W godzinach popołudniowych panuje sjesta, może się więc zdarzyć, że niektóre urzędy i sklepy będą wtedy nieczynne, podobnie jak w dni świąteczne (tych jest w Hiszpanii dosyć sporo, każda z prowincji hiszpańskich ma swój dzień wolny od pracy, tak samo jak każda miejscowość).
• W Hiszpanii praktycznie wszystkie sklepy są zamknięte w niedzielę.
• Hiszpanie są znani z kiepskiej znajomości języków obcych, chociaż w ośrodkach turystycznych obsługa w większości potrafi posługiwać się językiem angielskim (lub ewentualnie francuskim). Najlepszym pomysłem będzie zabranie ze sobą rozmówek polsko – hiszpańskich i opanowanie przed wyjazdem kilku podstawowych zwrotów. Ułatwi to nam znacznie komunikację w sklepach czy chociażby spytanie o drogę, gdy zdarzy nam się zgubić.
• Miej oczy dookoła głowy. Jak podaje polski MSZ, przestępczość pospolita jest realnym zagrożeniem. Zdarzają się głównie napady rabunkowe i kradzieże kieszonkowe, np. rabusie na motocyklach lub motorowerach wyrywają torebki przechodniom. Zdarza się także celowe przebijanie opon w autach, aby pod pozorem „bezinteresownej” pomocy przy wymianie koła okraść kierowcę6.

Kiedy już zorganizujesz wyjazd, spakujesz walizki i zawrzesz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, zrelaksuj się i ciesz zasłużonym wypoczynkiem.


Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x