Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Zabytki i wspaniałe dzieła sztuki, malownicze krajobrazy,  piękne plaże, wyśmienita kuchnia, wyborne wino, aromatyczne espresso. Włochy to jeden z najbardziej urozmaiconych krajów na świecie, co czyni go bardzo atrakcyjnym wyborem wakacyjnych wyjazdów. Każdego roku miliony turystów z całego świata, w tym również Polaków, odwiedzają półwysep Apeniński. Tegoroczne wakacje spędzi tam 11% wyjeżdżających  za granicę rodaków – jak wskazuje badanie Ipsos na zlecenie Mondial Assistance (maj 2017, N=2000).

Planując wyjazd do Włoch warto się do niego przygotować, tak aby na miejscu w pełni korzystać z uroków tego państwa i uniknąć problemów. Oto garść informacji, z którymi warto się zapoznać, zanim ruszysz do Italii.

Opieka medyczna

Dzięki EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, będziesz miał takie same prawa jak włoski pacjent w placówkach mających umowę z publiczną służbą zdrowia. Oznacza to, że to będziesz mógł nieodpłatnie korzystać tylko z tych świadczeń zdrowotnych, które dla Włochów są bezpłatne. Musisz być jednak gotowy zapłacić za pewne świadczenia zdrowotne z własnej kieszeni, bowiem są one tylko częściowo refundowane przez włoski odpowiednich NFZ.

Spis świadczeń medycznych w ramach publicznej opieki zdrowotnej znajdziesz w lokalnym urzędzie ds. opieki zdrowotnej ASL (Azienda Sanitaria Locale).

W niektórych miejscowościach działają placówki medyczne dedykowane turystom i osobom, które nie są stałymi rezydentami (np. pracownikom sezonowym). Mogą się oni do nich zgłosić w awaryjnej sytuacji. Za wizytę ambulatoryjną trzeba zapłacić około 15 EUR (63 PLN), natomiast za domową 25 – 30 EUR1 (105-125 PLN).

We Włoszech partycypujesz w kosztach leczenia2 :

 • Za konsultację u lekarza pierwszego kontaktu, mimo posiadania EKUZ, będziesz musiał zapłacić nawet do 36,15 EUR (152 PLN).
 • Opieka dentystyczna we Włoszech należy do najdroższych w Europie – za samo wypełnienie zęba trzeba zapłacić ok. 135 EUR (567 PLN), nie wspominając o bardziej skomplikowanych zabiegach.
 • Ambulatoryjna opieka specjalistyczna też jest częściowo odpłatna. Aby z niej skorzystać będziesz potrzebować skierowania, tylko wizyta u pediatry nie wymaga go.
 • Dodatkowe badania specjalistyczne, które zleci lekarz, wiążą się z wniesieniem zryczałtowanej opłata, a jej wysokość zależy od regionu.
 • Leki na receptę są sprzedawane albo w pełnej cenie albo za opłatą ryczałtową.
 • Za transport do szpitala także częściowo ponosi się koszty.

Dla odmiany, pobyt w szpitalu publicznym jest bezpłatny. Musisz mieć tylko skierowanie od lekarza, chyba że sytuacja jest wyjątkowa.

Niezbędna polisa turystyczna

Nagłe zachorowanie lub wypadek we Włoszech wiąże się z kosztami, które turysta sam musi ponieść. Jednak jeżeli masz polisę turystyczną i rozboli Cię ząb albo będziesz musiał udać się do internisty lub skorzystać z karetki pogotowia, koszty te pokryje ubezpieczyciel.

Zgodnie z rekomendacjami Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zamieszczonymi na stronach internetowych tych instytucji[3], na wyjazd do Włoch warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Pokryje ono w razie konieczności koszty związane z:

 • Leczeniem w prywatnych placówkach zdrowia (w mniejszych miejscowościach turystycznych nie ma czasem publicznych ośrodków zdrowia)
 • Leczeniem w publicznych placówkach zdrowotnych, w których część wydatków za świadczenia medyczne pokrywa pacjent
 • Leczeniem stomatologicznym
 • Kosztami ratownictwa na morzu, a także w górach
 • Transportem medycznym do Polski

Poza tym możesz skorzystać z dodatkowych opcji w ubezpieczeniu turystycznym, czyli:
 • Ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, które uchroni Cię od kosztów za szkody wyrządzone osobom trzecim i rzeczom (czytaj więcej w artykule o OC w życiu prywatnym na wakacjach>>)
 • Ubezpieczenia bagażu
 • Ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Wakacje we Włoszech samochodem

Jeśli będziesz jeździć autem po Włoszech, przyda Ci się kilka praktycznych rad:

 • WYPOSAŻENIE AUTA

Obowiązkowe wyposażenie auta to: trójkąt ostrzegawczy; gaśnica;  kamizelka; odblaskowa z pasami odblaskowymi. Więcej przeczytasz w artykule Planujesz podróż po Europie samochodem?

 • ŚWIATŁA MIJANIA

Poza obszarem zabudowanym i w tunelach jest obowiązek używania świateł mijania przez całą dobę.

 • DOPUSZCZALNE PRĘDKOŚCI

Ograniczenie prędkości

Włochy

Droga ekspresowa

110 km/h

Autostrada

130 km/h

Poza terenem zabudowanym

90 km/h

W terenie zabudowanym

50 km/h


 • MANDATY

Jeśli dostaniesz, że mandat musisz go opłacić natychmiast po jego wystawieniu przez policjanta na miejscu zdarzenia. Gdy nie jesteś w stanie zapłacić go od razu, Twój samochód będzie przetrzymany na specjalnym parkingu depozytowym (za postój tam zapłacisz dodatkową opłatę) do czasu uregulowania należności.

Jeżeli powiadomienie o wykroczeniu przyjdzie do Ciebie listem, masz na to 60 dni.


 • AUTOSTRADY

Włoskie autostrady są płatne, a płacisz przy zjeździe z danego odcinka drogi. Zrobisz to gotówką (w euro) lub kartą, zarówno płatniczą jak i kredytową, możesz też wcześniej zaopatrzyć się w Viacard, czyli specjalną kartę magnetyczną, dzięki której dokonasz płatności (musisz wtedy zjechać na specjalne stanowisko dla posiadaczy Viacard).


 • PARKOWANIE AUTA

Zwracaj uwagę, gdzie parkujesz samochód. Nie zostawiaj go na niestrzeżonych parkingach na obrzeżu miasta czy w podejrzanej okolicy. We Włoszech częste są bowiem kradzieże aut. Zwracaj też uwagę, czy zostawiasz samochód w miejscu, w którym jest to dozwolone – w przeciwnym przypadku możesz dostać mandat, wysokości nawet do 312 EUR.


 • ALKOHOL WE KRWI

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to dla doświadczonych kierowców 0,05% (kierowcy ze stażem mniejszym niż trzy lata i ci jeżdżący zawodowo muszą być całkowicie trzeźwi). Kary za przekroczenie tego limitu są bardzo surowe: jeżeli we krwi będzie do 0,08%, trzeba zapłacić od 500 do 2000 EUR (2100 -8400 PLN), a prawo jazdy może zostać czasowo zawieszone. Jeżeli ilość alkoholu we krwi przekroczy 0,8 mg/l, kary będą znacznie bardziej surowe. Nie daj się więc zwieść temu, że limit jest wyższy, niż w Polsce i lepiej uważaj, ile kieliszków wina pijesz do obiadu.  

Podróż po Włoszech bez samochodu

Jeśli nie zamierzasz brać własnego auta na wyprawę po Włoszech, i tak bez problemu będziesz mógł poruszać się pomiędzy miastami. Kraj ten ma nowoczesną i rozbudowaną sieć połączeń kolejowych, a bilety na pociągi niektórych przewoźników (jak Trenitalia, największego na rynku przewoźnika kolejowego) możesz kupić także za pośrednictwem polskich stron internetowych (np. http://www.polrail.com/bilety-kolejowe-trenitalia-w-polrail-service).

W centrum miast, ze względu na korki i strefy ograniczonego ruchu – ZTL (Zona a Traffico Limitato), ciężko jest poruszać się samochodem. Wygodniej jest chodzić pieszo, jeśli odległości nie są zbyt duże lub skorzystać z publicznej komunikacji miejskiej. Oprócz autobusów, na terenie Rzymu, Mediolanu, Turynu, Genui, Brescii, Katanii i Neapolu działa także metro.

Bezpieczeństwo

Dużym problemem są we Włoszech kradzieże – nie tylko pieniędzy i dokumentów, ale także samochodów, zdarzają się również włamania. Najlepiej będzie, jeśli oprócz dowodu osobistego weźmiesz ze sobą również paszport i schowasz któryś z nich w bezpiecznym miejscu, np. hotelowym sejfie. Największe prawdopodobieństwo, że padniesz ofiarą kieszonkowca, jest w miejscach zatłoczonych i środkach publicznego transportu. Na lotnisku lub dworcu pilnuj dobrze bagażu, najlepiej będzie jeśli Twoja polisa podróżna uwzględniać będzie też odszkodowanie w razie jego kradzieży lub zniszczenia.

Ze względu na dużą liczbę uchodźców we Włoszech, zaleca się szczególną ostrożność. Polski MSZ (na stronie internetowej polakzagranica.msz.gov.pl) ostrzega także przed zagrożeniem związanym z atakami terrorystycznymi. Wśród celów potencjalnych zamachów wymienia się dworce i ważniejsze zabytki, dlatego powinieneś podporządkować się ewentualnym poleceniom włoskich służb dbających o bezpieczeństwo.

Poza zagrożeniem ze strony przestępców, należy pamiętać, że centralna część Włoch jest czynna sejsmicznie i dochodzi tam do trzęsień ziemi. Większość z nich jest nieodczuwalna bądź nie powoduje poważniejszych szkód, ale zdarzają się też silne. W miasteczku San Giuliano di Puglia, w 2002 roku zginęło w wyniku trzęsienia ziemi 29 osób4.

Kultura i język

Językiem urzędowym jest oczywiście włoski. Włosi niestety (dla obcokrajowców) nie są skłonni do nauki innych języków i czasem większe szanse miałbyś na porozumienie się w hiszpańskim bądź francuskim, niż używając angielskiego.

Przygotuj się także na to, że w godzinach popołudniowych trwa sjesta i mniejsze sklepy czy zakłady mogą być nieczynne, dotyczy to także niektórych restauracji.

Kiedy termin urlopu wypada w sierpniu, możesz spodziewać się, że niektóre prywatne sklepy będą zamknięte. W tym właśnie miesiącu Włosi najczęściej wyjeżdżają na wakacje – okres ten zwie się Ferragosto – a  co za tym idzie, wyjeżdżają ludzie obsługujący turystów w restauracjach,  pracujący w zakładach czy na stacjach benzynowych. Zamknięte bywają czasem nawet niektóre muzea. Sezon urlopów nie omija również szpitali i odbija się na zmniejszonym personelu medycznym, a w konsekwencji na utrudnionym dostępnie do placówek zdrowotnych. Dlatego też dobrze jest mieć polisę turystyczną – jeśli zajdzie konieczność skorzystania z usług prywatnej placówki medycznej, nie będziesz musiał czekać w kolejkach w publicznych placówkach zdrowotnych. Z polisą turystyczną nie zapłacisz za pomoc medyczną z własnej kieszeni, a wydatki te pokryje ubezpieczyciel.

Będąc na wakacjach we Włoszech koniecznie spróbuj prawdziwej, neapolitańskiej pizzy na cienkim cieście ze specjalnego pieca. Skosztuj też znanych i pysznych lodów GROM. Są tak smaczne, że mają  już filie na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Dubaju i Hong Kongu.

Ważne telefony

Oprócz międzynarodowego numeru 112, pod którym możesz wezwać pomoc, przydatny we Włoszech może okazać się 118 (zadzwonisz dzięki niemu po ambulans pogotowia).

WYDZIAŁ KONSULARNY AMBASADY RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W REPUBLICE WŁOSKIEJ

Via di San Valentino, 12 - 00197 Roma, ITALIA
tel.: (+39) 06 36 204 300
e-mail: rzym.amb.wk@msz.gov.plconsolatopolaccoroma@pec.it

Godziny urzędowania: pon.-czw.: 9.00 – 16.00, pt.: 9.00 – 15.00
Informacje można uzyskać, dzwoniąc pod powyższy numer telefonu w godzinach działania wydziału konsularnego

TELEFON ALARMOWY: +39 335 599 5212 – czynny tylko poza godzinami działania wydziału, służący wyłącznie do zgłaszania sytuacji losowych, gdy niezbędna jest natychmiastowa pomoc  konsula np. wypadki, zgony, zatrzymania

Interesanci przyjmowani są w następujących godzinach: pon. – śr. oraz pt.: 9.00 – 14.00, czw.: 13.00 – 17.00

Konsulat Generalny RP w Mediolanie
via Monte Rosa, 6 - 20149 Milano

e-mail: mediolan.kg.sekretariat@msz.gov.pl

Telefony:
+ 39.02.45.38.1500

Telefon jest czynny w godzinach:

pon.- środa:    8:30-16:30
czwartek:        8.30-18.00
piątek:            8.30-15.00

Telefon ALARMOWY: +39.335.56.85.786

Telefon alarmowy – czynny poza godzinami pracy konsulatu i w dni wolne, wyłącznie w sytuacjach losowych, kiedy konieczna jest natychmiastowa interwencja konsula np. wypadki, zgony, zatrzymania

e-mail konsula dyżurnego (w nagłych przypadkach): mediolan.kg.dyzurny@msz.gov.pl 

Interesanci przyjmowani są w następujących godzinach:
Pon. – śr. Oraz Czw.: 9.00 – 13:00
Czw.: 13:00 – 17:00

Pamiętaj, że na wizytę obowiązkowo musisz zapisać się przy pomocy systemu e-konsulat ( www.e-konsulat.gov.pl).

Oprócz tych dwóch placówek, będąc w innym niż Mediolan czy Rzym mieście, możesz skorzystać także z pomocy w Konsulacie honorowym (ich spis znajdziesz tutaj: http://www.rzym.msz.gov.pl/pl/ambasada/placowki_za_granica/ ) lub udać się na jeden z dyżurów konsularnych – ich terminy w różnych włoskich miastach możesz sprawdzić na tej stronie: http://www.rzym.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/dyzury_konsularne/

 

Zdecydowany na wyjazd do Włoch? Teraz czas na przygotowania, rezerwacje, pakowanie walizek i  zakup polisy podróżnej. Udanych wakacji :)


Źródła:

Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x