Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Kilkadziesiąt tysięcy Polaków jako cel tegorocznej, wakacyjnej podróży wybiera Węgry. Budapeszt, uważany za jedno z najpiękniejszych europejskich miast, wyrazista węgierska kuchnia i malownicze jezioro Balaton to tylko niektóre z powodów, dla których warto odwiedzić ten kraj.

Węgry to niewielki kraj, cztery razy mniejszy od Polski. A jednak ma wiele do zaoferowania turystom. Statystyki to potwierdzają. W roku 2016  dochody z turystyki wzrosły o ponad 9 proc. i był to  rekordowy wynik (dane Centralnego Urzędu Statystycznego KSH). Także coraz częściej Węgry przyciągają turystów z Polski. Jeśli rozważasz wyjazd w tym kierunku, przeczytaj poniższy poradnik.

Opieka zdrowotna na Węgrzech

Na Węgrzech, podobnie jak w innych krajach  Unii Europejskiej, obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pomoc na podstawie EKUZ otrzymamy w ośrodkach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego (OEP – Országos Egészségbiztositási Pénztár). Miejsca takie rozpoznamy po tabliczce z wdzięcznym napisem „Társadalombiztosítóval Szerződött Egészségügyi Szolgáltató”, znajdującej się na ścianie budynku. Nie zapłacisz tutaj za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu.

Hospitalizacja również jest refundowana. Sam zapłacisz jedynie opłatę ryczałtową podczas przyjmowania do szpitala (300 HUF, czyli ok. 4 złote) i za świadczenia dodatkowe jak np. wyższy standard sali lub posiłki. Stan publicznych placówek medycznych jest bardzo różny – w Budapeszcie szpitale są zwykle nowoczesne i dobrze wyposażone, w mniejszych miejscowościach może być z tym gorzej.1

Jeżeli będziesz zmuszony skorzystać ze specjalistycznej opieki ambulatoryjnej (bezpłatnej na Węgrzech), niezbędne będzie skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy potrzebujesz konsultacji z ginekologiem, dermatologiem, okulistą, chirurgiem ogólnym, urologiem, otolaryngologiem i onkologiem. Do szpitala również potrzebować będziesz skierowania.

Wyjątek stanowią nagłe przypadki, w których możesz od razu zostać przyjęty. Podobną kwotę zapłacisz, jeśli na Twoje życzenie wprowadzone zostaną niepotrzebne zmiany, przez które wzrosną koszty leczenia lub zażądasz, aby Twoim lekarzem prowadzącym była osoba, która nie ma akurat dyżuru.

Istnieją 30% dopłaty (maksymalnie 100 000 HUF tj. niecałe 1400 PLN) w przykładowych sytuacjach: pobyt w szpitalu bez skierowania, bezpodstawna zmiana sposobu leczenia na życzenie chorego wpływająca na wzrost kosztów leczenia2.

Niezbędne zabiegi stomatologiczne, takie jak ekstrakcja zęba, są refundowane przez służbę zdrowia, ale za niektóre materiały użyte trzeba zapłacić.


Medyczna turystyka

Jako ciekawostkę warto przytoczyć fakt, że Węgry stały się popularną destynacją przyciągającą ludzi planujących poddać się zabiegom medycznym np. operacji plastycznej. Obcokrajowców przyciągają stosunkowo niskie koszty zabiegów i opieki medycznej w prywatnych placówkach. Leczenie stomatologiczne wychodzi najtaniej wśród państw Europy – za wypełnienie zęba zapłacić tu ok. 8 euro, podczas gdy w Anglii byłoby to 156 euro3.

Oczywiście takie zabiegi i operacje, które nie były wynikiem nagłego zdarzenia lub choroby, nie pokrywa ani EKUZ ani ubezpieczenie turystyczne.


Prywatnie czy na kasę chorych?

Dużym plusem prywatnych placówek medycznych nad publicznymi jest nie tylko krótszy czas oczekiwania na wizytę, ale także fakt że pracujący tam lekarze często mówią po angielsku.4


Ubezpieczenie turystyczne i tak potrzebne

Mimo tego, że węgierska publiczna służba zdrowia jest bezpłatna lub wymaga tylko symbolicznej opłaty, jeżeli posiadasz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, możesz dla własnego komfortu i lepszej jakości świadczeń medycznych (lub z konieczności, gdy w okolicy nie będzie publicznej placówki) zdecydować się na leczenie w prywatnej klinice. EKUZ niestety nie przyda się, gdy konieczny będzie transport medyczny chorego do Polski, akcja poszukiwawcza lub przewiezienie zwłok z powrotem do kraju. W takich sytuacjach zadziała ubezpieczenie podróżne. Co więcej, polisa podróżna zapewni m.in. także odszkodowanie w razie uszkodzenia lub kradzieży bagażu, pomoc tłumacza lub prawnika, a także pokryje koszty za szkody wyrządzone osobie trzeciej lub na rzeczy (dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej) .

Wybierając ubezpieczenie turystyczne jadąc na Węgry warto wybrać polisę z kosztami leczenia pomiędzy 100 tys., a 200 tys. PLN. Taka kwota powinna wystarczyć na pokrycie kosztów leczenia w prywatnej klinice oraz transport medyczny do Polski.

Ważne telefony

Poza międzynarodowym numerem 112, pod którym możesz wezwać pomoc, przydatne mogą być także następujące telefony:

•  104 – pogotowie ratunkowe
•  105 – straż pożarna
•  107 - policja

Jeżeli podróżujesz samochodem na Węgry

Dzięki niewielkiej odległości z Polski na Węgry podróż  własnym samochodem jest wygodnym rozwiązaniem. Przejazd około 870 km z Warszawy do Budapesztu zajmuje około 9 godzin.

Warto wiedzieć, że w styczniu tego roku wprowadzono winiety elektroniczne. Możesz nabyć je przez Internet. Nie zapomnij jednak o wydrukowaniu odcinka kontrolnego, który oprócz dowodu rejestracyjnego pojazdu będziesz musiał mieć przy sobie w razie kontroli. Kary za brak winiety zależą od tego, w jakim terminie opłacimy mandat –  jeśli do 30 dni od jego otrzymania, będzie to trochę ponad 900 złotych, jeśli później to kwota ta wzrośnie do ponad 3 700 złotych. Nie wszystkie autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne – ich fragmenty, które przejedziesz za darmo są następujące:

• odcinek autostrady M0;
•  autostrada M31;
•  autostrada M8;
•  odcinek dróg ekspresowych M9 i M4;

 

Jeśli nie samochodem…

Do stolicy Węgier możesz dostać się na wiele sposobów :

•  z większych miast Polski kursują autobusy (np. bilet z Warszawy do Budapesztu kosztuje około 50 złotych, z Krakowa do Budapesztu może Ci się udać dojechać nawet za nieco ponad 30 złotych)5

•  wiele linii lotniczych, również tych tanich, oferuje połączenia bezpośrednie (z lotniska w Warszawie im. Fryderyka Chopina do Budapesztu lata Wizz Air i bilet w jedną stronę kupisz już za 129 złotych).6

•  można również postawić na pociąg (ceny biletów w obie strony z Warszawy do Budapesztu zaczynają się od 49 euro, te na połączenia z Krakowa i Katowic od 39 euro)7.

O przemieszanie się na miejscu nie musisz się martwić. Węgry mają bardzo dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego. Autobusy pozwolą Ci dostać się do większych miast, zaś pociągi zatrzymują się nawet w mniejszych miejscowościach. W miastach działają tramwaje i autobusy, metro funkcjonuje jedynie w Budapeszcie8.


Wyjazd na Węgry - na co uważać?

W zatłoczonych miejscach, na dworcach i w środkach publicznego transportu należy zwracać uwagę na swój bagaż i portfel – roi się tam od kieszonkowców. Ponadto, jeśli decydujesz się na posiłek w restauracji lub mieszkasz w pensjonacie, zwróć uwagę na wysokość Twojego rachunku – zdarza się czasem, że właściciele wystawiają zawyżony rachunek. Z tego powodu lepiej wcześniej samodzielnie oblicz, ile przyjdzie Ci zapłacić[9].

Kultura i język, czyli z czego słyną Węgry?

•  Walutą obowiązującą na Węgrzech jest forint.
 Językiem urzędowym jest węgierski. Należy on do rodziny języków ugrofińskich – dla Ciebie znaczy to, że jeśli nie uczyłeś się tego języka, prawdopodobnie nie zrozumiesz nic. Co gorsza, zdarza się, że Węgrzy nie mówią zbyt dobrze po angielsku i większe szanse będziesz mieć na porozumienie się z nimi np. po niemiecku. Warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w rozmówki lub słownik, pomocny gdy np. w restauracji nie będzie menu w języku, który znasz.
• Węgierska kuchnia słynie z obecności papryki w większości potraw (Węgrzy znają ponad tysiąc jej odmian10), z białego, deserowego wina Tokaj oraz z ziołowego likieru Unicum.
• Jezioro Balaton to oprócz Budapesztu, najbardziej popularny kierunek turystyczny na Węgrzech. Balaton jest największym z jezior Europy Środkowej – jego długość wynosi 78 km. Amatorzy żeglarstwa oraz innych sportów wodnych z pewnością nie będą się tam nudzić.

• Węgry to prawdziwy raj także dla miłośników jazdy konnej – niezależnie od regionu, znajdziesz tutaj stadniny, w których nie tylko będziesz mógł wypożyczyć konia i otrzymać lekcję jazdy. Często oferują one także zakwaterowanie i inne, dodatkowe atrakcje, jak pokazy konne lub grę w polo. EKUZ nie zapewnia pełnego pokrycia kosztów leczenia w związku z wypadkiem sportowym, więc jeśli masz zamiar uprawiać jakąś aktywność fizyczną podczas urlopu, zaopatrz się koniecznie w uwzględniającą ten aspekt polisę turystyczną.

Nie tylko miejsce, w którym się zatrzymujesz i zaplanowane atrakcje mają znaczenie na to, jaki będzie Twój urlop. Pamiętaj, że wypadki zdarzają się każdemu, a ich skutki mogą być bardzo nieprzyjemne i kosztowne, jeśli nie masz odpowiedniego ubezpieczenia na wakacje. Ono nie uchroni Cię przed nieszczęściem, ale z całą pewnością pomoże Ci finansowo w przypadku jego następstw.

Źródło:


[1] https://ehicdirect.org.uk/healthcare-for-visitors-to-hungary.html

[2] NFZ, Opieka zdrowotna w Unii Europejskiej, Węgry
[3] https://www.imtj.com/news/comparative-costs-dental-treatment-europe/

[4] http://www.expatarrivals.com/hungary/healthcare-in-hungary

[5] https://www.goeuro.pl/

[6] https://www.goeuro.pl/

[7] https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/oferty/zagraniczne/wegry/budapeszt.html

[8] http://breakplan.pl/cel-podrozy/kraj/wegry/transport?r

[9] https://polakzagranica.msz.gov.pl/Wegry,HUN.html

[10] http://www.abcwegry.pl/wegierskie-smaki-i-aromaty/kuchnia-wegierska.html

Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x