Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

CO PODLEGA OCHRONIE?

Zdecydowaliście, że chcecie kupić sobie nowe mieszkanie. Gratulacje! Urządzanie własnego lokum to prawdziwa przyjemność. Zanim do tego dojdzie, musicie przejść przez bardzo wiele formalności związanych z zakupem nowego lokum. Poniżej kilka kwestii, na jakie koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed dokonaniem transakcji. Sprawdź i nie daj się zaskoczyć.

Od czego zacząć kupno mieszkania? Oceń wygląd budynku

Mówi się, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne i jest w tym sporo racji. To jak wygląda konkretny budynek na stronie wybranego przez Was dewelopera, nie oznacza wcale, że będzie tak wyglądał w rzeczywistości.

Zadbany trawnik, obecność małej architektury, czy ciekawy kolor elewacji domu potrafią zdziałać bardzo dużo. Dlatego przed zakupem oceń, czy rzeczywiście konkretny budynek spełnia ważne estetyczne wymogi. Zrób tak także wtedy, kiedy będzie to zakup z drugiej ręki. Kwestia ta ma ponadto niemały wpływ wtedy, kiedy kupujesz mieszkanie pod wynajem dla kogoś innego. Decyduje bowiem o atrakcyjności takiej nieruchomości. Kupno mieszkania – krok po kroku? Oto kolejne wskazówki!

Ogrzewanie – ważny element!

Zakup mieszkania to jeszcze nie wszystko, trzeba także pamiętać, że z jego utrzymaniem wiążą się też koszty eksploatacyjne. Z tego względu sprawdź, jaki typ ogrzewania znajduje się w tym budynku. Dowiedz się, czy będziesz obciążony kosztami eksploatacyjnymi związanymi z remontem pieca? A może do Twoich kosztów należeć będzie comiesięczny abonament za ogrzewanie miejskie?

Sąsiedztwo i sąsiedzi?

Jeżeli kupujesz lokal z rynku wtórnego, to koniecznie zapytaj dotychczasowego właściciela o pozostałych mieszkańców tego budynku. Czy są to ludzie starsi? A może rodziny z małymi dziećmi? Możesz też podjechać wieczorem pod taki budynek i sprawdzić, czy wówczas okolica prezentuje się równie bezpiecznie. Warto to ocenić, taka rzeczywistość później stanie się Waszą codziennością. Sprawdźcie też, czy w okolicy znajdują się ważne punkty, takie jak: apteka, poczta, paczkomaty, czy po prostu większe sklepy spożywcze.

Podejrzana cena? Zbyt niska lub zbyt wysoka

Znaleźliście mieszkanie, którego cena jest zaskakująco atrakcyjna? Czy nie jest to podejrzane? Oceńcie lokale znajdujące się blisko, w tej samej dzielnicy i mające podobny standard. Jaka jest tam średnia cena za metr kwadratowy lokalu? Czy zbliżona do tej, którą Wam zaproponowano? A może jest znacznie wyższa i suma summarum taki zakup będzie nieopłacalny?

Jak kupić mieszkanie i nie stracić? Zaświadczenie o stanie zameldowania

Jeżeli będziecie kolejnymi nabywcami lokalu, koniecznie zadbajcie o uzyskanie zaświadczenia o stanie zameldowania w tym mieszkaniu. Możecie o nie poprosić właściciela nieruchomości albo osobiście udać się do właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości gminy. Dowiedzcie się też czy wszyscy właściciele wyrazili zgodę na sprzedaż.

Kupno mieszkania – porady dla nowicjuszy. Kto jest właścicielem?

Tak naprawdę jest to podstawowa i najważniejsza informacja. To z nim albo z jego pełnomocnikiem dopełniamy formalności. W tym celu sprawdzamy księgę wieczystą, która została założona dla tego lokalu.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się specjalna przeglądarka takich numerów. W przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu (tutaj może, ale nie musi być prowadzona taka księga) można poprosić sprzedającego o zaświadczenie ze spółdzielni, w którym będzie zawarta taka informacja – to prawo kupującego.

Ogłoszenie – jak długo jest zamieszczone?

Oprócz tego sprawdź, od jak dawna zamieszczone jest ogłoszenie z ofertą sprzedaży mieszkania, którym jesteście zainteresowani. Zbyt długi okres może sugerować, że mieszkanie ma jakiś defekt. Istnieje duża szansa, że jest coś, co sprawiło, że inni klienci nie byli zainteresowani. Czy już wiesz – od czego zacząć kupno mieszkania?Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

  • Kompleksowe ubezpieczenie Twojego auta
  • OC, AC, Assistance, NNW, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej
Ojciec z synem na deskorolce

Aktywne Życie

  • Ubezpieczenie na życie dla osób aktywnych
  • Świadczenia w wyniku nieszczęśliwego wypadku
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x