Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ
 1. Ile mamy w Polsce pożarów i włamań do domów ?

  Dane Państwowej Straży Pożarnej mówią o ponad 25 tys. pożarów domów i mieszkań w 2015 roku. Był to trzeci rok z rzędu, gdy odnotowano wzrost liczby tych zdarzeń w stosunku do poprzednich 12 miesięcy. 

  Na policję zgłaszanych jest co roku ok. 100 tys. włamań do lokali mieszkaniowych. 

  Każdy chce czuć się bezpiecznie w swoich czterech kątach, ale nie zawsze uda się zapobiec zalaniu lub kradzieży. Można jednak uniknąć związanych z tym kosztów. Wszystko za sprawą odpowiedniego ubezpieczenia.

 2. Na jakie zdarzenia  warto się przygotować?

  Właściciele nieruchomości stają w obliczu różnych typów zdarzeń, które mogą zakończyć się szkodą dla ich domów lub mieszkań. Mogą to być sytuacje, gdy uszkodzeniu lub całkowitemu zniszczeniu ulegają mury i dach nieruchomości, a także elementy znajdujące się w jego wnętrzu. Mowa tu np. o pożarze, zalaniu lub o zerwaniu dachu na skutek gwałtownego zjawiska atmosferycznego (w rodzaju huraganu). Dość często dochodzi też do kradzieży z włamaniem, gdzie przez mieszkańców utracone są elementy wyposażenia (meble, sprzęt RTV i AGD, kosztowności), a uszkodzeniu ulegają okna lub drzwi, które sforsował włamywacz. 

 3. Niebezpieczne pożary

  Pożar lub dewastacja z powodu klęski żywiołowej to najbardziej dramatyczne przypadki; według statystyk straży pożarnej prywatne domy i mieszkania płonęły ponad 25 tysięcy razy w 2015 roku. Chociaż w 2015 roku stanowiły one 14 procent ogółu wszystkich interwencji straży pożarnej związanych z gaszeniem ognia, to jednak pożary domów i mieszkań generują największe straty materialne oraz pociągają za sobą najwięcej ofiar w ludziach. Spowodowane są najczęściej przez nieprawidłowo działające ogrzewanie, ale też przez nieuwagę domowników (pozostawienie niezgaszonych niedopałków papierosów lub żelazka podłączonego do prądu). 

 4. Zalanie mieszkania

  Zalanie mieszkania przez sąsiada nie niesie za sobą zagrożenia zdrowia i życia lokatorów, ale nadal wiąże się z kosztami usunięcia jego skutków – sufit i ściany trzeba najpierw osuszyć, a potem odmalować. Przyczynami zalań są m.in. pęknięta rura, przeciekające wężyki od pralek lub zmywarek, a także nieuwaga mieszkańców  (pozostawienie odkręconego kranu pod nieobecność lokatorów). 

 5. Zamiast płacić krocie za remont lepiej się ubezpieczyć

  Remont mieszkania zniszczonego przez pożar, zalanie lub klęskę żywiołową oznacza duży wydatek. Jeżeli właściciel nieruchomości zdecyduje się na wykupienie polisy ubezpieczeniowej, wówczas pokrycie kosztów usunięcia szkód przejdzie na towarzystwo ubezpieczeniowe. Innymi słowy, roczna opłata składki wynosząca np. 250 - 300 zł (zależnie od metrażu lokalu, całkowitej sumy ubezpieczenia i jego zakresu) pozwoli uniknąć wydatków sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

 6. Włamywacz jest sprytny, a okazja czyni złodzieja

  Wykrywalność kradzieży z włamaniem rośnie z roku na rok. W I kwartale ubiegłego roku policja zanotowała na tym polu wzrost rzędu 3 proc. w porównaniu z okresem styczeń – marzec 2015 roku. Włamania do domów i mieszkań wciąż jednak są zmorą polskich osiedli mieszkaniowych, chociaż ich liczba maleje. Najnowsze dane policji, podsumowujące rok 2015, wskazują, że do zdarzeń tych doszło ponad 94 tysięcy razy, czyli o 11 proc. mniej w porównaniu do roku wcześniejszego. Wciąż jednak nie ma dnia, aby funkcjonariusze organów ścigania w polskich miastach nie otrzymywali zgłoszenia o kradzieży mienia z prywatnej nieruchomości. Kradzione nie zawsze są sprzęty, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się oczywistym łupem złodziei. Rzecz jasna, telewizory, wieże stereo, laptopy i konsole do gier również znajdują się na celowniku włamywaczy. Równie często jednak kradną oni gotówkę i inne kosztowności. W przypadku włamania właściciel mieszkania może na zawsze stracić skradzione wyposażenie. Jeśli wykupił wcześniej polisę mieszkaniową o zakresie obejmującą kradzież z włamaniem, może on liczyć na odszkodowanie za skradzione urządzenia RTV i AGD oraz kosztowności. 

 7. Przed czym jeszcze zabezpiecza polisa na mieszkanie?

  Pożar, zalanie lub kradzież to nie jedyne sytuacje, w których ubezpieczenie mieszkania może uchronić właściciela mieszkania przed wysokimi kosztami. Do polisy można dodać także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Przed zawarciem umowy ubezpieczeniowej klient powinien sprawdzić w OWU listę zdarzeń, przed którymi ma chronić polisa. Oczywiście, im jest ona szersza, tym wyższa będzie składka polisy, ale dla własnego spokoju nie warto oszczędzać na składce, bo gdy dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia, może się okazać, że była to oszczędność złudna. Nie zawsze jednak będzie konieczne włączanie w zakres ochrony wszystkich nieprzewidzianych sytuacji np. powodzi, jeśli klient mieszka na terenie, w którym tego rodzaju ryzyko jest bardzo mało prawdopodobne. 

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x