Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Wakacje - ulubiony czas włamywaczy

  Letnie miesiące to czas, na który szczególnie mocno czekają nie tylko przyszli wczasowicze, ale także włamywacze. Aby po powrocie z wakacyjnych wojaży nie przeżyć przykrej niespodzianki w postaci splądrowanego mieszkania, trzeba je odpowiednio zabezpieczyć, a przede wszystkim – wykupić polisę.
  Blisko sto tysięcy osób – tyle osób co roku pada ofiarami włamań do mieszkań. W Polsce dochodzi do 260 kradzieży z włamaniem dziennie (dane: Policja, Rok 2015 Bardziej Bezpieczny). Statystyki policyjne dowodzą, że przestępstw tego typu jest dziś, co prawda mniej, niż jeszcze dekadę temu, jednakże ich wykrywalność nadal wynosi tylko ok. 30-33 proc., a więc jest stosunkowo niewysoka. Znaczna część kradzieży z włamaniem przypada na okres wakacyjny: koniec czerwca, lipiec i sierpień oraz połowa września to dla włamywaczy wręcz złote żniwa. Czy to oznacza, że powinniśmy porzucić wakacyjne plany w obawie przed włamywaczami? W żadnym wypadku, ale trzeba najpierw odpowiednio zabezpieczyć nasze cztery kąty przed wyjazdem na urlop!

 2. Nie ułatwiaj życia złodziejowi!

  • Przed wyjazdem na wakacje należy dokładnie zamknąć wszystkie drzwi i okna;
  • Zabezpieczenia antywłamaniowe drzwi wejściowych mogą skutecznie utrudnić włamywaczom próby dostania się do pustego mieszkania.

  Nie da się zaprzeczyć, że wiele włamań do mieszkań w okresie wakacyjnym zdarza się z powodu zaniedbań samych lokatorów,  którzy w ferworze przedurlopowej gorączki zapominają o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Aż 80 proc. włamań do mieszkań zdarza się, ponieważ złodziejom udało się wyłamać niedomknięte właściwe okno, którego właściciele mieszkania albo zapomnieli zamknąć, albo celowo pozostawili częściowo rozwarte, by mieszkanie się wietrzyło. Bywa, że pośpiech przed wyjazdem kończy się niezakluczeniem wszystkich zamków w drzwiach, a zdarza się, że i żadnego. Powyższe to przykłady zapraszania złodzieja do siebie, a kolejnym jest trzymanie zapasowego klucza pod wycieraczką – to miejsce, pod które od razu zajrzy nawet początkujący w przestępczym fachu. 

 3. Pamiętaj o zabezpieczeniach antywłamaniowych

  Przed wyjazdem wakacyjnym, szczególnie takim, który potrwa dłużej, warto zainwestować w antywłamaniowe drzwi i okna, te ostatnie wzmocnione zabezpieczającymi roletami (przynajmniej na parterze). Im wyższej jakości będą drzwi przeciwwłamaniowe, tym większe problemy sprawią włamywaczom. Nie istnieją dziś takie zabezpieczenia drzwi, których złodzieje w końcu nie sforsują, ale jeżeli będzie to trwać za długo, wtedy odstąpią. Zamki w drzwiach muszą być wytrzymałe i odporne na próby rozwiercenia. To samo dotyczy okien. Wydatek związany z montażem nowych drzwi i okien przed urlopem może być spory, ale ponosi się go raz na kilka lat, a poza tym może ochronić przed stratami materialnymi o znacznie wyższej wartości. Przed wyjazdem warto odnowić więzi sąsiedzkie, szczególnie jeśli mieszkamy w budynku wielolokalowym. Sąsiad, który raz na jakiś czas rzuci okiem na nasze mieszkanie, może skutecznie odstraszyć potencjalnych włamywaczy. 

 4. Roztargnienie może być kosztowne

  Zalanie mieszkania lub pożar mieszkania to inne nieszczęśliwe zdarzenia, które mogą przydarzyć się, gdy lokatorzy przebywają na wakacjach. Przyczyn tych zdarzeń może być wiele – z mieszanki roztargnienia i tzw. złośliwości rzeczy martwych, a także z powodu żywiołów (np. burz, które coraz częściej powodują dotkliwe straty).  
  Pożar lub zalanie mieszkania może zacząć się w naszym mieszkaniu i przenieść się na mieszkanie sąsiada lub w odwrotnej konfiguracji. Jeżeli przed wyjazdem na urlop zapomnieliśmy zakręcić zawory wody, a akurat pod naszą nieobecność dojdzie do przecieku, wówczas zalejemy sąsiadów piętro niżej. Jeszcze gorszy w skutkach będzie pożar, przy czym wcale nie musi chodzić od razu o strawienie mieszkania przez ogień. Równie opłakane skutki może mieć zalanie lokalu podczas akcji gaśniczej, gdy palić będzie się lokal na wyższym piętrze. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych sytuacji można zmniejszyć. Wystarczy tylko pamiętać, aby przed wyjazdem na wakacyjne wojaże pamiętać o zakręceniu zaworów wody i gazu oraz o odłączeniu bezpieczników. Trzeba też upewnić się, że lodówka jest szczelnie zamknięta, bo w przeciwnym razie dojdzie do rozmrożenia, a to może też zakończyć się zalaniem. 

 5. Ubezpieczenie mieszkania równa się brak stresu w trakcie urlopu

  Przed wyjazdem na wakacje konieczne trzeba wykupić lub prolongować ubezpieczenie mieszkania;
  Polisa pozwoli zabezpieczyć się przed większością zdarzeń niekorzystnych w skutkach, które mogą wystąpić pod naszą nieobecność.
  Inwestycja w zabezpieczenia antywłamaniowe, dokładne sprawdzenie, czy woda i gaz są zakręcone, oraz skorzystanie z „monitoringu sąsiedzkiego” znacząco obniży prawdopodobieństwo włamania lub zalania, ale nie wyeliminuje go całkowicie. Dlatego przed udaniem się na zasłużony wypoczynek wakacyjny, warto podjąć temat ubezpieczenia domu lub mieszkania. Rzecz jasna, większość osób taką polisę już posiada, ale okres wakacyjny to dobry czas na to, aby zastanowić się nad tym, czy zakres ubezpieczenia nie jest zbyt wąski. Innymi słowy, czy zapewni wypłatę odszkodowania w wyniku wystąpienia każdej nieprzewidzianej sytuacji. Ubezpieczenie murów nie ochroni nas przed skutkami włamania, a polisa od kradzieży nie zapewni środków finansowych potrzebnych do wyremontowania zalanej kuchni. Zanim wyjedziemy na wczasy, powinniśmy sprawdzić zakres polisy ubezpieczeniowej naszych czterech kątów i rozszerzyć go o wypadki, które mogą przydarzyć się pod naszą nieobecność. Zwróćmy też uwagę, czy ważność naszego ubezpieczenia nie upływa wtedy, gdy będziemy na wakacjach. Jeżeli tak, przedłużmy ją przed wyjazdem. 

 6. Ja wybrać  ubezpieczenie mieszkania?

  Polisa powinna obejmować np. skutki przepięć sieci energetycznej. W przypadku polisy od kradzieży, warto jak najbardziej szczegółowo ustalić wartość posiadanych dóbr: mebli, sprzętu AGD, RTV i komputerowego. Przed wyjazdem warto wykonać ich fotografie, które – jeśli dojdzie do kradzieży – mogą pomóc policji w ich szybszym odnalezieniu. Jak wspomniano na początku – spośród blisko 100 tysięcy włamań, do których dochodzi co roku w Polsce, wykrytych zostaje niespełna jedna trzecia. Dlatego też tak ważne jest posiadanie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli dojdzie do niespodziewanego i negatywnego w skutkach zdarzenia, jakim jest kradzież z włamaniem, wypłata odszkodowania z polisy pozwoli na szybką naprawę uszkodzonych drzwi i ponowny zakup skradzionych dóbr. Dzięki temu włamanie, do którego dojdzie w czasie wakacyjnej nieobecności, dostarczy jedynie stresu, ale nie będzie wiązać się z permanentnymi stratami materialnymi. Ubezpieczenie to spokój na wczasach – nawet jeśli coś się stanie, skutki finansowe pokryte zostaną z polisy ubezpieczeniowej.

Pani z tabletem
Rekomendowane ubezpieczenia

Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

 • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
 • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Para z dzieckiem idąca po plaży

Spokojne Życie

 • Ubezpieczenie na życie ze świadczeniem na wypadek śmiertelnej choroby
 • Druga opinia medyczna
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x