Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

przeczytaj
W Polsce w 2016 roku aż 20% interwencji Państwowej Straży Pożarnej dotyczyło szkód związanych z wiatrami i huraganami. Ostatnio, 5 października, nad krajem przeszedł bardzo silny wiatr, który wiał z prędkością nawet 140km/h, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 13 województw. Orkan Ksawery – bo o nim mowa, pozostawił po sobie prawie 2000 uszkodzonych budynków, w tym połowa z nich to budynki mieszkalne. W ciągu trzech dni, pomiędzy 5 a 7 października, strażacy interweniowali w Polsce ponad 20 000 razy w związku z silnymi wichurami związanymi z orkanem. 

Z czego pokryć ogromne szkody?

Szkody dotyczące mieszkań to nie tylko pozrywane i uszkodzone dachy ale również uszkodzone elewacje domu czy zalania spowodowane ulewami, które często towarzyszom wichurom. Kto Ci pomoże w tak trudnej i kryzysowej sytuacji? Czy masz środki, aby odbudować, odnowić odkupić to, co uległo zniszczeniu? Kilkaset a nawet kilka lub kilkadziesiąt tysięcy złotych? 
Ubezpieczenie mieszkania jest właśnie po to, aby zapewnić Ci pomoc finansową w razie tego typu nieprzyjemnych sytuacji, a polisa to wydatek tylko kilkuset złotych rocznie. To niewiele w porównaniu z tym, jaką wartość ma Twój dom i ile pieniędzy będziesz musiał włożyć w to, aby doprowadzić go do stanu sprzed szkody.

Co powinna objąć polisa ubezpieczenia mieszkania, aby w pełni pokryła szkody związane z wiatrem czy deszczem?

  • W pierwszej kolejności zwróć uwagę na definicje zdarzeń losowych, od których się ubezpieczasz. Niektóre towarzystwa precyzują w nich na przykład siłę wiatru, od której uzależniają wypłatę odszkodowania. W większości minimalnym progiem jest 17,5 m/s (63 km/h). 
  • Następnie zapoznaj się z zakresem ubezpieczenia oraz limitami. W podstawowym zakresie ubezpieczenia nie zawsze znajdzie się ochrona od wiatru, powodzi czy zalania, dlatego warto się upewnić, że takie ryzyka również będą na polisie, a odpowiedzialność od nich może wynieść nawet do 100% sumy ubezpieczenia.
  • Ochroną ubezpieczeniową należy objąć zarówno mury domu, elementy stałe jak i przedmioty ruchome, a jeśli w obrębie gospodarstwa domowego znajdują się również inne budynki, takie jak na przykład garaż, to one także powinny znaleźć się na polisie. Zerwany dach, zerwane rynny, zalane mieszkanie czy zniszczone ogrodzenie to nie lada wyzwanie finansowe, które bez pomocy ubezpieczenia ciężko może być udźwignąć. 

Jestem świadom zagrożeń, więc korzystam z ubezpieczeń

Znam osobę, która rozpoczęła budowę domu i uznała, że na samym początku prac nie będzie kupowała ubezpieczenia, bo nie ma co ubezpieczać. Raptem ledwo fundamenty. Budowa szła powoli, ale dobrze, na tyle dobrze, że ani mój znajomy ani jego ojciec i teść, z którymi budował dom, nie sądzili, że może stać się coś złego i pomysł z zawarciem ubezpieczenia domu w budowie był przekładany ciągle na później. Niestety w pewnym momencie nastąpiło pogorszenie pogody. Mój znajomy mógłby w ostatniej chwili jeszcze zawrzeć ubezpieczenie, ale nie zrobił tego i przyszło mu się zmierzyć ze szkodami jakie wywołał silny wiatr i nawałnica. Popękane ściany, zerwany dach, zniszczone materiały budowlane… ich półroczna praca prawie w całości została zniweczona w jeden wieczór. 

Panowie byli jednocześnie zrozpaczeni i wściekli, bo gdyby ubezpieczyli swoją budowę od zdarzeń losowych, wtedy ubezpieczyciel wypłaciłby im odszkodowanie za poniesione szkody. Nie tylko za dom w budowie, ale także za zniszczone materiały. A w sytuacji, w której się znaleźli pozostali bez wsparcia. Pieniądze z oszczędności, które przeznaczone były na dom właściwie przepadły. Skończyło się tak, że mój kolega musiał zaciągnąć kredyt, aby można było naprawić szkody wyrządzone przez złą pogodę i rozpocząć budowę w zasadzie od początku. Jego przykra sytuacja powinna być nauczką dla innych. Zawsze warto ubezpieczyć mieszkanie lub dom, bo gdy w końcu spadnie na Ciebie jakieś  nieszczęście to dobrze mieć możliwość uzyskania wsparcia i pomocy. 

Zdarzyła się szkoda - jak działać krok po kroku? 

Jedną z rzeczy jakie należy zrobić przed kontaktem z ubezpieczycielem, to zabezpieczenie mienia przed dalszymi szkodami. Zniszczony dach należy przykryć plandeką, wodę z piwnicy wypompować. Zajmij się również zrobieniem zdjęć, dzięki którym udokumentujesz powstałe szkody. Warto mieć też zdjęcia sprzed zdarzenia. Zgłoszenia należy dokonać jak najszybciej, najlepiej w ciągu kilku dni. Do mniejszych szkód można zastosować procedurę bezpośredniej likwidacji szkody, która polega na tym, że poszkodowany szacuje rozmiar szkody i koszty związane z jej naprawą a ubezpieczyciel na podstawie zdjęć przyjmuje roszczenie. Do większych szkód, lub wydających się bardziej skomplikowanymi, potrzebne są oględziny rzeczoznawcy, który oceni ich rozmiar, sposób powstania i wszystko udokumentuje. Na podstawie tej wizyty zakład ubezpieczeń wyda opinię i wyceni wartość zniszczeń. 

Ubezpieczenie mieszkania - czy to wystarczy?

Ubezpieczenie mieszkania to nie wszystko, bo uzupełnieniem do polisy od zdarzeń losowych jest ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków, dzięki której ubezpieczony otrzyma wypłatę, gdy stanie mu się krzywda, na przykład w wyniku uderzenia przez przedmiot porwany przez wiatr, oraz odpowiedzialność cywilna, gdy zniszczone zostanie mienie osoby trzeciej – na przykład drzewo z Twojej posesji uszkodzi samochód sąsiada, oraz usługi assistance za pośrednictwem których ubezpieczyciel pomoże w drobniejszych, nieprzewidzianych zdarzeniach, na przykład pomoże zorganizować poszkodowanemu tymczasowe lokum w razie, gdy jego dom uległ zniszczeniu w wyniku np. nawałnicy i huraganu, lub zorganizuje wizytę oraz pokryje koszty wizyty elektryka czy hydraulika, którzy będą potrzebni, aby naprawić szkody. 

Polisa ubezpieczenia domu to komfort, wygoda i zabezpieczenie. W naszym klimacie coraz więcej jest silnych zjawisk pogodowych, które mogą prowadzić do zniszczeń. Nie warto liczyć na szczęście, warto móc powiedzieć „mam polisę – na szczęście”. 

Natalia rowerem po Europie

Natalia Tomtała

Z wykształcenia humanistka, a mimo to przez kilka lat pracowała w branży ubezpieczeniowej. Pracę tymczasowo porzuciła, bo zamarzyły jej się wakacje bez limitu. Teraz spełnia swoje marzenia i łapie oddech w rowerowej podróży dookoła Europy.

Pani z tabletem

Wybierz artykuł


Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

  • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
  • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowa ochrona auta
  • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x