Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

PRZECZYTAJ
 1. Nie tylko assistance komunikacyjny

  W Polsce usługa Assistance w ramach ubezpieczenia wciąż najczęściej kojarzy się z polisami samochodowymi. Aż 73 proc. respondentów wskazało, że assistance to usługa dodatkowa przy zakupie polisy komunikacyjnej. Nie znaczy to jednak, że inne ubezpieczenia nie są rozszerzone o assistance. W ostatnich latach powoli rośnie świadomość klientów w zakresie assistance dla domu. W 2014 roku tylko 17 proc. polskich ubezpieczonych posiadało assistance domowy. W kolejnym roku było ich o 2 proc. więcej (dane: VII Ogólnopolskie Badanie Assistance). 

  Za wzrostem popularności pakietów assistance innych, niż komunikacyjny, na pewno przemawia również fakt, że 94 proc. osób posiadających polisy pomocowe deklaruje, że jest z nich zadowolona.

 2. Assistance domowy – co to takiego?

  Domowy assistance (często też nazywany home assistance) to pakiet dodatkowych usług, o które można rozszerzyć polisę mieszkaniową. Ubezpieczenie mieszkania lub domu zapewnia przede wszystkim odszkodowanie klientowi, gdy dojdzie w jego nieruchomości do zniszczeń w wyniku pożaru, zalania, kradzieży z włamaniem i innych nieoczekiwanych zdarzeń (np. trąba powietrzna, gradobicie). Natomiast ubezpieczenie assistance dla domu to świadczenie pomocy dla klienta w różnego rodzaju awaryjnych sytuacjach. Obejmuje swoim zakresem m.in. pomoc fachowców (ślusarza, hydraulika, elektryka, kominiarza, itd.), organizację doraźnej pomocy w przypadku zniszczenia domu po pożarze czy zalaniu (np. organizacja noclegu w hotelu, wykonanie wycen zniszczeń, dozór rzeczy pozostawionych w domu bez opieki), organizacja opieki medycznej po wypadku w domu.

 3. W jakich sytuacjach można skorzystać z Home Assistance?

  Zakres zdarzeń objętych Assistance dla domu wyszczególniony jest w warunkach umowy ubezpieczeniowej.  Najczęściej w ramach Home Assistance ubezpieczony może skorzystać z usług rozmaitych fachowców, gdy w domu dojdzie do awarii sprzętów lub instalacji. Jeśli więc zatrzasną się drzwi od mieszkania, będzie można wezwać ślusarza. Przeciekający kran? Zaradzi temu wykwalifikowany hydraulik. Informatyk zajmie się naprawą uszkodzonego laptopa, a jeśli będzie to niemożliwe, wówczas przeniesie cenne dane na zewnętrzny dysk.
  Czym skorzystanie z pakietu Assistance różni się od wezwania specjalisty we własnym zakresie? Po pierwsze, nie trzeba wertować książki telefonicznej lub przeglądać Internetu, żeby znaleźć namiary na wybranego fachowca. Wystarczy bowiem skontaktować się z infolinią ubezpieczyciela, podać numer polisy, opisać sytuację i przekazać adres, a wtedy konsultant telefoniczny wyśle na miejsce odpowiedniego fachowca. Po drugie, koniec z niepewnością, czy wybrany specjalista faktycznie dobrze zna się na swojej pracy. Ubezpieczyciele współpracują tylko z najlepiej wykwalifikowanymi profesjonalistami. Po trzecie wreszcie, nie trzeba płacić za usługę po jej wykonaniu – z elektrykiem bądź hydraulikiem towarzystwo ubezpieczeniowe rozliczy się po zakończeniu jego pracy. Klient opłaca jedynie coroczną składkę ubezpieczeniową. Zamówiony fachowiec dokona naprawy do sumy ubezpieczenia usługi ustalonej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To znaczy, że jeżeli wymiana zamka w drzwiach wejściowych zostanie wyceniona na 500 zł, a w OWU usługa ślusarska będzie objęta limitem 400 zł, wtedy lokator będzie musiał dopłacić różnicę, albo zdecydować się na usługę o niższej cenie.

 4. Lokum dla rodziny w trakcie remontu domu

  Interwencje specjalistów w przypadku niespodziewanych awarii to nie jedyne usługi, z których skorzystać można w ramach pakietu Home Assistance. Obejmuje on również świadczenia pomocowe, gdy dom lub mieszkanie ubezpieczonego zostaną uszkodzone np. w wyniku pożaru lub powodzi i ich remont może potrwać kilka tygodni. Ubezpieczyciel, poza wypłatą odszkodowania z tytułu polisy mieszkaniowej, zorganizuje też dla poszkodowanego i jego rodziny zakwaterowanie na czas usunięcia szkód i przywrócenia nieruchomości do stanu sprzed ich wystąpienia. W ramach pakietu assistance znajduje się też transport i przechowanie mienia, które ocalało z pożaru lub powodzi, do czasu, aż do domu nie będzie się można na powrót wprowadzić. 

 5. Home Assistance to także opieka medyczna

  W ramach mieszkaniowego ubezpieczenia pomocowego można też wykupić usługi, które na pierwszy rzut oka nie kojarzą się w żaden sposób z usuwaniem awarii sprzętów lub instalacji. Prędzej można zakwalifikować je do assistance medycznego, sprzedawanego razem z polisami na życie. Tyle tylko, że Home Assistance również je zawiera. O jakich usługach mowa? Na przykład o domowej wizycie lekarskiej, jeśli ubezpieczony lub ktoś z jego rodziny nagle zachoruje. To jednak nie koniec. Pakiet zapewnia też transport chorego do domu po hospitalizacji oraz wizyty pielęgniarki lub rehabilitanta w okresie rekonwalescencji po wypadku. Jeśli właściciel polisy lub jego małżonek będą musieli spędzić jakiś czas w szpitalu,  ubezpieczyciel w ramach usługi Home Assistance zapewni opiekę nad ich dziećmi oraz zwierzętami domowymi. Jak widać, decyzja o płaceniu nieco wyższej składki polisy mieszkaniowej, aby włączyć do niej Home Assistance, może okazać się bardzo trafiona, gdy pewnego dnia ubezpieczony będzie musiał szybko o poranku zaradzić coś na przeciekającą rurę w łazience albo nagłe przeziębienie swojego dziecka.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x