Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Wracamy do domu, a na miejscu zastajemy… otwarte drzwi. Najbardziej prawdopodobny scenariusz – właśnie padliśmy ofiarą włamana. Jak się w takiej sytuacji zachować? Co zrobić, by nie doznać krzywdy ze strony agresywnego włamywacza?

Przede wszystkim zachowaj ostrożność!

Jeśli po powrocie do domu zauważymy, że frontowe drzwi są otwarte, nie podejmujmy pochopnych ruchów. Oczywiście, trudno jest zachować spokój w trakcie włamania do domu, jednak od opanowania zależeć będzie nasze bezpieczeństwo. Najpierw spróbujmy ustalić, czy złodzieje wciąż są w naszym mieszkaniu. Dlatego w takiej sytuacji najlepiej wycofać się, zadzwonić na policję oraz poprosić o pomoc sąsiadów.

Jeżeli włamywacze wciąż są w środku, nie podejmujmy pochopnych działań. Przede wszystkim nie starajmy się ich spłoszyć. Najlepiej oddalić się i nie dać złodziejom poznać, że zostali wykryci. Szybki telefon na policję może pomóc w uchwyceniu sprawców jeszcze zanim zdążą uciec. 

Gdy wchodzimy do mieszkania

Gdy już upewnimy się, że w mieszkaniu nikogo nie ma, możemy wejść do środka. Zanim jednak rzucimy się do sprawdzania, które cenne przedmioty zostały skradzione, poczekajmy na przyjazd funkcjonariuszy policji. Przede wszystkim powinni oni dokonać oględzin mieszkania – na miejscu mogą znajdować się ślady obecności włamywaczy. Dopiero później możemy zabrać się za porządkowanie mieszkania. Przede wszystkim upewnijmy się, co zginęło, starajmy się jak najdokładniej opisać skradzione przedmioty.   

Skontaktuj się z ubezpieczycielem

Następnym krokiem w przypadku włamania do mieszkania powinno być nawiązanie kontaktu z ubezpieczycielem. Od zakresu wykupionej polisy będzie zależeć to, czy w sytuacji kradzieży będziemy mogli spodziewać się odszkodowania. Przede wszystkim warto objąć ochroną najcenniejsze przedmioty – biżuteria, elektronika itp. Jeżeli wśród skradzionych rzeczy są karty kredytowe, skontaktujmy się z bankiem w celu zablokowania kont. Tak samo należy postąpić w przypadku skradzionych telefonów komórkowych. Niestety, część z utraconych przedmiotów, nawet mimo uchwycenia sprawców nie wraca już do właścicieli. Warto więc ubezpieczyć ruchomości, by uzyskać odpowiednią rekompensatę finansową.   

Zabezpiecz się na wypadek kolejnych włamań

Jak zabezpieczyć się przed kolejnym włamaniem do mieszkania? Jeśli nie byliśmy na to przygotowanie wcześniej, warto rozszerzyć zakres polisy ubezpieczeniowej i objąć nią także ruchomości znajdujące się w lokalu. Jeżeli włamywacze uszkodzili drzwi lub okna, najlepiej zastąpić je modelami antywłamaniowymi. Dodatkowym zabezpieczeniem może być też montaż monitoringu lub systemu alarmowego. Warto także poprosić o pomoc sąsiadów. Ich czujność podczas naszej nieobecności może okazać się nieoceniona, a zwiększone zainteresowanie lokatorów z sąsiednich mieszkań może zniechęcić potencjalnych włamywaczy. 


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
  • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x