Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Z badań „Polak jedzie na wakacje”, przeprowadzonych na zlecenie firmy Kongsberg Automotive, aż 60% planujących wyjazd na tegoroczny urlop wybierze jako środek transportu samochód. Dla podróżujących autem, szczególnie tych wyjeżdżających za granicę, podpowiadamy jakie wybrać odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne, by w razie awarii nie mieć kłopotu.


Przed wyjazdem musisz zadbać o kilka kwestii związanych z Twoim samochodem:

Sprawdź ważność wszystkich dokumentów pojazdu tj.: badanie okresowe pojazdu, w tym instalacji gazowej; Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę to podstawa, warto zwrócić uwagę, czy polisa obowiązkowego ubezpieczenia OC  dla Twojego auta została opłacona w całości i czy nie skończy się okres jej ważności akurat podczas podróży zagranicznej. Jeżeli polisa nie została opłacona, to nie przedłuży się na kolejne 12 miesięcy i pozostaniesz bez ochrony.

1. Czy potrzebujesz Zielonej Karty?

Przejeżdżając przez kraje należące do UE Twoje OC zadziała za granicą, jednak w pozostałych krajach europejskich będziesz potrzebować dodatkowo Zielonej Karty. Jest to międzynarodowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody wyrządzone poza granicami kraju rejestracji pojazdu. Wjeżdżając do państw: Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Maroko, Mołdawii, Macedonii, Rosji, Turcji i Ukrainy musisz mieć ważny certyfikat Zielonej Karty. Przy wjeździe na terytorium Kosowa, dodatkowo będziesz musiał wykupić ubezpieczenie OC graniczne, które kosztuje ok. 30 EUR (126 PLN) na minimalny okres 15 dni.

Jak działa Zielona Karta?

Zielona Karta działa w ten sam sposób, jak ubezpieczenie OC. Towarzystwo ubezpieczeń, które ją wydało, przejmuje odpowiedzialność cywilną w zakresie pokrycia kosztów szkody. Maksymalna wysokość odpowiedzialności to suma gwarancyjna określona przepisami ustawy.

Czy Zielona Karta jest odpłatna?

Posiadając ubezpieczenie OC komunikacyjne, możesz zgłosić się do swojego ubezpieczyciela i poprosić o wydanie Zielonej Karty. Jeśli masz ubezpieczenie OC w UNIQA nie zapłacisz za jej wydanie, z wyłączeniem kilku państw w których Zielona Karta jest odpłatna i są to: Azerbejdżan, Iran, Izrael, Maroko, Rosja, Tunezja, Turcja.

Okres ubezpieczenia Zielonej Karty nie może być krótszy niż 15 dni i dłuższy niż data końca polisy OC.

2. Wykonaj wakacyjny przegląd auta

Przegląd techniczny auta pozwoli Ci w dużej mierze zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii uniemożliwiającej dalszą podróż. Na pewno warto sprawdzić wszelkie systemy mające wpływ na bezpieczeństwo pojazdu tj. układ hamulcowy, oświetlenie, wycieraczki, zawieszenie, odpowiedni stan ogumienia (w tym koło zapasowe lub zestaw naprawczy) i poziom płynów eksploatacyjnych.

Podróże wakacyjne cechują się dużymi odległościami podczas, których nasze auta narażone są na wysokie temperatury – awaria układu chłodzenia silnika, to jedna z najczęstszych przyczyn „wakacyjnych” awarii.

3. Wybierz odpowiedni zakres ubezpieczenia dla samochodu

Na wyjazd zagraniczny zdecydowanie warto wykupić ubezpieczenie autocasco i assistance z odpowiednim zakresem ochrony.

Autocasco

W przypadku autocasco wymagany jest zakres na Europę, najlepiej w wariancie all risk (od wszystkich ryzyk), dlatego zanim wyjedziesz upewnij się jaki masz zakres ochrony.

Assistance

Przed wyjazdem sprawdź czy masz assistance, a jeśli tak, to jaki jest jego zakres. Do polisy OC często dodawany jest bezpłatnie mini assistance. Jendak w przypadku podróży zagranicznej samo OC z Zieloną kartą i mini assistance mogą nie wystarczyć, ponieważ ostatnie z wymienionych działa tylko w Polsce i w bardzo ograniczonej wersji. Dlatego absolutne minimum w zakresie ubezpieczenia assistance na Europę, to w przypadku oferty UNIQA - wariant Komfort Plus lub Premium. Pomoc w ramach tych pakietów obejmuje holowanie do najbliższej stacji obsługi (dla zdarzeń dotyczących awarii). Najszerszy zakres ochrony dostępny jest w ramach wariantu VIP Plus. Tutaj oprócz wynajmu auta zastępczego po zdarzeniu w wyniku awarii, wypadku lub kradzieży, przysługuje również holowanie auta do miejsca zamieszkania, jeśli zdarzenie nastąpiło w odległości do 200 km od granicy RP.

Jeśli nie posiadasz odpowiedniego wariantu ubezpieczenia assistance na Europę, możesz je zakupić przed podróżą. Możesz je zawrzeć jako opcja dodatkowa do ubezpieczenia AC.  Do polisy OC w UNIQA możesz dokupić jedynie wariant assistance Komfort Plus.

Czy assistance można zakupić tylko na czas wyjazdu?

W UNIQA nie ma możliwości zakupienia assistance tylko na kilka dni. Po zakupieniu assistance ochrona będzie działała do czasu zakończenia ochrony z polisy autocasco. Dzięki temu, będziesz mógł korzystać z pomocy dla swojego auta, także po powrocie do kraju.

4. Dlaczego ubezpieczenie auta jest tak ważne na wyjazd zagraniczny?

Brak ważnej polisy OC lub Zielonej Karty może skutkować karami finansowymi, odholowaniem Twojego pojazdu przez odpowiednie służby, a w przypadku szkody bardzo poważnymi kłopotami finansowymi, szczególnie, jeżeli do wypadku dojdzie z Twojej winy. Wycena szkody wyrządzonej osobom trzecim na terenie krajów UE jest często wyższa niż wycena szkody w Polsce i wynosi średnio kilka tysięcy euro w przypadku uszkodzenia mienia. W sytuacji utraty zdrowia lub życia osób poszkodowanych, wysokość świadczeń jest wyższa kilkunastokrotnie, do wysokości sum gwarancyjnych wynikających z ustawy. Warto zadbać o to przed wyjazdem – jeżeli zorientujesz się w trakcie podróży o braku ważnej polisy, ubezpieczenie OC samochodu za granicą może być niemożliwe.

W przypadku awarii na drodze, bez posiadania ubezpieczenia assistance, z własnej kieszeni poniesiesz wszelkie koszty związane m.in. z usprawnieniem auta na miejscu czy holowaniem pojazdu do najbliższego warsztatu.

Posiadanie ubezpieczenia autocasco, zapewni Ci pokrycie kosztów związanych z uszkodzeniem auta w wyniku żywiołów (np. grad czy spadająca gałąź podczas wichury), stłuczką z innymi pojazdami z Twojej winy lub kradzieżą samochodu.Pani z tabletem

Wakacyjny poradnik


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Para leżąca na ziemi i obserwująca niebo

Radość Odkrywania

  • Ubezpieczenie turystyczne
  • NNW, ubezpieczenie bagażu i sprzętu podróżnego
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x