Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Gdzie najczęściej jeżdżą Polacy na narty?

  Liczba Polaków, którzy przynajmniej raz do roku wyjeżdżają na narty lub snowboard szacowana jest nawet na 2 miliony osób. Dziesiątki tysięcy spośród nich spędza właśnie pierwszy w tym roku urlop w górach, a kolejne rzesze narciarzy planują już szusowanie w kraju lub za granicą.

  Polacy najczęściej wyjeżdżają na narty w Polsce, ale dużą popularnością cieszą się także ośrodki zagraniczne, głównie w Czechach i na Słowacji, oraz w austriackich Alpach (gdzie liczba polskich narciarzy podwoiła się w ostatniej dekadzie) i we Włoszech, szczególnie modnych w ostatnich latach. Według badań przeprowadzonych przez Beeline Research&Consulting, rodzimi narciarze na wyjazd weekendowy w góry wydają średnio od 250 do 750 zł, a tygodniowy wypad na stok kosztuje ich między 1000 a 1500 zł. Przy czym niemalże 1/4 ankietowanych przyznaje, że na uprawianie sportów zimowych jest skłonna wydać nawet 2500 zł.

  Jednym z wydatków, na którym narciarz nie powinien oszczędzać, jest polisa narciarska rozszerzona o pakiet assistance i ubezpieczenie OC. Jej brak może okazać się bowiem bardzo dotkliwy dla stanu finansów, jeśli dojdzie do wypadku na stoku. Narty i snowboard to bowiem dyscypliny dające masę przyjemności, ale też bardzo urazowe.

 2. Jaki powinien być zakres polisy dla narciarza?

  Przy wyborze polisy ubezpieczeniowej należy zdecydować, jaki ma być jej zakres i suma ubezpieczenia. Najczęściej narciarze i snowboardziści decydują się na polisę z kosztami leczenia w wysokości 200 000 zł (dane: UNIQA). 
  Polisa podróżna musi oczywiście zapewnić pokrycie kosztów leczenia i usług assistance za granicą m.in. hospitalizacji, leczenia ambulatoryjnego, akcji ratunkowej na stoku np. z użyciem helikoptera, transportu medycznego do szpitalu oraz transportu medycznego do Polski. 

  Usługa Assistance nie zawsze ujęta jest w podstawowym zakresie ubezpieczenia. Są też zazwyczaj różne warianty tej usługi – jej zakres może obejmować węższy jak i szerszy zakres, a także kwoty, jakie ubezpieczyciel pokryje mogą być różne w zależności od wariantu Assistance.

 3. Czy assistance się przydaje?

  Assistance oznacza wsparcie ze strony ubezpieczyciela dla ubezpieczonego na wypadek wystąpienia sytuacji, które trudno jest przewidzieć. Z jednej strony, mogą to być „mniej kosztowne” sprawy jak zorganizowanie podróży i noclegu dla osoby towarzyszącej poszkodowanemu, pomoc tłumacza i wsparcie prawnika na miejscu, porada jak zachować się w przypadku utraty kart kredytowych, a nawet wykonanie blokady kart w banku na życzenie klienta. Z drugiej strony, w ramach Assistance są bardzo kosztowne świadczenia jak np. koszty akcji ratowniczej czy transport do szpitala. Koszt akcji z wykorzystaniem helikoptera w Alpach to średnio 50 tys. zł, ale czasem to koszt nawet powyżej 100 tys. zł.
  Z uwagi na to, że okoliczności, w których pakiet Assistance może okazać się nieodzowny, jest bardzo wiele, towarzystwa ubezpieczeniowe rekomendują, aby przy zakupie polisy narciarskiej rozszerzonej o Assistance, usługę tę wybierać zawsze w opcji Maxi, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne usługi pomocy, jakie mogą być potrzebne w przypadku zdarzenia za granicą.


 4. Ubezpieczenie narciarskie koniecznie z OC

  Zaleca się, aby każdy narciarz czy snowboardzista miał ochronę OC, czyli od Odpowiedzialności Cywilnej. Przenosi ona na towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiedzialność finansową w sytuacji, gdy ubezpieczony spowoduje uraz fizyczny lub uszkodzi sprzęt narciarski osoby trzeciej (np. w wyniku zderzenia z innym narciarzem na stoku). Wysokość narciarskiego OC powinna wynosić przynajmniej 100 tys. zł w przypadku wyjazdu do europejskich kurortów górskich i dwukrotnie więcej, jeśli ubezpieczony zamierza szusować np. w USA.
  Ryzyko zderzenia na stoku z innym narciarzem nie jest małe, dlatego też o ubezpieczeniu OC nie można zapomnieć. Bo gdyby doszło do zderzenia i narciarz wyrządziliby innej osobie krzywdę, mogłaby ona wystąpić z roszczeniem finansowym na pokrycie szkody (np. zadośćuczynienie, opłacenie kosztów rehabilitacji, itp.). Podajemy trzy przykłady z życia wzięte, które spotkały polskich narciarzy (dane Mondial Assistance, 2015/2016):
  1) Włochy, roszczenie poszkodowanego: 37 110,27 EUR
  • 22 417,30 EUR - odszkodowanie  za spowodowanie uszczerbku na zdrowiu
  • 11 208,65 EUR - odszkodowanie za straty moralne
  • 3484,32 EUR - odszkodowanie za niezdolność do pracy
  2) Austria, roszczenie poszkodowanego Niemca za złamanie obu rąk 17 799 EUR
  • 2100 EUR przedstawione rachunki, niewykorzystany urlop, dojazdy na rehabilitację itp.
  • 12000 EUR zadośćuczynienie
  • 3669,35 EUR - pomoc w domu
  3) Austria, roszczenie poszkodowanej Holenderki za pękniecie więzadła i uszkodzenie łękotki - 16 276,56 EUR (zwrot kosztów leczenia i wypłaty odszkodowania)

 5. Jakie inne opcje przy polisie warto rozważyć?

  Natomiast ubezpieczenie NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków zapewni ubezpieczonemu lub osobom przezeń uposażonym świadczenie finansowe w sytuacji, gdy wypadek na stoku zakończy się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub śmiercią właściciela polisy. Nawet za złamany palec towarzystwo ubezpieczeń wypłaci pieniądze poszkodowanemu. Warto też pomyśleć o rozszerzeniu polisy narciarskiej o ubezpieczenie sprzętu narciarskiego, w sytuacji gdy narciarz lub snowboardzista udaje się w góry z własnym, a nie wypożyczanym na miejscu. 

 6. EKUZ czy polisa turystyczna? A może obie opcje?

  Każdy z nas opłacający składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne może korzystać z karty EKUZ. Dzięki niej  zostaną pokryte koszty leczenia za granicą, jednakże nie daje ona pełnego zabezpieczenia finansowego. Dlaczego? Obejmuje bowiem tylko refundowane usługi medyczne w kraju pobytu, świadczone przez państwowe placówki ochrony zdrowia. Oznacza to, że jeśli zabieg  nie podlega refundacji lub w kurorcie działa tylko prywatna przychodnia, narciarz będzie musiał pokryć koszty leczenia z własnych środków. Dodatkowo EKUZ nie obejmuje opłat związanych z transportem chorego do kraju, przeprowadzeniem akcji ratunkowej w górach oraz nie gwarantuje ubezpieczenia OC czy od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Taki zakres ubezpieczenia daje tylko turystyczna polisa narciarska. O tym, że nie należy z niej rezygnować, niech świadczą duże koszty leczenia za granicą. Przykładowo, średni koszt załamania nogi na stoku w Alpach wynosi około 40 tys. zł.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x