Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Mondial Assistance 1, na wakacyjny urlop wybiera się w tym roku 26,5 mln Polaków. Gdy będą oni wypoczywać na plaży lub zwiedzać ciekawe miejsca podczas wyjazdu, ich mieszkania i domy zostaną puste, co stanowi dla złodziei doskonałą okazję. Ważne jest zatem, by odpowiednio zabezpieczyć swoje cztery ściany. Tym bardziej, że jak pokazują policyjne statystyki średnio co 7 minut dochodzi do kradzieży z włamaniem. 

Według policyjnych statystyk, aż 29%2 Polaków obawia się, że ktoś włamie się do ich domu, mieszkania lub auta. I mamy ku temu powody. Od 2011 do 2016 roku co dziesiątej osobie włamano się do nieruchomości3

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że choć liczba kradzieży w wyniku włamania do nieruchomości spada, nadal jest niepokojąco wysoka. Ogólne dane dotyczące kradzieży z włamaniem (nie tylko do domu czy mieszkania) pokazują że do takiego zdarzenia dochodzi średnio co 7 minut. W 2016 roku wszczęto niemal 64 tys. postępowań związanych z tego typu przestępstwem 4. Zanim więc wyjedziesz na zasłużony urlop, dopilnuj kilku podstawowych spraw, związanych z zabezpieczeniem swojego mieszkania na czas nieobecności.

 

Jak zabezpieczyć dom przed złodziejami - kilka wskazówek

Przede wszystkim, już na etapie remontu lub budowy domu wybierz porządne drzwi i okna antywłamaniowe, ponieważ to właśnie tędy najczęściej złodzieje dostają się do środka. Doświadczonemu włamywaczowi pokonanie zabezpieczeń zajmuje średnio minutę. Im dłużej będzie usiłował wejść, tym większa szansa że ktoś zauważy próbę włamania, warto więc mu to utrudnić.

Warto pomyśleć też o monitoringu lub zamontowaniu alarmu w domu, lub mieszkaniu. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi dla włamywaczy kolejną barierę do pokonania i może ich skutecznie zniechęcić.

Zadbaj też o dobre relacje z sąsiadami. Są  nieocenioną pomocą podczas Twojej nieobecności – mogą nie tylko podlewać kwiaty, ale także zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół mieszkania. Zostaw im swój numer telefonu, żeby mogli poinformować Cię o niepokojących sytuacjach, np.  o tym, że ktoś podejrzany kręci się w pobliżu. Ponadto, możesz też poprosić kogoś zaufanego, żeby od czasu do czasu przyszedł do mieszkania i zapalił światło, odsłonił żaluzje i zabrał pocztę ze skrzynki oraz zebrał ulotki reklamowe spod drzwi. Dzięki temu trudniej będzie potencjalnym włamywaczom zorientować się, że w domu lub mieszkaniu aktualnie nikogo nie ma. Zazwyczaj włamywacze dobrze przygotowują się do włamania, obserwując wcześniej okolicę i sprawdzając, czy w mieszkaniu ktoś jest, albo w jakich godzinach nie ma domowników.

Przestępcy często wykorzystują media społecznościowe, żeby sprawdzić kiedy mieszkanie będzie puste, dlatego o dłuższym wyjeździe lepiej nie pisz na Facebooku, a zdjęcia z wakacji zamieść dopiero, kiedy już wrócisz. To samo dotyczy Twojego konta na Instagramie. Pamiętaj, że dostęp do informacji o Tobie na stronach www. mają nie tylko bliskie osoby oraz o tym, że nie wszystkim znajomym możesz zaufać.

Włamanie do mieszkania to bardzo nieprzyjemne wydarzenie, które czasem pozostawia w psychice trwały uraz. Naruszone zostaje nasze poczucie bezpieczeństwa. Ciężko jest w takiej sytuacji pozostać opanowanym i np. określić, jakie dokładnie rzeczy zginęły. Dlatego warto wcześniej sporządzić listę cennych przedmiotów, które masz w domu, najlepiej z dołączeniem do nich fotografii, rachunków. Taka dokumentacja może być niezwykle przydatna, gdy dojdzie do kradzieży i policja poprosi o określenie ilości i wartości skradzionych  przedmiotów. Taką listę w zapieczętowanej kopercie chowaj w sejfie, lub przekaż komuś zaufanemu, aby nie znajdowała się w mieszkaniu i nie stanowiła w razie włamania wskazówki – co jeszcze cennego złodziej może znaleźć.


Ubezpieczenie mieszkania to podstawa

Dobrze przygotowanego i doświadczonego włamywacza czasem nawet najlepsze zabezpieczenia antywłamaniowe mogą nie zatrzymać. Dlatego warto ubezpieczyć swój majątek. Ubezpieczenie mieszkania lub domu będzie finansowym zabezpieczeniem skutków, które spowoduje włamywacz. Odszkodowanie wypłacone z polisy pozwoli odkupić utracone przedmioty, jak również naprawić zdewastowane elementy wnętrza. Złodzieje forsując drzwi lub okna niszczą je, a w ciągu 8 do 12 minut5, które spędzają na przeszukaniu mieszkania dewastują jego wnętrze i niszczą wyposażenie i stałe elementy jak np. kanapy, meble, podłogi, dywany.

 

Na co zwrócić uwagę przed zakupem polisy na wypadek kradzieży z włamaniem?

 • Jakie przedmioty mogą zostać skradzione z domu?

Uwzględnij nie tylko sprzęt komputerowy, fotograficzny, telefony komórkowe, telewizor, gotówkę ale również biżuterię, futra, elektronarzędzia (wkrętarki, wiertarki, pilarki), odzież markową, perfumy, numizmaty np. kolekcje monet.

 • Ile warte są Twoje rzeczy?

  Za ile mógłbyś odkupić nowe, lub takie same lub o podobnych parametrach?

 • Odszkodowanie w wartości rzeczywistej czy odtworzeniowej?

 • Czy chcesz ubezpieczyć swoje wartościowe rzeczy wyłącznie od kradzieży związanej z włamaniem, czy może także od kradzieży poza miejscem zamieszkania (w przypadku sprzętu przenośnego, oczywiście)?

 • Jakie są Twoje obowiązki zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia?

  Czy są jakieś sytuacje, których ubezpieczenie mieszkania nie obejmuje? Zwróć szczególną uwagę na tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Najlepiej sam sprawdź w OWU lub dopytaj swojego agenta lub zadzwoń na infolinię ubezpieczyciela.

 • Czy potrzebujesz home assistance w wersji podstawowej czy rozszerzonej?

  Usługa Home Assistance może się przydać nie tylko gdy zdarzy się awaria w domu, ale także będzie pomocą zaraz po włamaniu.  Home assistance polega na organizacji i pokryciu kosztów fachowców – przykładowo ślusarza, szklarza czy hydraulika. Home assistance jest często ujęte w swojej podstawowej wersji w standardowym zakresie ubezpieczenia mieszkania jak np. w Twój Dom Plus w UNIQA. Wygodą tej usługi jest to, że nie musisz sam szukać fachowca w momencie, gdy po włamaniu nie masz do tego głowy. Wystarczy więc, że zadzwonisz pod czynny całą dobę numer alarmowy i powiadomisz koordynatora o zdarzeniu, a on wszystkim się zajmie.

 • Odszkodowanie w wartości rzeczywistej czy odtworzeniowej?

Sprawdź w ogólnych warunkach ubezpieczenia domu lub mieszkania czy odszkodowanie za skradzione przedmioty będzie wypłacane na podstawie wartości odtworzeniowej  czy rzeczywistej majątku. 
Wartość odtworzeniowa zapewni odszkodowanie w wysokości, która pozwoli na odkupienie nowego wyposażenia np. mebli czy sprzętu RTV. Natomiast odszkodowanie wypłacane w rzeczywistej wartości, oznacza że wartość skradzionych przedmiotów będzie pomniejszoną o stopień ich zużycia.[1] Badanie dot. Planów wakacyjnych Polaków, Ipsos na zlecenie Mondial Assistance, maj 2017

[2] http://bip.kgp.policja.gov.pl/download/18/85912/OcenaPolicjipoczuciebezpieczenstwaPBP2007-2017.pdf

[3] Monitor Polski, Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej, Program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017, 31.03.2017 

[5] http://www.asecurelife.com/burglary-statistics/

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Rekomendowane produkty

Poznaj ubezpieczenia UNIQA proponowane specjalnie dla Ciebie:

Kobieta na fotelu

Twój DOM Plus

 • Ubezpieczenie mieszkania lub domu
 • Home Assistance gratis
Dowiedz się więcej
Mężczyna w sportowym aucie ( kabriolet) z wyciągniętą ręką w lewym kierunku

Ubezpieczenie komunikacyjne

 • Kompleksowa ochrona auta
 • OC, AC, Assistance, NNW kierowcy i pasażera, Rehabilitacja
Dowiedz się więcej

Masz pytania?

Zadzwoń lub napisz.

tel: 801 597 597
tel: 42 66 66 500

Koszt połączenia: wg taryfy operatora.

centrala@uniqa.pl Znajdż placówkę

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x