Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
Kraina bogów, sztuki i filozofów. Mowa o Grecji - państwie niezwykle bogatym, jeśli chodzi o kulturę i zabytki. Miejsce to przyciąga co roku kilkanaście milionów turystów z całego świata. To także wśród Polaków jeden z najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych.

11% Polaków wyjeżdżających za granicę w 2017 roku wybierze właśnie Grecję, jako miejsce odpoczynku - wynika z badania ośrodka badawczego Ipsos na zlecenie Mondial Assistance (maj 2017). Co warto wiedzieć o Grecji, zanim pojedzie się tam na wymarzone wakacje?

Transport w Grecji

Najszybszym sposobem dotarcia do Grecji jest samolot. Można polecieć samolotem czarterowym z biurem podróży, lotami rejsowymi oraz tanimi liniami, które oferują połączenia zarówno do Grecji kontynentalnej, jak i na wyspy.
Pomiędzy lądem, a wyspami możemy przemieszczać się też statkiem. Ceny za rejs np. na Mykonos zaczynają się od 20 euro, do Porto Heli na Peloponezie dopłyniemy za niecałe 40 euro. Jeżeli masz ochotę na wyprawę do Włoch, z Grecji kursują promy m. in. do Wenecji i Triestu.
Amatorzy żeglowania mogą także skorzystać z bogatej oferty firm czarterujących motorówki czy jachty (np. http://www.enjoyachting.com/ lub https://www.sailingeurope.com/). Można wypożyczyć łódź z załogą lub bez, a jeśli przynajmniej dwie osoby na pokładzie będą miały odpowiednie kwalifikacje i licencje, nie muszą wynajmować statku ze skiperem.
Będąc na miejscu, czy to w Grecji kontynentalnej czy na wyspie, możesz zwiedzać okolice jeżdżąc samochodem. Nowoczesne autostrady są w miarę bezpieczne, ale za to w mniejszych uliczkach znaki bywają często mylące, a stan jezdni pozostawia wiele do życzenia. Warto wiedzieć o tym, że w Grecji turystom nie wolno jeździć samochodami pożyczonymi od osób prywatnych. Jeżeli chcesz wypożyczyć auto, będziesz musiał skorzystać z ofert firm, które się tym zajmują. Korzystając z auta z wypożyczalni, warto mieć ubezpieczenie zniesienia udziału własnego w wynajętym samochodzie. Takie ubezpieczenie kupisz w momencie zawarcia polisy turystycznej na wyjazd np. ubezpieczenie Radość Odkrywania.
Możesz też skorzystać z połączeń autobusowych lub z pociągów, jednak nie spodziewaj się mocno rozwiniętej infrastruktury kolejowej. Z większych miast, zwłaszcza z Aten, dostępne są połączenia autobusowe bezpośrednie lub z przesiadkami do właściwie wszystkich zakątków kraju. Bilet na przejazd z Aten do Koryntu kosztuje 9 euro z jedną stronę. Poruszając się po Atenach czy innych miastach lepiej korzystaj z komunikacji miejskiej niż z wypożyczonego auta, bo szukanie miejsc parkingowych może okazać się czasochłonne. Jeśli jedziesz do Aten, ze względu na korki w godzinach szczytu, najlepiej korzystaj z metra.
Możesz też zamówić taksówkę, ale zachowaj ostrożność. Sprawdź czy kierowca uruchomił taksometr i dopytaj o cenę przejazdu. Zdarza się bowiem, że greccy taksówkarze mogą doliczyć dodatkową opłatę np. za zamówienie przejazdu przez telefon.

Opieka zdrowotna w Grecji

Dzięki EKUZ (Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego) masz możliwość korzystania nieodpłatnie z opieki zdrowotnej podczas wyjazdu do Grecji. Dotyczy to zarówno publicznej służby zdrowia (PEDY), jak i z prywatnych placówek medycznych, które zawarły umowę z EOPYY (Narodowy System Świadczeń Zdrowotnych). Lekarze prywatni, którzy mają odpowiednią umowę z EOPYY, mają jednak limit konsultacji, które mogą udzielić bezpłatnie – wynosi on 200 wizyt w miesiącu. Wizyty u prywatnych lekarzy są odpłatne i mogą być zrefundowane tylko dzięki ubezpieczeniu turystycznemu.
Udając się do placówki medycznej, która ma podpisaną umowę z EOPYY, nie zapomnij wziąć ze sobą EKUZ i dokumentu tożsamości. Na wyspach i w mniejszych miasteczkach nie ma szpitali, znajdują się tam jedynie przychodnie i mniejsze centra medyczne. Zazwyczaj panuje w nich tłok, w tych mniejszych wyposażenie jest gorsze, a zakres oferowanych usług medycznych jest wąski.
Jeżeli chcesz umówić się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu, musisz zgłosić się do przychodni i tam się zarejestrować (trzeba liczyć się z tym, że są długie kolejki). Możesz też umówić się telefonicznie pod nr telefonu: 14554, 14784, 14884, 14900. Lista lekarzy i wszystkich placówek medycznych EOPYY jest dostępna pod adresem https://www.eopyy.gov.gr/.
Jeżeli będziesz zmuszony skorzystać z pomocy medycznej poza godzinami pracy placówek zdrowotnych EOPYY (pracują zazwyczaj w godz. 7.00-18.00 w dni robocze) lub w dniu wolnym od pracy, zgłoś się do szpitala lub dyżurującej przychodni EOPYY.
Jeżeli w okolicy nie ma publicznej placówki zdrowia i skorzystasz z prywatnego leczenia, sam będziesz musiał pokryć koszty. W takiej sytuacji przydaje się polisa turystyczna, dzięki której rachunek, który wystawi Ci placówka medyczna, zapłaci ubezpieczyciel. Ubezpieczenie podróżne pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie, a także koszty opieki zdrowotnej w prywatnych szpitalach i klinikach. Wykupienie polisy wakacyjnej przyda się także w sytuacji, gdy konieczny jest transport medyczny do Polski. (Czytaj też: Dlaczego oprócz EKUZ, warto mieć ubezpieczenie turystyczne).

Za jakie świadczenia zdrowotne w Grecji będziesz musiał w części lub w całości zapłacić?

• Za udzieloną pomoc przez lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa czy leczenie stacjonarce w szpitalu zapłacisz z własnej kieszeni opłatę w wysokości do 25% ceny.
• W przypadku specjalistycznych badań diagnostycznych, które są realizowane w placówkach zdrowia mających umowę z EOPYY (ale do EOPYY nienależących), partycypuje się w kosztach (wg. specjalnego taryfikatora EOPPY)
• Za lekarstwa na receptę będziesz musiał ponieść opłatę w wysokości do 25% ceny lekarstw. W przypadku leków na niektóre poważne i przewlekłe schorzenia dopłata wynosi 10% lub leki są bezpłatne.
• Za leczenie w prywatnych placówkach zdrowia zapłacisz w całości we własnym zakresie, chyba że nie było możliwości skorzystania w Twojej okolicy z publicznej służby zdrowia. Wniosek o zwrot kosztów leczenia możesz złożyć w Polsce we właściwym oddziale wojewódzkim NFZ i przedstawić oryginały rachunków. Wydatki są zwracane wg stawek, jakie funkcjonują w Polsce za świadczenia medyczne pomiędzy NFZ, a krajowymi świadczeniodawcami. Wysokość zwrotu nie może być wyższa niż wysokości faktycznie poniesionych kosztów.
• Transport medyczny do Polski jest co do zasady w pełni pokrywany z własnej kieszeni turysty. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach możesz się zwrócić do dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ o zgodę na pokrycie kosztów transportu z Grecji do szpitalu w Polsce.1

Jednak najwygodniej jest pokryć te koszty z ubezpieczenia turystycznego. Rekomendowana suma ubezpieczenia dot. kosztów leczenia wynosi 100- 200 tys. PLN.

Grecja – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Na koniec kilka dodatkowych, praktycznych porad, o których należy pamiętać przed wakacyjnym wyjazdem do Grecji.
• Woda pitna – w dużych miastach woda z kranu nadaje się do picia, jednak w przypadku mniejszych miejscowości i greckich wysp (woda na nie jest doprowadzana z kontynentu) kranówki lepiej używać tylko do kąpieli lub mycia, a pić wyłącznie wodę butelkowaną.
• Przestępczość - MSZ zaleca zachować szczególną ostrożność, bowiem ze względu na kryzys gospodarczy i dużą liczbę uchodźców w ostatnich latach wzrosła przestępczość. W zatłoczonych miejscach, na plażach czy środkach transportu trzeba uważać na kieszonkowców. Wybierając się promem z Grecji do Włoch, uważaj na nielegalnych imigrantów, którzy próbują przekroczyć granicę włamując się do samochodów i przyczep kempingowych. Dlatego nie pozostawiaj aut w niestrzeżonych miejscach w miastach portowych2
• Długość pobytu - W Grecji możesz przebywać bez wizy do 90 dni, wystarczy ważny paszport lub dowód osobisty. Jeśli Twój pobyt miałby się przedłużyć, musisz udać się do Wydziału Policji ds. Cudzoziemców i uzyskać na to pozwolenie.
• Nurkowanie - jeżeli zamierzasz nurkować przy greckim wybrzeżu, pamiętaj aby najpierw udać się do najbliższego urzędu portowego i uzyskać odpowiednie zezwolenie. Pozwolenie wyznacza obszar, w którym możesz nurkować. Jeśli nie przestrzegasz tego obszaru narażasz się na surowe kary. W przypadku, gdy wyprawa jest zorganizowana przez biuro, to po jego stronie będzie zadbanie o formalności. Zakazane jest także wyciąganie z dna morskiego jakichkolwiek przedmiotów - prawo o ochronie zabytków przewiduje bardzo dotkliwe kary za takie zachowanie.
Więcej o przygotowaniu do wakacji w innych krajach europejskich możesz przeczytać na naszym blogu w innych artykułach z działu podróże.Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x