Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Ponad 16 mln Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje. 4,2 mln Polaków wyjedzie za granicę, a ponad 12 mln osób spędzi je w kraju. A Ty jak spędzisz wakacje? Jeśli jedziesz za granicę, przeczytaj co należy zrobić, by Twój wyjazd był udany.


Gdzie Polacy pojadą na wakacje?

Gdzie Polacy pojadą na wakacje

Na letnie wakacje w 2017 roku wyjedzie 16,5 miliona Polaków - wynika z badania ośrodka badawczego Ipsos na zlecenie Mondial Assistance (przeprowadzonego w maju 2017 roku, N=2000). Aż 74%  planujących urlop spędzi go w Polsce, a pozostałe 26%, czyli 4,2 mln Polaków, wybierze wczasy za granicą. 

Z badania na zlecenie Mondial Assistance wynika, że w tym roku największą popularnością podczas wakacji będą cieszyły się kraje takie jak Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie oraz Chorwacja. Tuż za nimi, w rankingu najbardziej popularnych kierunków wakacyjnych uplasowały się Grecja i Włochy, a w dalszej kolejności nieco mniej oblegane Portugalia i Węgry. Z powodu zagrożenia atakami terrorystycznymi i niepewną sytuacją polityczną w niektórych krajach, jak Egipt i Turcja, spadło zainteresowanie ich odwiedzeniem przez Polaków i nie znajdziemy ich w zestawieniu 10 najczęściej wybieranych kierunków podróży zagranicznej.


Wakacje za granicą nie tylko w Europie

Wśród podróżnych na popularności zyskują także kierunki położone na innych kontynentach.  Na przykład  Tajlandia, Indonezja, Wietnam, Kuba czy Meksyk przestają być krajami, na których zwiedzenie mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Tańsze bilety i (zazwyczaj) niskie ceny na miejscu sprawiają, że coraz częściej zapuszczamy się w te regiony świata. Trzeba mieć jednak na uwadze, że tak daleka podróż wiąże się ze znacznie większymi przygotowaniami i dodatkowymi wydatkami.  

Zanim wyjedziesz na wczasy sprawdź:
 • W

  izy i paszport 

  -  czy potrzebna jest wiza do danego kraju, albo czy paszport musi mieć określony minimalny okres ważności liczony od daty przekroczenia granicy (np.  do Brazylii, Izraela, Malezji czy Indonezji paszport musi być ważny przez 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy);
 • Szczepienia przeciwko egzotycznym chorobom - należy z wyprzedzeniem zorientować się, które z nich są obowiązkowe, a które zalecane i skonsultować to z lekarzem. Do uzyskania odpowiedniej ochrony w przypadku niektórych szczepionek należy przyjąć kilka dawek szczepionki. Dlatego najlepiej rozpocząć szczepienia co najmniej na 6–8 tygodni przed wyjazdem.
 • Klimat kraju (np. pora monsunowa) oraz pogodę w danym okresie; 
 • Transport na miejscu (np. koszt taksówki z lotniska do hotelu, by uniknąć naciągania ze strony nieuczciwych kierowców);
 • Adres polskiego konsulatu (a w przypadku jego braku, konsulatu państwa będącego członkiem Unii Europejskiej), w którym otrzymamy pomoc w razie np. zgubienia dokumentów czy jeśli padniemy ofiarą kradzieży; Jeśli w danym kraju nie ma polskiego konsulatu, jego obowiązki przejmuje ambasada. W państwach, w których nie ma polskiej ambasady, zgłoś się do ambasady innego pobliskiego kraju.
 • Ubezpieczenie turystyczne - koszty leczenia za granicą potrafią niemiło zaskoczyć. Pobyt w szpitalu za dobę we Francji kosztuje od 600 do 1500 euro (tj. 2500 a 6300 zł), a w USA od 500 dolarów za dobę (od 1850 zł za dobę).  W Unii Europejskiej leczenie pokrywa nam karta EKUZ, choć nie wszystkie zabiegi. (Czytaj więcej jakie koszty pokryje karta EKUZ) Poza Europą gdybyśmy zachorowali, koszty leczenia ponosimy z własnej kieszeni. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z opłatami związanymi z pomocą medyczną i dopasowanie odpowiedniego ubezpieczenia Przeczytaj więcej na ten temat kosztów leczenia za granicą).
 • Finanse – np. karta kredytowa przyda się, gdyby pojawiły się niespodziewane wydatki;
 • Przydatne zwroty w lokalnym języku – jeśli chcemy spytać o najbliższą aptekę, dworzec, muzeum czy inne przydatne dla nas informacje – możemy zawsze wspomóc się internetowymi słownikami. Gorzej jeśli nie będziemy mieć dostępu do Internetu, ze względu na kosztowny transfer danych. Wtedy przydadzą się tradycyjne rozmówki, zwroty z przewodnika turystycznego lub po prostu wynotowane na kartce przydatne słówka.


Podróżowanie samochodem, czy samolotem?

Wybór środka transportu zależy głównie od tego, jak daleko jedziemy. Turyści, którzy zdecydowali się na wakacje w Polsce, w większości skorzystają z auta. Jeśli chodzi o wyjeżdżających za granicę, aż 57% z nich skorzysta z usług linii lotniczych – wynika z badania  Ipsos na zlecenie Mondial Assistance, a 27% z samochodu. 

Nic dziwnego, że samolot jest najchętniej wybierany w wyjazdach zagranicznych – jest to najszybszy sposób przemieszczania się.. Nie bez znaczenia są także atrakcyjne ceny biletów oferowane przez tanie linie lotnicze. Warto jednak pamiętać, że na lotniskach zdarzają się kradzieże. Poza tym bywa, że bagaż zostanie zagubiony lub uszkodzony. Dobrze więc jest zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje także ubezpieczenie bagażu. Szczególnie jeśli do walizki zapakowałeś wartościowe rzeczy, np. laptop, aparat fotograficzny, tablet.

Także podróż własnym samochodem ma spore plusy. Jest to przede wszystkim mobilność i bycie niezależnym od miejscowej komunikacji. Niestety czasem ta wygoda może wiązać się też z niemiłymi przygodami. Awaria samochodu czy stłuczka mogą skutecznie popsuć wyjazd, dlatego tak ważne jest, aby wcześniej pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia samochodu, które będzie działało za granicą. Dzięki niemu w przypadku uszkodzenia auta wszystkim zajmie się firma ubezpieczeniowa, otrzymamy samochód zastępczy i nie poniesiemy kosztów np. holowania. 
Jeśli planujemy wypożyczenie samochodu na miejscu, warto pomyśleć o ubezpieczeniu udział własnego w wypożyczanym samochodzie. W UNIQA takie ubezpieczenie wybiera się jako dodatkowy zakres do polisy turystycznej Radość Odkrywania. Dzięki ubezpieczeniu udziału własnego w wypożyczonym samochodzie, zabezpieczamy się od konieczności poniesienia kosztów związanych z naprawą samochodu, jeśli zdarzy się wypadek komunikacyjny za granicą.
Dokładniejsze informacje o ubezpieczeniach komunikacyjnych na wyjazd zagraniczny (OC, AC, Assistance) znajdziesz na naszej stronie.


Wakacje na własną rękę, czy z biurem podróży?

Wyjazdy na wlasną rękę za granicę

Ponad połowa Polaków sama woli organizować swoje wakacje za granicą. 

Jako główne powody takiej decyzji ankietowani podają lepsze dopasowanie aktywności urlopowych do potrzeb, niezależność oraz możliwość decydowania o własnym czasie. Jednym z ważniejszych czynników, które wpłynęły na ich wybór, jest też cena. Nie muszą płacić marży pośrednikom i sami szukają najtańszych opcji. Samodzielne załatwianie wszystkich spraw związanych z wyjazdem jest jednak czasochłonne. 

I dlatego, jak wynika z badania, aż 73% zwolenników biur podróży wymienia brak formalności i problemów jako największy atut wakacji zorganizowanych. Co ciekawe, zarówno organizujący wyjazdy samodzielnie, jak również wyjeżdżający z biurem podróży, mają podobne obawy związane z wyjazdem zagranicznym. Są to przede wszystkim obawy związane z  atakami terrorystycznymi i zamieszkami oraz strach przed problemami zdrowotnymi. Ci, którzy wyjeżdżają na własną rękę, boją się dodatkowo nieprzewidzianych sytuacji i awarii. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje nieprzewidziane koszty i zapewni pomoc w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Ważne jednak by każdy dokładnie przeanalizował, co zawiera polisa turystyczna.  Zakres usług w ramach  polis oferowanych przez biura podróży bywa mocno ograniczony.


Ubezpieczenia turystyczne wybierane przez Polaków

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje

Dobra informacja jest taka, że  świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie i coraz chętniej kupujemy polisę na wakacje.

W 2017 roku aż 73% Polaków wyjeżdżających za granicę planuje zakup ubezpieczenia podróżnego – wynika z badania Ipsos. Jeszcze pięć lat wcześniej odsetek ten sięgał 58%. Często zdajemy sobie sprawę z niebezpieczeństw i nieszczęśliwych wypadków, które mogą się nam zdarzyć podczas wakacji i ich konsekwencji (również finansowych). Pewnych rzeczy nie możemy jednak uniknąć, ale dzięki ubezpieczeniu otrzymamy niezbędne wsparcie i pomoc. Cena polisy turystycznej zaczyna się od kilkudziesięciu złotych od osoby, w zależności od tego co obejmuje. Porównując ten wydatek z kosztem wycieczki czy możliwych kosztów opieki medycznej lub transportu do kraju, nie wydaje się to dużą kwotą. 

Przed wykupieniem ubezpieczenia turystycznego należy sprawdzić, co ona obejmuje – często jest tak, że w niektórych towarzystwach ubezpieczeń polisa nie uwzględnia opieki medycznej związanej z zaostrzeniem choroby przewlekłej. Są jednak dobre praktyki na rynku, tak jak w przypadku UNIQA, ubezpieczenie turystyczne ma w standardzie zaostrzenie chorób przewlekłych. Więcej w artykule: Na co zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie turystyczne.


Karta EKUZ – czy wystarczy nam w przypadku problemów zdrowotnych?


Przed wyjazdem do krajów UE (lub Norwegii, Islandii i Lichtensteinu), dobrze jest też wyrobić dla siebie i najbliższych EKUZ – Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Może to zrobić każdy, pod warunkiem, że jest ubezpieczony w NFZ. Obejmuje ona wyłącznie publiczną służbę zdrowia, która różni się w zależności od państwa, co znaczy że koszty niektórych usług, prywatnej opieki lekarskiej lub transportu do kraju poniesiemy sami – czytaj więcej o karcie EKUZ tutaj. Podobnie jak w przypadku kosztów leczenia w bardziej odległych regionach świata, to również w Europie dobrze jest być zorientowanym w cenach świadczeń medycznych w miejscu, do którego się wybieramy. Na przykład w Hiszpanii pomimo posiadania karty EKUZ, za wizytę w przychodni i Izbie przyjęć trzeba zapłacić opłatę administracyjną ok. 20 euro. Dla porównania w Bułgarii EKUZ nie pokryje kosztów akcji z udziałem górskiego pogotowia ratunkowego.

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy do Hiszpanii czy na wycieczkę po dżungli w Ameryce Południowej, musimy posiadać podstawową wiedzę na temat miejsca, w którym spędzimy czas. 


Przeczytaj artykuły ze wskazówkami dotyczącymi podróżowania po Europie

Planujesz podróż po Europie samochodem?

Jakie ubezpieczenie dla samochodu - czy OC czy Zielona Karta?

EKUZ, a ubezpieczenie turystyczne

W tych krajach EKUZ nie wystarczy


Wyjeżdżasz do jednego z poniższych krajów? Praktyczne porady znajdziesz w artykułach:

Hiszpania - poradnik turystyczny

Chorwacja - poradnik turystyczny

Włochy - poradnik turystyczny

Grecja - poradnik turystyczny

Węgry - poradnik turystyczny

Portugalia - poradnik turystyczny

Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x