Portal używa plików cookies (tzw. ciasteczek).
Korzystając z serwisu internetowego www.uniqa.pl wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Przeczytaj
 1. Wycena nieruchomości

  Wybierając zakres ubezpieczenia warto zastanowić się nad tym, ile warty jest aktualnie nasz dom lub mieszkanie. Precyzyjnie oszacuj wartość nieruchomości, biorąc pod uwagę zarówno jej aktualną wartość rynkową, ale również wliczając wartość rzeczy, które stanowią wyposażenie domu. Suma ubezpieczenia na polisie, która odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości i jej wyposażenia, zapewni odszkodowanie, które pozwoli na przywrócenie nieruchomości do stanu sprzed powstania szkody.

 2. Określ, co chcesz ubezpieczyć

  Kupując ubezpieczenie mieszkania lub domu warto rozumieć hasła, jakimi posługują się ubezpieczyciele np. mury domu, ruchomości domowe czy stałe elementy wyposażenia.
  mury mieszkania/domu  – podając wartość „murów” bazujemy na wartości rynkowej mieszkania lub budynku mieszkalnego. Do tej wartości nie wliczamy kosztów wykończenia (podłogi, zabudowy kuchennej, grzejników, szaf wnękowych, parapetów, tapet) i wyposażenia (sprzęt AGD, RTV, meble).
  stałe elementy wyposażenia – oszacuj wartość tych elementów wyposażenia mieszkania lub domu, które są na stałe przytwierdzone np. okna, podłogi (drewniane, terakotę, wykładzinę), armaturę łazienkową, me-ble kuchenne, kominki lub piece, oświetlenie, drzwi wejściowe i wewnętrzne.
  ruchomości domowe – obejmują sprzęty i przedmioty takiej jak meble, dywany, sprzęt AGD i RTV, odzież, futra, biżuterię, sprzęt turystyczny i sportowy, rowery, wózki inwalidzkie nie podlegające rejestracji, sprzęt ogrodniczy, sprzęt do majsterkowania, sprzęt fotograficzny, wewnętrzne urządzenia telewizji satelitarnej, rzeczy codziennego użytku

 3. Od czego chronić swój majątek?

  Pewne zdarzenia losowe jak pożar czy powódź, nie zdarzają się zbyt często, to jeśli do nich dojdzie, w ich wyniku można stracić cały swój majątek. Dlatego, dom lub mieszkanie należy obowiązkowo ubezpieczyć od pożaru, zalania, huraganu (także trąby powietrznej), powodzi, uderzenia pioruna lub wybuchu gazu. Jeśli  obawiamy się kradzieży i włamania się do domu, należy także wykupić taką opcję. Od kradzieży ubezpieczamy tą część wyposażenia, którą złodziej może nam wynieść z domu (nie tylko telewizor, aparat, gotówkę, biżuterię ale także futra czy cenne książki).

 4. Wartość rzeczywista czy odtworzeniowa?

  Przed zakupem ubezpieczenia mieszkania lub domu sprawdź w OWU, czy odszkodowanie będzie wypłacane na podstawie wartości odtworzeniowej majątku. Wartość odtworzeniowa oznacza to, że w przypadku kradzieży mebli czy sprzętu RTV (przedmioty te najszybciej tracą na wartości) wypłacone odszkodowanie w pełni naprawi szkodę umożliwiając zakup nowych sprzętów w miejsce skradzionych. Jeśli jednak polisa przewiduje rzeczywistą wartość majątku, ubezpieczyciel wypłaci wartość skradzionych przedmiotów pomniejszoną o stopień zużycia danego wyposażenia.

 5. Co to są podlimity?

  Ubezpieczając dom lub mieszkanie, warto wiedzieć, czy w umowie są  podlimity. Mogą one obowiązywać w przypadku konkretnych rodzajów szkód. Podlimity mogą być określone kwotowo, albo stanowić procentową wartość całej sumy ubezpieczenia i w ten sposób określać maksymalną wysokość odszkodowania dla  konkretnego elementu wyposażenia. Przykładowo: suma ubezpieczenia od kradzieży to 80 tys. zł, a podlimit na kradzież biżuterii to 10 proc. tej sumy (8 tys. zł). Odszkodowanie za biżuterię zostanie wypłacone maksymalnie do 8 tys. zł, nawet jeśli rzeczywista wartość skradzionej biżuterii jest wyższa.

 6. Co to jest franszyza ubezpieczeniowa?

  Są dwa typy franszyzy ubezpieczeniowej: redukcyjna i integralna. Może ona być określona kwotowo lub procentowo. Zastosowanie franszyzy redukcyjnej oznacza, że wysokość odszkodowania będzie pomniejszona o określoną w umowie kwotę. Franszyza integralna natomiast oznacza, że  drobne szkody (np. szkoda po zalaniu oszacowana na 180 zł)   do wysokości kwoty określonej w polisie będziemy pokrywać sami (z własnej kieszeni), ale jeśli wartość odszkodowania przewyższy wysokość franszyzy, to całość należnego odszkodowania pokryje ubezpieczyciel.

 7. Dostosuj polisę do swoich potrzeb?

  Ubezpieczenie mieszkania możesz kupić w formie gotowego pakietu, ale masz też często, jak w ubezpieczeniu Twój Dom Plus w UNIQA, możliwość modyfikacji i dopasowania zakresu polisy do swoich potrzeb. Przykładowo możesz objąć ochroną altanę w ogrodzie, budynki gospodarcze, bramę wjazdową lub garaż. Możesz też zrezygnować z niektórych opcji ochrony, których nie potrzebujesz np. ubezpieczenie od powodzi nie będzie potrzebne, jeżeli budynek stoi kilkadziesiąt kilometrów od najbliższej rzeki. Przy ubezpieczeniu mieszkania warto pomyśleć też o ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Pokryje ono koszty związane z sytuacjami, gdy Ty, Twoi bliscy lub Twoje zwierzęta wyrządzą krzywdę osobie trzeciej np. pies pogryzie innego psa lub przechodnia, dziecko zbije piłką szybę w oknie lub Twoja pralka zaleje mieszkanie sąsiada z dołu.

Pani z tabletem

Rekomendowane ubezpieczenia


Twój DOM Plus

Ubezpieczenie domu i mieszkania, które zostało nagrodzone Laurem Konsumenta – Odkrycie Roku 2014.

Wysoka Ochrona

Ubezpieczenie na życie dla osób, które oczekują wsparcia finansowego na wypadek trudnych sytuacji.

Spokojne Życie

Ubezpieczenie na życie, które gwarantuje wypłatę świadczenia w przypadku śmierci oraz zachorowań na chorobę nowotworową.

Radość Odkrywania

Ubezpieczenie turystyczne skierowane do osób, które wyjeżdżają za granicę.

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie, które zapewni ochronę Twojego samochodu od wszelkich ryzyk.

Twój BIZNES Plus

Ubezpieczenie dla małych i średnich firm dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy.

Opuszczasz nas?

Odwiedź nas na FB UNIQA Polska

x